stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Balloracja - wieczór tańca współczesnego

lis 23

sobota, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 25 zł
ulgowy 15 zł
lis 29

piątek, g. 18:30

bilety 20 zł
ulgowy 15 zł
Kup bilet
Wystąpią: Gabinet Ruchomych Obrazów oraz Eksperymentalny Teatr Tańca

Wieczór będzie się składał z II części


w I części wystąpi Eksperymentalny Teatr Tańca ze spektaklem "Tedy, tu i teraz"

Jest to spektakl, który łączy w sobie kilka form wypowiedzi scenicznej. Całość jest napędzana przez ruch, między innymi elementy tańca współczesnego, muzykę na żywo, tę nie na żywo też, i słowo mówione. Ten swego rodzaju kolaż stanowi po części odzwierciedlenie rzeczywistości. Jednak czego się spodziewać, kiedy we współczesnym świecie miesza się wszystko ze wszystkim? I gdzie w takim świecie jest człowiek?

Zobaczymy krótką teatralno-taneczną wypowiedź na temat człowieka sterowanego we współczesnym świecie, a tym samym proces oderwania się od takiej rzeczywistości poprzez stan tworzenia i otwarcia na drugiego człowieka.

Informacja o Teatrze:
Eksperymentalny Teatr Tańca powstał z inicjatywy Izabeli Piotrowskiej w połowie stycznia 2011. Jednak aktualny skład zespołu wyklarował się w marcu i w takim składzie pracował nad pierwszym spektaklem. Zadebiutowali na scenie Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w ramach festiwalu twórczości studenckiej FAMA w kwietniu br. Grupę tworzy 9 osób i są to głównie studenci UG: Maria Matczuk-Laskowska, Sara Paulina Dąbrowska, Katarzyna Świątek-Brzezińska, Weronika Kamola, Karolina Kutryb, Paulina Huzior, Bogumiła Grajkowska, Patryk Rogowski, Izabela Piotrowska; ponadto grupę wspiera grupa muzyków-bębniarzy: Zuzanna Pestka, Piotr Łapiński i Paweł Oleksiński.

II część Gabinet Ruchomych Obrazów "Historia nie-jednego spotkania"

Punkt wyjścia w konstrukcji spektaklu GRO "Historia nie-jednego spotkania" stanowi wręcz trywialne pojęcie "kontaktów międzyludzkich". Z drugiej strony, ta jakże bliska każdemu człowiekowi tematyka, nieustannie obecna w życiu codziennym, zazwyczaj pozostawiona zostaje poza głębszą refleksją. Spektakl, który porusza istotę relacji z drugim człowiekiem, podkreślić ma wagę przypadkowych i na pozór nic nieznaczących spotkań. Wpływ szybkiej wymiany spojrzeń, czy ulotnych momentów bycia w pobliżu drugiego człowieka. Choreografia, w której indywidualne doświadczenia tancerzy przeplatają się z obszarami wspólnymi, inspirowanymi faktem współistnienia w jednej przestrzeni scenicznej, przypomni widzom, jak przypadkowo spotkane osoby mogą zmieniać trajektorie naszego życia, jego tempo, barwy i emocje.

Spektakl współtworzą dzieła francuskiej artystki Laurence Verdier, której twórczość oscyluje wokół tematyki bardzo silnie związanej z człowiekiem i jego ciałem. Paradoksalnie, jej prace w bardzo subtelny i kobiecy sposób pokazują świat naturalistyczny, fizyczny. Przedmioty Laurence wykorzystane są w spektaklu, jako elementy prowokujące interakcje między tancerzami. Są swoistego rodzaju łącznikami między ukrytym światem wewnętrznym, a przestrzenią zewnętrznych oddziaływań międzyludzkich.

Informacje o Teatrze:
Gabinet Ruchomych Obrazów to teatr tańca. Tancerze GRO w pracy opierają się na technice tańca współczesnego z elementami tańca klasycznego. Sięgając do różnych dziedzin sztuki, skrawkom codzienności nadaje coraz to nowe formy taneczne. GRO to ciągle jeszcze teatr kobiecy - tworzony jest przez pięć tancerek, które na kanwie indywidualnych doświadczeń kreują wspólne obrazy taneczne. Gabinetowi Ruchomych Obrazów nie obca jest interdyscyplinarność i współpraca z artystami z różnych dziedzin sztuki. Gabinet Ruchomych Obrazów działa w ramach Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego "Alternator" od października 2005 roku. GRO znany jest z projektów: Konferencja Trójmiasto - Ruch - Rzeczywistość (Gdańsk, kwiecień 2006); Wieczór Tańca Współczesnego - Ballokracja, czyli szał Terpsychory (Sopot, maj 2007 i 2008); "Elegancja-Francja" czyli tydzień z kulturą francuską, Teatr Miejski im. W. Gombrowicza (Gdynia, 2009); "Szminka w szpilkach, czyli szpilka w szmince" Scena Żak (Gdańsk Wrzeszcz, 2009); występ z Mamadoo Fireshow na Heineken Open'er (Gdynia, 2009); występ z Mamadoo Fireshow na FETA (Gdańsk, 2009), "Historia nie-jednego spotkania" Scena Żak (Gdańsk Wrzeszcz, 2010)

Tancerki:
Katarzyna Antosiak, Agata Litwińska, Małgorzata Patok, Lindsay Mcleod, Maria Klimiuk



Patroni medialni: Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl, Dlastudenta.pl, ESK Gdańsk 2016 - Kandydat