stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Asyż w Gdańsku w 20 rocznicę spotkania

Program:

„Autobus Jedności”
Odwiedziny na cmentarzach: żydowskim, muzułmańskim i na „Cmentarzu nieistniejących cmentarzy” (program edukacyjny dla młodzieży z udziałem dawnych Gdańszczan, dziś mieszkających w Niemczech)

Preludium – Koncert, godz. 16:00 /pod namiotem na dziedzińcu Kościoła Św. Trójcy/
Grają zespoły: a) Kwartet pod dyrekcją Moniki Zytke oraz b) Zespół Żydowski


I.Miejsce Modlitwy

17:00 Dziedziniec Kościoła Św. Trójcy w Gdańsku – „Modlitwa o Pokój” chrześcijan, żydów i muzułmanów


II.Wystawa „10 SPRAWIEDLIWYCH”

18:30 otwarcie wystawy „10 sprawiedliwych” w Muzeum Narodowym w Gdańsku


III.Sympozjum Jedności

19.00 Wykłady zaproszonych prelegentów: „Co łączy a co nie powinno dzielić?”

Moderacja: red. Adam Hlebowicz
- ojciec Massimiliano Mizzi OFMConv. (Asyż)
- prof. Władysław Bartoszewski (Warszawa)
- prof. Selim Chazbijewicz (Gdańsk)
- pan Jakub Szadaj (Gdańsk)
- ojciec .prof. Celestyn Napiórkowski OFMConv. (Lublin)
- dr Paweł Szapiro (Warszawa)
- ojciec archimandryta Irenäus Totzke (Abtei Niederaltaich)
Forum dialogu

Idea projektu:
Zaproszeni zostali przedstawiciele lokalnych wspólnot religijnych do udziału w spotkaniu, którego celem jest świadectwo jedności i bliższe wzajemne poznanie. Na jego przebieg złożą się: odwiedziny cmentarzy żydowskiego i muzułmańskiego oraz „Cmentarza nieistniejących cmentarzy”. Punktem kulminacyjnym będzie „Modlitwa o Pokój” z udziałem poszczególnych wspólnot na dziedzińcu Kościoła Świętej Trójcy w Gdańsku. Ponadto spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa zatytułowana „10 sprawiedliwych”, ukazująca postaci wybitnych przedstawicieli poszczególnych społeczności z naszego regionu, którzy w swym życiu i działalności urzeczywistniali ideę współpracy i pojednania. W ramach spotkania zaprezentowany zostanie także szereg wykładów wygłoszonych przez zaproszonych prelegentów. W nawiązaniu do „ducha Asyżu” miejscem wystawy i sesji naukowej pragniemy uczynić siedzibę Muzeum Narodowego w Gdańsku, które mieści się w dawnym klasztorze franciszkańskim

Uzasadnienie:
27 października 2006 r. mija 20 rocznica spotkania, które zgromadziło w Asyżu przedstawicieli różnych tradycji religijnych. Na zaproszenie Jana Pawła II przybyli oni do miasta św. Franciszka, aby dać wyraz wspólnej trosce o przyszłość ludzkości i modlić się w intencji pokoju na świecie. Ta bezprecedensowa inicjatywa stanowiła wymowny przykład otwarcia na bogactwo duchowe różnych religii i zachętę do rozwijania dialogu i współpracy. Od tego czasu „duch Asyżu” stał się określeniem wskazującym na postawy i przedsięwzięcia, które sprzyjają zbliżeniu i pojednaniu.

Na spotkaniu w Asyżu Jan Paweł II wyraził pragnienie, aby poprzez szacunek i wsłuchiwanie się w głos sumienia każdy człowiek „uczył się szukać prawdy, kochać i służyć ludziom oraz zaprowadzać pokój między narodami”. Wydaje się, że dziś wobec zapowiedzi o nieuchronnym zderzeniu cywilizacji i eskalacji przemocy na tle religijnym istnieje pilna potrzeba odwołania się do modlitwy i tworzenia klimatu zaufania między przedstawicielami różnych religii, kultur i narodów.

Jako mieszkańcy Gdańska jesteśmy szczególnie wrażliwi na wartość wielokulturowego dziedzictwa i wymiany duchowych dóbr. Na przestrzeni dziejów nasze miasto było miejscem przenikania się różnych wpływów i współdziałania różnych grup etnicznych i religijnych. Umiejętność budowania płaszczyzny porozumienia i dialogu w odniesieniu do globalnych podziałów dała o sobie znać również w najnowszej historii miasta. Pragniemy być wierni tej tradycji.

Organizator:
Dom Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana M. Kolbego
Ojcowie Franciszkanie

Współorganizator:
Niezależna Gmina Wyznania Mojżeszowego w Gdańsku
Związek Tatarów Polskich Oddział w Gdańsku

Partnerzy projektu:
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Radio Plus
Oficyna JP II
Biblioteka Gdańska PAN

Patronat honorowy:
Kazimierz Michał Ujazdowski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Jan Kozłowski, Marszałek Województwa Pomorskiego
abp Tadeusz Gocłowski, Metropolita Gdański
Paweł Adamowicz Prezydent Gdańska
o. Adam Kalinowski Prowincjał Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanie) w Gdańsku

Patronat medialny:
TVP Gdańsk, Radio Plus, Dziennik Bałtycki, Portal trójmiasto.pl, Gość Niedzielny

Mecenat:
Urząd Miejski w Gdańsku, Koncern Energetyczny ENERGA SA, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Konsulat Generalny RFN, Firma „Górski” sp. z o.o.