stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Bal Wiosenny Opinie (6)

Sala Koncertowa na Ołowiance, Salon Gdański

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Bal Wiosenny

Orkiestra Symfoniczna PFB
Jerzy Swoboda - dyrygent
Łukasz Kuropaczewski - gitara

W programie:
JOAQUÍN RODRIGO - Concierto de Aranjuez

MANUEL de FALLA - suita z baletu "El sombrero de tres picos"

MAURICE RAVEL - La valse


Łukasz Kuropoaczewski
Jest absolwentem Szkoły Talentów w Poznaniu i Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 2008 roku ukończył studia w klasie maestro Manuela Barrueco w Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore w USA.

Występuje z recitalami solowymi na całym świecie (Polska, Białoruś, Czechy, Bułgaria, Niemcy, Francja, Anglia, Hiszpania, Islandia, Węgry, Grecja, Wyspy Kanaryjskie, Japonia, Kanada, USA, Meksyk, Panama). Do ważniejszych koncertów zaliczyć może m. in. recital w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Royal Festival Hall w Londynie, czy Concertgebouw w Amsterdamie. Współpracuje z wieloma wybitnymi kameralistami (m.in. z drugim koncertmistrzem Baltimore Symphony - Igorem Yuzefovichem, Janem Staniendą, Bartoszem Bryłą, czy koncertmistrzem Los Angeles Symphony - Martinem Chalifour) oraz orkiestrami (Concerto Avenna, New York Philharmonic Orchestra, San Francisco Symphony, San Antonio Symphony, Cleveland Symphony). Wielokrotnie wykonywał słynne "Concierto de Aranjuez", między innymi z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.

Jest wykładowcą University of Pennsylvania w Filadelfii oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od 2008 r. jest szefem artystycznym Festiwalu Polska Akademia Gitary (www.polish-guitar-academy.com). Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas wielu festiwali gitarowych w Europie oraz na Uniwersytetach w Europie i obu Amerykach.

W swoim dorobku ma cztery płyty solowe. Pierwsza z nich - "Recital Gitarowy" - zebrała entuzjastyczne opinie krytyków z całego świata, którzy podkreślali ogromny zmysł muzyczny oraz wybitne umiejętności techniczne artysty. Drugi album: "Łukasz Kuropaczewski wykonuje Muzykę Hiszpańską" zdobył jeszcze większe uznanie krytyki, która pisała: nagranie udowadnia, że ten niespełna 20-letni gitarzysta przekracza próg wirtuozerii i mistrzostwa. Swoją trzecią płytę z utworami J. S. Bacha, A. Tansmana i M. Giullianiego: "Portrait" wydał w 2006 roku dla CD Accord/Universal Music. W listopadzie 2008 ukazał się najnowszy album z muzyką polską zatytułowany "Polish Music", nagrany w Studio S-1 dla Ponte Art Production / Polskiego Radia. Płyta otrzymała wiele znakomitych recenzji (m.in. Dorota Szwarcman - "Polityka", Krzesimir Dębski - "Dziennik", Piotr Baron - "Radiowa Trójka", Marcin Kydryński - "Siesta"). Była nominowana do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego "Fryderyk" w kategorii album solowy.

W 2008 roku Łukasz Kuropaczewski, jako jedyny instrumentalista, był w kategorii "muzyka klasyczna" nominowany do Paszportu Polityki, a także do Gwarancji Kultury TVP Kultura.

Jerzy Swoboda
Studia dyrygenckie ukończył z wyróżnieniem w 1982 r. w Akademii Muzycznej w Krakowie - w klasie prof. Krzysztofa Missony. W latach 1982-86 był kierownikiem Chóru Państwowej Filharmonii w Krakowie, następnie dyrygentem zespołu Capella Cracoviensis. Równolegle prowadził działalność dydaktyczną w krakowskiej Akademii Muzycznej. Od 1986 do 1990 był stałym dyrygentem Polskiej Orkiestry Kameralnej oraz orkiestry Sinfonia Varsovia. W latach 1987-92 był dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach Zdroju. W 1990 roku został dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Śląskiej w Katowicach, funkcję tę pełnił do 1998 roku. Był także członkiem jury Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. G.Fitelberga w Katowicach. Od 1998 do 2005 roku był dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej. Obecnie jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze oraz dyrektorem artystycznym Filharmonii Narodowej w Koszycach na Słowacji.

Uczestniczył w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych m.in. Festiwalu Mozartowskim w Würzburgu (Niemcy) na festiwalach w Echternach (Luksemburg), Marianskich Łaźniach (Czechy), la Chaise Dieu (Francja), Atenach (Grecja), Eastern Music Festival (USA), "Warszawska Jesień", "Vratislavia Cantans" , "Muzyka w Starym Krakowie". Koncertował w wielu krajach Europy, a także w USA, Kanadzie, Korei Płd., Meksyku, Japonii, na Tajwanie. Dyrygował w najsłynniejszych salach koncertowych Londynu, Paryża, Wiednia, Berlina, Bonn, Kolonii, Stuttgartu, Pragi, Brukseli, Aten.

Jerzy Swoboda dokonał wielu nagrań płytowych i archiwalnych, m.in. dla wytwórni fonograficznych w Polsce, Francji, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA. Płyta nagrana z orkiestrą Filharmonii Śląskiej i Zofią Kilanowicz (III Symfonia pieśni żałosnych H.M. Góreckiego) została płytą roku 1994 i otrzymała nagrodę FRYDERYK.

Po koncercie zapraszamy na dalszą część BALU WIOSENNEGO do Salonu Gdańskiego przy akompaniamencie zespółu "Standard Acoustic" pod kierownictwem Wojciecha Wiśniewskiego. Zespół nawiązując do tematyki balu zaproponuje prawdziwie "wiosenną listę przebojów": "Odgłosy wiosny" Johanna Straussa, "Wiosna - ach to ty" Marka Grechuty, "Wszystko kwitnie wkoło", "Wszystko mi mówi, ze mnie ktoś pokochał" i "Prześliczną wiolonczelistkę" zespołu SKALDOWIE, "Chanson d'Amore" z repertuaru Manhattan Transfer, "Come on Baby Light My Fire" the DOORS, "Waterloo" ABBA, "All My Loving" the Beathles, "I Just Call To Say I Love You" w repertuarze Stevie Wondera.