stat
Impreza już się odbyła

Serdecznie Państwa zapraszamy na Aukcję  Dzieł Sztuki, która odbędzie się 2 maja naszej sopockiej galerii! W ofercie zgromadziliśmy  136 prac najwybitniejszych polskich artystów z XIX i XX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje unikatowy obraz Józefa Mehoffera Merkury i Jagniesia (poz. 32). Dotychczas znany tylko z literatury i szkiców, jest zaledwie jednym z dwóch obrazów z motywem rzymskiego boga Merkurego znanych w całej twórczości Mehoffera.

lis 27

środa, g. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Namalowany w 1914 roku i opisywany w latach 1927/28 po raz pierwszy zostaje publicznie zaprezentowany. Równie interesujący jest Portret Rafałka, z ok. 1900 roku (poz. 1), namalowany przez samego mistrza Jacka Malczewskiego. Obraz jest jednym z wielu przedstawień małego Rafała,
1. Jacek Malczewski
(1854 Radom - 1929 Kraków)
Portret Rafałka Więcej zdjęć ()

1. Jacek Malczewski (1854 Radom - 1929 Kraków) Portret Rafałka

1. Jacek Malczewski (1854 Radom - 1929 Kraków) Portret Rafałka

którego ojciec tak chętnie i często portretował zarówno jako małego chłopca, jak i w późniejszych latach dorosłego mężczyznę. Zachwycający jest obraz Kwiaty w niebieskim wazonie autorstwa Władysława Ślewińskiego (poz. 5), który wielokrotnie w swojej twórczości zawracał się ku motywom martwych natur z przedstawieniem właśnie kwiatów. Warte uwagi są również dzieła Portret kobiety w fioletowej bluzce Meli Muter (poz. 6), utrzymany w charakterystycznym tonie twórczości artystki, idylliczna scena Kobieta z dzieckiem na brzegu jeziora Eugeniusza Zaka (poz. 7) czy pulsujący barwą obraz Tancerka i grające fauny Jerzego Hulewicza (poz. 37).

Dla miłośników konnych przedstawień proponujemy prace Władysława Chmielińskiego (poz. 14 Zimowy zaprzęg), Zygmunta Józefczyka (poz. 13 Konie w zaprzęgu) oraz malarzy z rodu Kossaków:
11. Adam Smolana
(1921 Lwów - 1987 Sopot)
Św. Sebastian Więcej zdjęć ()

11. Adam Smolana (1921 Lwów - 1987 Sopot) Św. Sebastian

11. Adam Smolana (1921 Lwów - 1987 Sopot) Św. Sebastian

Juliusza (poz. 12, Południowy odpoczynek), Wojciecha (poz. 70, Arab z koniem) oraz Jerzego (poz. 16 Wesele góralskie). Huculskie motywy można podziwiać na płótnach Władysława Karola Szernera (poz. 33, Hucułka na koniu) czy Teodora Axentowicza (poz. 4 Hucułka (Święto Jordanu)).

Najstarszym obrazem w naszej ofercie jest płótno autorstwa ucznia Rembrandta - Abrahama van Dycka Młoda dziewczyna przy balustradzie (poz. 57). Dzieło to należało do najsłynniejszego marchanda wszechczasów - Jacquesa Goudstikkera. Owa kolekcja najsłynniejszych mistrzów w części została zakupiona przez wielkiego kolekcjonera i przemysłowca  barona Heinrich'a Thyssen-Bornemisza, a w 1940 roku zawłaszczona przez nazistów, czego osobiście dopilnował  Herman Göring.

W części sztuki współczesnej również nie zabrakło wielu wybitnych nazwisk. Na uwagę zasługuje m.in. Jerzy Nowosielski (poz. 130, Martwa natura), Jerzy Duda-Gracz (poz. 129, Pejzaż Polski-Frasobliwy), Kazimierz Mikulski (poz. 123, Światła wynurzające się ze snu ), Jacek Sienicki (poz. 116, Kwiat liście), Kazimierz Ostrowski (poz. 111, Abstrakcja), Tadeusz Dominik (poz. 103, Pejzaż), Jan Szancenbach (poz. 96, Pejzaż norweski - deszcz).

Rzeźbę prezentuje Perseusz Igora Mitoraja (poz. 131) oraz kilka unikatowych prac ze szkoły sopockiej - jej założyciela Horno-Popławskiego (Portret córki Jolanty, Autoportret, Chopin ) czy jego następcy Adama Smolany (Św. Sebestian czy Desiria).


Przeczytaj także