Spektakl "Ślepa dama na salonach" to historie różnych kobiet, to próba odpowiedzi na pytanie - czym kierujemy się w ocenie czyjejś (nie)normalności i jak bardzo może ona ograniczać i prowadzić do samotności?
W programie: - spektakl: Aleksandra Śliwińska (Teatr Amareya) "Ślepa dama na salonach"
- wernisaż wystawy: Magdaleny Danaj "Poczet Kobiet Polskich"
- opowieść: Katarzyna Enemo "Wędrowcze, nie ma żadnej drogi"
- koncert: Krystyna Stańko "Kropla Słowa"
Informacje o artystach:
"Ślepa dama na salonach" Spektakl solowy Aleksandry Śliwińskiej (Teatr Amareya)
Pomysł, choreografia: Aleksandra Śliwińska
Wykonanie: Aleksandra Śliwińska
Muzyka: Agnieszka Kamińska
Konsultacje: Katarzyna Julia Pastuszak, Agnieszka Kamińska
Światła: Teatr Amareya
Kostiumy: Sabina Czupryńska
Premiera: 18 listopad 2012 r. Klub Żak, Gdański Festiwal Tańca / Trójmiejska Korporacja Tańca
Czas trwania: 35 min.
Spektakl "Ślepa dama na salonach" to historie różnych kobiet, to próba odpowiedzi na pytanie - czym kierujemy się w ocenie czyjejś (nie)normalności i jak bardzo może ona ograniczać i prowadzić do samotności?
...Człowiek ubrany w płaszcz codzienności, chroni się przed krytyką, etykietą, skrywa w sobie uczucia i emocje, które nigdy niewypowiedziane, ze strachu i lęku, nie pozwalają być prawdziwym i szczęśliwym. Wewnętrzne pytania kołaczące w ciele rozrywają je, granicząc z szaleństwem, a strach przed obnażeniem paraliżuje...
Spektakl zrealizowany został w ramach IV Gdańskiego Festiwalu Tańca 2012 / Trójmiejska Korporacja Tańca oraz dzięki stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego i we współpracy z Klubem Winda - GAK.
Aleksandra Śliwińska - jest tancerką, aktorką, performerką Teatru Amareya (od 2003 r.). Uczyła się pracy z ciałem i ruchem u wielu wybitnych pedagogów, posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie tańca buto, technik tańca współczesnego, improwizacji, contact improwizacji, tańca ekspresyjnego, Body Mind Centering. Jest członkiem Stowarzyszenia Amareya Art., z którym realizuje wiele projektów społecznych. Poza pracą w teatrze wykłada na Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku, lubi jazdę na rowerze, podróże, ptasie mleczko i koty.
Wernisaż wystawy Magdaleny Danaj "Poczet Kobiet Polskich" Magdalena Danaj - rysowniczka, z wykształcenia filolog polski (Uniwersytet Gdański). Rysowała m.in. dla: Przekroju, Dwutygodnika Gala, Literackiego Miesięcznika Ilustrowanego Bluszcz, Gazety Wyborczej, Kwartalnika Artystycznego Bliza, Europejskiego Centrum Solidarności, Trojmiasto.pl, i in. Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego. Od ośmiu lat prowadzi bloga Porysunki. https://www.porysunki.blogspot.com
Wędrowcze, nie ma drogi "Wędrowcze, tylko twoje ślady
Są drogą, i więcej nic
Wędrowcze, nie ma żadnej drogi
By ją wydeptać - musisz iść" (Antonio Machado)
Taka to właśnie jest opowieść. Opowieść - słowem, pieśnią, dźwiękiem - o kobiecie, drodze, ptakach i spotkaniach z ludźmi, z drzewami, z mgłą. Historia utkana z opowiastek, obrazów i pieśni - odrobina bajek, odrobina historii zupełnie prawdziwych, całkiem spora odrobina muzyki - pieśni i piosenek z różnych tradycji, ale takich, które mi nieustająco towarzyszą, które są związane z bardzo konkretnymi miejscami, zapachami i ludźmi.
"Nie powiem Wam, o czym dokładnie będzie ta historia i kogo w niej spotkamy. Powiem, że mam wielką chęć podzielić się kilkoma okruchami z całego tego - zwykłego i niezwykłego - piękna, które jest wokół, które spotykam - w ludziach, w muzyce i wszędzie." Katarzyna Enemo
Katarzyna Enemuo - etnolog, muzyk, opowiadaczka i animator kultury. Od 2000 roku zajmuje się różnymi wymiarami tradycji polskiej i europejskiej, prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych (śpiew tradycyjny, tańce, tradycje obrzędowe i świąteczne).
Krystyna Stańko "Kropla Słowa" Krystyna Stańko - wokalistka obdarzona niezwykle oryginalnym, zmysłowym głosem, swobodnie poruszająca się w różnych estetykach muzycznych. Kompozytorka, autorka tekstów, gitarzystka, pedagog.
Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Współpracowała z krakowską formacją bluesową Dekiel, z którą odbyła trasę koncertową po Niemczech i wystąpiła m.in. na festiwalu Rawa Blues. Podczas studiów założyła własny zespół złożony z czterech kobiet o nazwie For Dee, którego była gitarzystką i wokalistką, a także autorką muzyki i tekstów. Pomysł założenia żeńskiej grupy okazał się na tyle trafiony, że zaowocował zdobyciem głównej nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Udział w konkursie Debiuty - Opole zakończył się również zdobyciem I-go miejsca, a Krystyna Stańko otrzymała nagrodę im. Anny Jantar oraz specjalną nagrodę za najlepszy utwór konkursu (piosenka pt. "ONI" poświęcona ludziom chorym na Aids - muz. sł. K. Stańko).
W 1995 roku już jako duet For Dee z Jowitą Tabaszewską nagrała płytę "Kobiety", na której znalazło się 12 piosenek jej autorstwa. Kilka z nich gościło na listach przebojów radiowych i telewizyjnych, ciepło oceniane m. in. przez Marka Niedźwieckiego. W 1996 zespół For Dee był gościem trasy koncertowej grupy Varius Manx (ok. 20 koncertów w całej Polsce). Od września 1998 roku zespół zawiesił działalność.
Po 2 letniej przerwie Krystyna Stańko założyła z Olem Walickim i Maciejem Grzywaczem (0-58), grupę jazzową, której główną ideą było komponowanie i granie na koncertach własnej oryginalnej muzyki. Piękne akustyczne brzmienie, interesujące linie melodyczne i bogate harmonie w połączeniu z lirycznymi, poetyckimi tekstami zainspirowały muzyków do nagrania płyty "Do_Dziesięciu", która była nominowana do nagrody Fryderyk 2001 w kategorii Jazzowy Album Roku. Zespół prezentował swój ciekawy projekt w kraju i za granicą m. in. w Niemczech, Szwecji, Rosji, Rumunii, Czechach. W roku 2003 powstała kolejna płyta zespołu zatytułowana "Tryby" z muzyką Maćka Grzywacza i tekstami Krystyny Stańko. Podobnie jak "Do_ Dziesięciu" spotkała się z dużym zainteresowaniem i była również nominowana do nagrody Fryderyka. Zespół wystąpił na kilku znaczących festiwalach, m. in. Warsaw Summer Jazz Days, w Sibiu, Policka Jazz Festiwal i in. Od 2004 roku Krystyna Stańko występuje też z innymi muzykami zapraszając do współpracy wielu interesujących artystów nie tylko z Trójmiasta. Pojawiają się takie nazwiska jak: Piotr Lemańczyk, Jacek Kochan, Dominik Bukowski, Przemysław Raminiak. W 2008 roku Krystyna Stańko zaprosiła do współpracy gitarzystę flamenco z Nowego Jorku Hernana Romero, tworząc projekt "Słowiańska dusza, gorące flamenco", który zagrał już kilka koncertów (m.in .Bohema Jazz Festiwal, Jazz Gdyni i in.) i zebrał znakomite recenzje.
Zajmuje się również tworzeniem i nagrywaniem piosenek autorskich, które mają charakterystyczne lekko jazzowe, a czasem bluesowe zabarwienie. Jest także wykładowcą wokalistyki jazzowej i rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W związku ze Światowym Dniem Walki z Aids Krystyna Stańko nagrała razem z chórem CARTUSIA piosenkę, pt. "Oni", która została wydana na singlu. W lutym 2008 piosenka "Mój drogi panie" znalazła się na kompilacji "Po polsku o miłości" wydanej przez firmę Warner. Pod koniec 2008 roku piosenka Krystyny Stańko pt. Sobie Sami została wybrana przez Juliusza Machulskiego do jego filmu "Ile waży koń trojański".
W grudniu 2008 roku ukazał się kolejny album Krystyny Stańko, wydany przez Radiową Agencję Fonograficzną, pt. "Usłysz mnie", którego zapowiedzią były single "Nikt poza nami" (chillout cafe - M. Niedźwiecki) oraz "Mój drogi panie". Nowa płyta zebrała bardzo dobre recenzje i była nominowana do nagrody Superjedynki.
W listopadzie 2010 ukazała się nowa płyta pt. "SECRETLY", która jest osobistym hołdem dla wielkiego artysty Petera Gabriela i zawiera jego kompozycje w jazzowych, autorskich opracowaniach. Obok Krystyny występują znakomici instrumentaliści: Dominik Bukowski, Piotr Lemańczyk, Cezary Konrad, Irek Wojtczak, Marcin Gawdzis. Materiał został nagrany w RG studio, a wyprodukowany w P&E Studios w Amsterdamie. Producentem jest Paul Rutschka, który wspólnie z Ianem Edwardsem zadbał o ciepłe, jazzowe brzmienie. "Secretly" otrzymała 5 gwiazdek w recenzji Jazz Forum. Zespół z sukcesami koncertuje w klubach i na festiwalach w całej Polsce.