Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Bajka o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku (7 opinii)

teatr dla dzieci
kasy:
58 351-15-12
wystawia:
Teatr Gdynia Główna
czas trwania:
1 godz.
data premiery:
24 listopada 2018
6.8
10 ocen
Oceniasz 5/10
Teatr Stajnia Pegaza
Bajka o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku
wg "HISTORIE DU PRINCE PIPO, DE PIPO LE CHEVAL ET DE LA PRINCESS" Pierre'a Gripariego w przekładzie Grażyny Szadkowskiej

Zapraszamy na drugą część spektaklu "Bajka o księciu Pipo i jego czerwonym koniku".

Jak znaleźć ukochanego, który pojawia się tylko w snach i jakim sposobem pokonać mocarnego smoka Tarabistraka?

Na te pytania będzie musiała znaleźć odpowiedź księżniczka Popi, główna bohaterka Bajki o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku. Dzielna i odważna księżniczka przemierzy świat w poszukiwaniu swojego wyśnionego ukochanego, księcia Pipo i trafi do Schroniska dla Zabłąkanych Dzieci, które wyjątkowo trudno opuścić. A na horyzoncie tej trudnej podróży czai się jeszcze...Smok. Bajka przybliży także postać ambitnego i surowego Króla, ojca Popi, który będzie chciał zmusić ją do wykorzystania unikalnego talentu. Odważna Popi może bowiem spełnić wszystkie swoje marzenia, o ile wystarczająco mocno o nich pomyśli. Historia długiej podróży Popi w sposób barwny pokaże dojrzewanie księżniczki, która pozna smak władzy i odpowiedzialności i przekona się o nieuchronności przemijania. Czy będzie gotowa, by stać się Królową?

Wyraźną zaletą bajki jest jej ton - opowieść stawia całkiem dorosłe pytania i ceniąc intuicję i mądrość dzieci nie boi się właśnie w taki sposób na nie odpowiadać. Taka forma sprawia, że opowieść staje się atrakcyjną propozycją dla całej rodziny. Tym bardziej, że na jej kartach dorośli znajdą wiele wyjątkowo aktualnych pytań i problemów.

Spektakl jest adaptacją "Bajki o księciu Pipo, o koniu Pipo i księżniczce Popi" francuskiego pisarza Pierre'a Gripariego. Przedstawienie proponujemy dzieciom od lat 4.

Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
Światło i opracowanie muzyczne: Marzena Chojnowska

Obsada: Ida Bocian, Małgorzata Polakowska, Piotr Mahlik

-----

Ewa Ignaczak - reżyserka teatralna, scenarzystka, animatorka kultury, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Założycielka Sceny Teatralnej Żak w Gdańsku, Sceny na Piętrze w Elblągu oraz Teatru Stajnia Pegaza, z którym zrealizowała ponad 40 premier. W 2003 roku założyła Sopocką Scenę Off de BICZ. Pomysłodawczyni i organizatorka licznych projektów teatralnych, polskich jak i zagranicznych. Laureatka wielu festiwali w kraju i zagranicą. Dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.

Ida Bocian - aktorka, reżyserka, scenarzystka, animatorka kultury. Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Aktorka Teatru Stacja Szamocin, Teatru Stajnia Pegaza, Teatru Off de BICZ oraz Teatru Gdynia Główna. Prezes Fundacji Klinika Kultury, dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.

Małgorzata Polakowska - aktorka Teatru Gdynia Główna. Absolwentka Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego (2014) oraz Akademii Teatru Alternatywnego przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (2016). W Teatrze Gdynia Główna można ją zobaczyć w spektaklach: "Mewa. Dziwna Sztuka", "Co się przyśniło Gregorowi, że zaspał?", "Von Bingen. Historia Prawdziwa", "Burmistrz" i "Od Wesela do Wesela". Koordynatorka i animatorka projektów społeczno-kulturalnych w Stowarzyszeniu "FEERIA" i Fundacji "Klinika Kultury". Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie "animacja i upowszechnianie kultury".

Piotr Mahlik - aktor, reżyser, scenarzysta, performer, absolwent Gdańskiej Szkoły Artystycznej. Obecnie związany z Teatrem 3Arts oraz Teatrem Gdynia Główna. Trójmiejskiej widowni znany m.in. ze spektakli "Zimowa opowieść", "Call center" i "Zdrada Pablo Amadora". Współpracował m.in. z Teatrem Znak z Gdańska, Teatrem Parrabbola z Londynu oraz Konsulatem Kultury w Gdyni. Na co dzień prowadzi swoją działalność artystyczną Swobodno - Instytut Swobodnych Inicjatyw Twórczych.