stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal na stałe zdążył wpisać się w Kulturalną Mapę Polski i Europy, stając się jedną
z turystycznych - letnich wizytówek Pomorza. Wyjątkowe przestrzenie nadmorskiego Kurortu od lat wypełnia muzyka od baroku do współczesności tworząc wirtuozerski pokaz najlepszych przykładów polskiego i światowego dorobku muzyki klasycznej i rozrywkowej.

lis 27-1.12

środa - niedziela, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Festiwal wciąż ewoluuje, z każdym rokiem przynosi nowe inspiracje, pojawiają się pomysły, dzięki którym kolejne jego odsłony poszerzają się o nową stylistykę muzyczną, stając się mieszanką wysmakowanych, nowoczesnych brzmień i niekiedy zaskakujących rozwiązań muzycznych.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wielokulturowy charakter Festiwalu nawiązuje do wielokulturowego dziedzictwa Sopotu i Pomorza. Dzięki swojej ciekawej i niekonwencjonalnej oprawie, występom wybitnych artystów (polskich i zagranicznych), również o randze międzynarodowej, spotyka się z dużym uznaniem krytyki, trójmiejskiej publiczności oraz gości z Polski i zagranicy odwiedzających nadmorski kurort u schyłku sezonu letniego.

Piątek, 09 września 2022, godz. 19.00 "Bach i Jego epoka" - koncert inauguracyjny

Wykonawcy:

Magdalena Cornelius-Kulig - mezzosopran (Niemcy)
Wiesław Ochwat - akordeon
Maciej Zimka - akordeon
Stanisława Grażyńska - słowo o muzyce

W programie:

J. S. Bach - III Koncert brandenburski;
G. Ph. Telemann - "Cantate oder Trauer-Music eines kunsterfahrenen Canarienvogels" TWV /Kanata na śmierć kanarka/;
G. F. Händel - op. "Rinaldo": "Cara sposa" aria z aktu I, "Mio cor, che mi sai dir?" aria z aktu II;
G. F. Händel - aria "Stille amare, già vi sento" z aktu III op. "Tolomeo"


--------------------------------------------------------------------------------------
Magdalena Cornelius-Kulig
Absolwentka Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego E. Czermak. Ukończyła także historię na WNHiP Uniwersytetu Wrocławskiego. Występowała na licznych festiwalach, koncertach i recitalach wokalnych w kraju i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju, Festiwalu Wratislavia Cantans, Festiwalu Musica Sacromontana, Międzynarodowym Festiwalu EuroSilesia, Oper im Berg Festival Salzburg, Opern und Konzerttage Ruhpolding, Kammeroper Schloss Rheinsberg International Festival zur Forderung junger Opernsanger oraz Schleswig-Holstein Musik Festival. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, m.in. III nagrody w kategorii oratoryjno-pieśniarskiej w VIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju (2006), nagrody specjalnej w IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. H. Halskiej we Wrocławiu (2007), laureatką sekcji barokowej konkursu wokalnego w Bolonii Secondo Concorso Internazionale e Stage di Approfondimento per Giovani Cantanti Lirici Citta di Bologna (2008), a także zdobywczynią III miejsca w Tiit Kuusik International Lied Competition w Estonii (2011). Jest stypendystką Zarządu Województwa Dolnośląskiego w zakresie twórczości artystycznej, niemieckiego Richard Strauss Institut oraz angielskiej fundacji Dartington International School. Za płytę Elegie w 2012 roku otrzymała Wrocławska Nagrodę Muzyczną.

