W sobotę 19 marca o godz. 20:00 otwiera się przestrzeń "profanum" - baroteka, pełniąca również rolę małej galerii. Wieczór rozpocznie wernisaż zdjęć z wydarzeń oraz spektakli, podsumowujący 5-letnią działalność fundacji. Oficjalne otwarcie sali teatralno-koncertowej ("sacrum") ma miejsce we wtorek 29 marca o godz. 17:00 (na zaproszenia). Natomiast działalność artystyczną BOTO zainicjuje otwarty koncert zapowiadający eksperyment muzyczny 432 BAŁTYK.
.
muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście
W sercu Sopotu, na placu przy fontannie Jasia Rybaka stworzono kameralną salę teatralno-koncertową oraz barotekę z przestrzenią wystawienniczą. Założeniem twórców jest, by BOTO było miejscem, w którym niezobowiązująco spędzi się czas w miłym towarzystwie, ale również przestrzenią, w której nastąpi wymiana i realizacja twórczych pomysłów. Miejscem otwartym na poszukiwania, eksperyment artystyczny i bezpośrednią relację z widzem. Na przełomie sierpnia i września BOTO stanie się także sercem 5. jubileuszowej edycji Festiwalu i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction, jedynego w Polsce przeglądu teatru dokumentalnego, który łączy warsztaty dla
twórców z pokazami spektakli i projekcjami dla widzów. Fundacja ma również nowy projekt edukacyjny BOTO dla Młodych, obejmujący bezpłatne warsztaty z dramatopisarstwa, reżyserii i aktorstwa, którego każdy cykl zakończy pokaz minispektaklu stworzonego przez młodzież.
Ideą eksperymentu 432 BAŁTYK jest tworzenie muzyki improwizowanej, której filarem stanie się przesyłany w czasie rzeczywistym dźwięk emitowany przez Morze Bałtyckie. Tomasz Urbański, twórca projektu, zaprosił do grania uznanych polskich artystów, jednak będzie to także przestrzeń do interaktywnego udziału publiczności. Zastosowanie strojenia w częstotliwości 432 Hz, jak i pominięcie technologii cyfrowej, daje niespodziewany efekt znacznego pogłębienia odbioru i spotęgowania emocji słuchacza.
Pierwsze spektakle pojawią się w repertuarze teatru już w kwietniu. Na początku widzowie będą mieli okazje zobaczyć produkcje Fundacji Teatru BOTO, w tym. m.in. "Nord-Ost" Torstena Buchsteinera, "Zielonego mężczyznę" Jakuba Roszkowskiego i "Całoczerwone" Małgorzaty Szczerbowskiej w reżyserii Adama Nalepy, dyrektora artystycznego BOTO. Na deski trafi również "Wróżka z kranu" na podstawie bajki Pierre'a Gripari w reżyserii Michała Derlatki. Przestrzeń będzie dostępna także dla innych twórców, a kolejne premiery BOTO przewidziane są na jesień.
Remont ponad stuletniego, dwupiętrowego budynku jest skończony, ale w kasie fundacji zabrakło pieniędzy na profesjonalne, teatralne wyposażenie siedziby, a dokładniej na sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy. Swoją "cegiełkę" można dołożyć w akcji na portalu crowdfunding'owym PolakPotrafi.pl (https://polakpotrafi.pl/projekt/boto), gdzie w zamian za wsparcie otrzymuje się bilety na spektakle, karnety na festiwal SNF oraz zniżki w barotece.