stat
Impreza już się odbyła

Attention - Occupation! Film Festival

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

12 - 19 października 2024

bilety 18 zł
Uwaga - Okupacja! Na co uwaga?! Na politykę? Na propagandę? Polskich żołnierzy w Iraku? Zwyczajnych ludzi, którzy żyjąc tam, cierpią pod jarzmem kogoś, kto przybył do nich... Skąd? Z Polski, z niemal całej Europy... Może nie w tym rzecz, by spoglądać na problem okupacji z perspektywy wielkiej polityki, lecz by spojrzeć na nią oczami ludzi dla których jest ona codziennością. Festiwal Attention Occupation (Uwaga - Okupacja) proponuje analizę problemu okupacji z perspektywy pierwszoosobowej - oczami zwyczajnych ludzi - by zaczynając od nich starać się zrozumieć, czym tak naprawdę jest Okupacja?

Attention - Occupation jest jednodniowym festiwalem filmowym. W całej Polsce 26 kwietnia o tej samej porze - godz. 19.00 w kilkunastu miastach, w kinach, pubach, klubach, restauracjach i instytucjach kulturalnych odbędą się projekcje filmów, których tematyka związana jest z okupacją oraz aktualną sytuacją w rejonach okupowanych, takich jak m.in. Tybet, Palestyna, Irak, Afganistan i Czeczenia.

W Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) zaprezentujemy film dokumentalistki Jehane Noujaim z 2004 roku "Control Room - Iraq War Propaganda". W rozmowie po filmie udział wezmą filozof Robert Rogoziecki (UG) i Przemysław Hirniak (KP). Prowadzenie: Bartosz Siudak (KP).

O filmie:
Film dokumentalny umożliwia nam wgląd w sposoby, dzięki którym wojsko USA utrzymywało kontrolę nad mediami podczas inwazji na Irak w 2003 roku. Rozpoczyna się kilka dni wcześniej przed nalotami, kiedy niezależna dokumentalistka (autorka filmu) Jehane Noujaim dołącza do reporterów stacji Al-Jazeera, by zebrać ich wypowiedzi na temat nadciągającej wojny. Udaje jej się uchwycić kawałek tego, co się dzieje za kulisami centrum medialnego CENTCOM, podając widzowi również ujrzeć to, w jaki sposób inwazję relacjonowali reporterzy stacji Al-Jazeera.

O festiwalu:
Fakt, że wojska okupujące Palestynę, Irak, Czeczenię, Tybet, Afrykę są obecne w sposób fizyczny, polityczny, ekonomiczny, czy kulturowy wydaje się nam odległy. Często sami nie jesteśmy w stanie nadążyć za zasadami, którymi rządzi się nasza własna ekonomia i polityka. Dlaczego zatem racje ekonomiczne/polityczne miałyby być dla nas przekonujące, skoro nawet nie są jasne?

Naszym celem nie jest drobiazgowa analiza zjawiska okupacji. Zamierzamy jedynie zmienić podmiot perspektywy. Chcemy by nie była nim polityka, rząd, wielkie finansowe korporacje; lecz my sami, którzy poprzez NASZE małe decyzje mamy wpływ nie tylko na NASZE najbliższe otoczenie, lecz na cały świat. Taki wpływ jest trudny do zaakceptowania.

W jaki sposób możemy to zmienić? Poszukajmy rozwiązań. Ale nim znajdziemy odpowiedzi - nie tak prędko - zadajmy sobie najpierw pytanie: czym jest OKUPACJA? Projekcje ukażą również całą gamę uzasadnień, stosowanych do legitymizacji okupacji oraz uniwersalność przemocy która im towarzyszy.