Bajkał. Królestwo wody i lodu Narodowe Muzeum Morskie Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Bajkał. Królestwo wody i lodu

Zorganizowana przez Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku wystawa prezentuje zbiór ponad 70 niezwykłych fotografii Bajkału, spośród których na szczególne uznanie zasługują podwodne zdjęcia najgłębszego jeziora na świecie, zwanego często "Błękitnym okiem Syberii".

7 grudnia 2019 - 15 września 2020, g. 10:00 - 16:00

Ta wyjątkowa wystawa fotograficzna powstała dzięki bliskiej współpracy CMM z Muzeum Oceanu Światowego w Kaliningradzie, które od kilku lat współpracuje z autorką zdjęć, organizując jej wystawy.

Tym, co szczególnie zachwyca w Bajkale jest... lód, który w takiej formie jak na tym rosyjskim jeziorze nie występuje nigdzie na świecie. Mimo ostrego kontynentalnego klimatu Syberii, gdy temperatura powietrza spada poniżej -30 С, jezioro tworząc specyficzny mikroklimat, podobny do morskiego, niechętnie oddaje nagromadzone latem ciepło. W połowie stycznia zimie udaje się skuć jezioro lodem, tak że w marcu grubość pokrywy lodowej wynosi od 80 do 120 cm. Lodowe bryły tworzą pod powierzchnią nawet 6 metrowe korytarze, w których można pływać. Bajkalski lód sprawia wrażenie jakby był koloru czarnego, tymczasem jest on idealnie przejrzysty i przy grubości 1,5 m widać przez niego czerń bajkalskiej głębi.


Olga Kamenskaya - urodziła się 12.12.1967 r. w Moskwie. Ukończyła Moskiewski Państwowy Instytut Pedagogiczny. Jest instruktorem nurkowania, instruktorem dziecięcym oraz instruktorem podwodnej fotografii. Olga Kamenskaya fotografuje aparatami Nikon D700 i D200, jest laureatką licznych rosyjskich i międzynarodowych konkursów fotografii przyrodniczej i podwodnej. Artystka z jednakową przyjemnością nurkuje w zimnych, jak i ciepłych wodach. Lubi odkrywać nowe, ciekawe miejsca i dzielić się wrażeniami z przyjaciółmi. W roku 2001 nurkowaniem zainteresował ją syn, a swój pierwszy podwodny aparat fotograficzny wzięła do ręki w 2003 r. Podstawową tematyką jej twórczości są wzajemne stosunki człowieka i przyrody oraz zapierające dech w piersiach, wręcz nierealne piękno podwodnego świata.

Olga Kamenskaya fotografowała zdumiewający podwodny świat Morza Białego i Morza Barentsa, fiordy Norwegii, wulkany i niedźwiedzie na Kamczatce, pagody i klasztory w Birmie, żółwie i rekiny na Galapagos, słonie i lwy w Tanzanii, rekiny wielorybie w Australii, piramidy i wieloryby w Meksyku, wodospady i morskie lwy w Argentynie, słonie morskie i uchatki w Georgii Południowej, pingwiny i góry lodowe w Antarktyce. Nad Bajkałem była już 10 razy i stał się on dla niej niewyczerpanym tematem... królestwem wody i lodu.