stat
Impreza już się odbyła

Bałtyk. Czy znasz swoje morze?

wrz 28-29

czwartek - niedziela, g. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
paź 6

niedziela, g. 19:00

Gdynia,
bilety 60 zł
Kup bilet
Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego Kulturalny Kolektyw Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na spotkanie z cyklu "Studenci na rzecz Ziemi":

„Bałtyk. Czy znasz swoje morze?”

22 kwietnia 2007 r. (niedziela) godz. 12.00
Międzynarodowy Dzień Ziemi
Klub Wysepka (były Klub Iks)
ul. Polanki 66, Gdańsk

Wstęp wolny!


W programie:

Prelekcja:
mgr Szymon Skura - edukator Błękitnej Szkoły Stacji Morskiej w Helu

Filmy:
"Obce gatunki" (2006), prod. Stowarzyszenie "Przyjaciele Helu", 20 min.
"Morskie ssaki" (2002), prod. Stowarzyszenie "Przyjaciele Helu" , 25 min.


Zapraszamy również do udziału w bezpłatnej wycieczce do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii UG w Helu. Szczegóły na spotkaniu!


Prelegent:
Szymon Skura - mgr Oceanografii o specjalizacji biologia morza. Obecnie edukator Błękitnej Szkoły w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Prowadzone zajęcia dotyczą w szczególności biologii Morza Bałtyckiego ale omawiane są także aspekty fizyko - chemiczne oraz ich wpływ na organizmy w nim żyjące. Działa w ramach projektu dotyczącego wpływu odpadów na środowiska Morza Bałtyckiego - Baltic SeaBreeze w Polsce.

Filmy:

"Morskie ssaki", prod. Stowarzyszenie "Przyjaciele Helu", Gdynia 2002, 25 min.

Ssaki morskie giną w swoim naturalnym środowisku. Naukowcy bacznie obserwują zagrożenia i życie bałtyckich ssaków. Jeszcze sto lat temu u naszych wybrzeży żyły setki morświnów. Dziś w całym morzu zostało ich mniej niż tysiąc. W Helu, Stacja Morska Instytutu Oceanografii UG prowadzi aktywne działania zmierzające do odtworzenia kolonii fok szarych na Południowym Bałtyku.


"Obce gatunki", prod. Stowarzyszenie "Przyjaciele Helu", Gdynia 2002, 25 min.

Obserwując i badając morską przyrodę otrzymujemy informacje o gatunkach, które zamieszkują nasze morze lub tylko je odwiedzają. Świat stanął przed kolejnym wyzwaniem. Nowym globalnym niebezpieczeczeństwem są inwazje gatunków obcych, nierodzimych - czyli biologiczne zanieczyszczanie planety - żywe śmieci. Na szczęście tylko część z intruzów zaczyna zachowywać się w sposób niepożądany - inwazyjny. Film przedstawia niektóre spośród ponad 100 obcych gatunków zanotowanych dotąd w Morzu Bałtyckim. Ich liczba stale rośnie. Intruzami są organizmy mikroskopijne, ale także duże kręgowce jak np. gigantyczne wieloryby.