Maciej Zimka
Aktywnie działający akordeonista, kompozytor i aranżer Ukończył z wyróżnieniem krakowską Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w klasie akordeonu prof. Janusza Patera, obronił również doktorat na tejże uczelni. Artysta jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów instrumentalnych, m.in.:
I nagrody w XIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, I nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie, I nagrody w XLII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal, Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie kompozycji Andrzeja Krzanowskiego w IV Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. Artysta koncertuje zarówno solo, jak i w zespołach kameralnych grając muzykę klasyczną i współczesną Polsce i za granicą. Wystąpił na festiwalach, m.in.: Sound 12" in Newcastle upon Tyne (Anglia), "Les Cles du Classique" (Francja /Hiszpania), "Concerts at Lempertz" (Belgia), "Modena Organ Festival" (Włochy), ".Share.Music.Leipizg" (Niemcy), "Prikarpacka Vesna" (Ukraina ), Audio Art, Euro Chamber Music Festival, Przemyska Jesień Muzyczna, Krakowski Festiwal Akordeonowy (Polska).

Maciej Zimka jest również działającym kompozytorem. Jest laureatem m.in.: Grand Prix w VIII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku (2017), II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim "...Kiedy myślę Ryszard Bukowski..." we Wrocławiu (2017). Jego utwory wykonywane są na festiwalach, w salach filharmonicznych i innych prestiżowych miejscach koncertowych w Polsce i za granicą.

Wiesław Ochwat
Aktywnie udzielający się na wielu płaszczyznach instrumentalista, zaangażowany w działalność kulturalną poprzez czynne koncertowanie, współorganizowanie wydarzeń artystycznych oraz aktywną pracę w sferze dydaktyczno-naukowej. W 2014 r. ukończył z wyróżnieniem dwustopniowe studia w Akademii Muzycznej w Krakowie im. Krzysztofa Pendereckiego w klasie akordeonu dra Janusza Patera, a w roku 2018 obronił doktorat na tejże uczelni pod opieką naukową prof. dra hab. Pawła Palucha. Obecnie pracuje jako asystent w Katedrze Instrumentów Dętych Drewnianych i Akordeonu na krakowskiej uczelni. Ważnym punktem w osobistym rozwoju akordeonisty było ukończenie w 2016 r. dwuletniego projektu "Italian Accordion Accademy" - zaawansowanego pedagogicznie oraz wykonawczo programu podyplomowego dedykowanego sztuce akordeonowej, odbywającego się we Włoszech oraz Holandii. Studia te prowadzone były przez wybitnego akordeonistę Claudio Jacomucci'ego oraz ekspertkę w zakresie Techniki Alexandra - Kathleen Delaney. Głównym nurtem zainteresowań akordeonisty jest wykonywanie i promowanie muzyki współczesnej. Ma on na swoim koncie kilkadziesiąt prawykonań nowopowstałych utworów, zarówno solowych jak i kameralnych, które często powstawały z jego inicjatywy. Wiesław Ochwat jest laureatem ponad dwudziestu konkursów i festiwali akordeonowych. W swoim dorobku posiada bogatą działalność koncertową prowadzoną zarówno w kraju, jak i za granicą. W kręgu zainteresowań instrumentalisty poza muzyką współczesną pojawia się również muzyka klasyczna, improwizowana i rozrywkowa.

PATRONAT HONOROWY:
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich
Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

ZREALIZOWANO Z UDZIAŁEM FINANSOWYM GMINY MIASTA SOPOTU

MECENAT:
Fundacja im. Franciszka Stefczyka
HOTEL SOPOT w Sopocie
JASZCZUK DEVELOPMENT Krzysztof Jaszczuk
ROTARY CLUB Gdańsk-Sopot-Gdynia

PARTNERZY:
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga
Salon Pianin i Fortepianów Nord-Piano w Gdańsku
Parafia Garnizonowa pw. Św. Jerzego w Sopocie
Teatr Wybrzeże - Scena Kameralna im. Joanny Bogackiej w Sopocie

PATRONAT MEDIALNY:
Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC
SŁOWO ŻYDOWSKIE
Trojmiasto.pl
Dziennik Bałtycki

ORGANIZATOR GŁÓWNY:
Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    40 zł
INFORMACJA O BILETACH:
BILETY W CENIE 40 PLN DO NABYCIA W MIEJSCU WYDARZEŃ FESTIWALOWYCH NA 2 GODZINY PRZED KAŻDYM KONCERTEM

REZERWACJA BILETÓW: tel. 600 290 214

Przeczytaj także