stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Balkan Sevdah - zespół bałkańskiej muzyki folkowej, powstał we wrześniu 2004 roku. Wykonuje muzykę inspirowaną folkiem pochodzącym z różnych regionów Półwyspu Bałkańskiego (Albania, Macedonia, Bułgaria, Bośnia, Serbia i Kosowo, Turcja). Czerpie ze źródeł, ostatnio z charakterystycznych wielogłosowych pieśni pochodzących z Pirinu, Kosowa i Epiru. Rytmika i melodyka utworów z tych regionów, a także surowość oryginalnych wykonań pozwala na różnorodne interpretowanie tradycji i włączanie własnych pomysłów aranżacyjnych - niekiedy bardzo odmienne od pierwowzoru. Motoryczna, czasem liryczna, zawsze transowa - taka jest muzyka Balkan Sevdah.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


W sierpniu 2005 po nagraniu debiutanckiej płyty "Ramizem", wystąpili na największym folkowym festiwalu na Bałkanach - "Kopriwsztica 2005" w Bułgarii i byli jedynym zespołem z Polski, który kiedykolwiek tam zagrał. Latem 2006 roku gościli na festiwalu Art. Forum w Orahovcu w Kosowie.

Obecny Skład zespołu tworzą:
Kasia Zadora - darabuka, djembe, riqq
Oliwier Andruszczenko - klarnet, instr. perk.
Marcin Pukaluk - akordeon, śpiew, instr. perk.
Marcin Zadronecki - śpiew, tambura, buzuki, instr. perk


Program imprezy bałkańskiej

1 Prezentacja multimedialna "Bałkany - spotkanie kultur - Bośnia" - 20 min
2 Koncert Balkan Sevdah - ok. 70 min
3 Warsztaty taneczne - ok. 10-15 min

"Bałkany - spotkanie kultur - Bośnia"
Prezentacja multimedialna to subiektywne spojrzenie na współczesność i historię regionu. Jest ona owocem częstych podróży na przestrzeni ostatnich 10 lat. Zdjęcia ukazują życie codzienne mieszkańców, wyjątkowość przyrody, architekturę ze szczególnym uwzględnieniem najważniejszych i najbardziej charakterystycznych budowli. Teksty zawarte w prezentacji nie są komentarzami do poszczególnych zdjęć, ale krótkimi opowieściami o miejscach, ludziach, historii, kulturze, tradycji... Istotnym elementem jest ilustracja muzyczna opowieści. Fragmenty tradycyjnych pieśni i melodii, które słychać w podkładzie tworzą spójną całość z obrazem i dzięki temu odbiorca na pół godziny przenosi się w inny, egzotyczny i fascynujący świat.


Warsztaty tańców

Na Bałkanach muzyka i taniec są ze sobą bardzo ściśle związane. Gdy gra zespół, słuchacze chwytają się za ręce i tworzą korowód. Na zakończenie koncertu uczymy kroków najpopularniejszych tańców korowodowych opartych na nietypowym metrum.
- makedonsko oro 7/8, pravo horo 6/8, dajczovo horo 9/8 a następnie wciągamy publiczność do wspólnej zabawy.

Bilety do nabycia:
- w siedzibie STACJI ORUNIA, ul. Dworcowa 9 od 23.02 w godz. 9.00-21.00
- w Zielonym Smoku, ul. Szeroka 125 (róg Pańskiej) od 23.02 w godz. 11.00-23.00