W środę, 13 czerwca br. o godz. 20.00 Towarzystwo Przyjaciół Sopotu oraz kawiarnia Młody Byron zapraszają do sopockiego Dworku Sierakowskich na spotkanie z cyklu "Bałtycka Przystań Bardów".
Usłyszymy recital białoruskiej pieśniarki z Grodna - Tatiany Sołowiowej, która wystąpi z towarzyszeniem multiinstrumentalisty, Aleksandra Błochina.
Bilety do nabycia przed koncertem.
Tatiana Sołowiowa - jest kompozytorką i autorką rosyjskojęzycznych piosenek. Pochodzi z Grodna.
W dzieciństwie uczęszczała na lekcje gry na pianinie. Kilka lat temu powróciła do zainteresowań muzycznych, tym razem już jako autorka, kompozytorka oraz wykonawczyni w nurcie poezji śpiewanej i piosenki autorskiej. Zdobywała nagrody na kilku białoruskich, ukraińskich, rosyjskich oraz polskich festiwalach piosenki autorskiej (jest laureatką Złotej Piątki OPPA 2011 - 29. Międzynarodowego Festiwalu Bardów). Bardzo różnorodne są jej upodobania muzyczne: muzyka poważna, jazz, art-rock, muzyka etniczna ze szczególnym zapałem do eksperymentów łączących różne style. Właśnie to komponuje stylistyczną paletę tworzonych przez nią piosenek - od klasycznej poezji śpiewanej do folku i art-rocka. Wiosną 2010 roku została nagrana jej pierwsza płyta "Sierce nie ostyniet", która stała się podstawą recitalu, składającego się z piosenek napisanych przez Tatianę oraz skomponowanych do wierszy poetów zarówno klasycznych jak i współczesnych. Latem 2011 roku została nagrana rozszerzona wersja płyty, która jest dostępna na jej stronie internetowej. Obecnie trwają prace nad nowym materiałem, opartym na własnych wersjach białoruskich piosenek ludowych.
World-music duo - Tatiana Sołowiowa i Aleksander Błochin
Tatiana często koncertuje i bierze udział w festiwalach muzycznych (w Grodnie oraz innych białoruskich miastach, w Kijowie, Suwałkach, Warszawie, Łodzi).
W 2012 roku rozpoczęła współpracę z multiinstrumentalistą, Aleksandrem Błochinem. Aleksander jest liderem grupy "Nemo", gra na etnicznych instrumentach dętych (flety, piszczałki, okaryny, koliuki , shakuhachi, na perkusji, drumli, kalimbie i innych instrumentach, które sam wytwarza. Tatiana i Aleksander przygotowali program, składający się z autorskich utworów Tatiany oraz wspólnych opracowań białoruskich pieśni ludowych.