stat
PATRONAT

Bałtyk Movie. Pokaz filmu "IO"

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Filmowcy regionu bałtyckiego snują opowieści: surowe, ale jednocześnie okraszone absurdalnym humorem, wypełnione skrajnymi emocjami. Kino znad Bałtyku opowiada historie, które nie zawsze mają szczęśliwe zakończenie...

lip 10

środa, g. 18:00

bilety 38,90 zł
przedsprzedaż 28,90 - 36,90 zł
paź 18

piątek, g. 10:00

bilety 10 zł
Klasyka i nowości, mroźne propozycje z dalekiej Północy i te rodzimych reżyserów, pełne napięcia thrillery i magiczne obrazy zainspirowane folklorem... A wszystko to we wnętrzach Centrum św. Jana. Zatop się z nami w świat filmów znad Bałtyku, siedząc wygodnie w gotyckim wnętrzu kościoła!
Pokaz zostanie poprzedzony krótką prelekcją poprowadzoną przez filmoznawczynię Martę Maciejewską.

W kolejnych miesiącach pokażemy:
21 III 2023 | 19:00 "IO" (reż. Jerzy Skolimowski, 2022, 86')
18 IV 2023 | 19:00 "GODLAND" (reż. Hlynur Pálmason, 2022, 138')
16 V 2023 | 19:00 "W TRÓJKĄCIE" (reż. Ruben Östlund, 2022, 150')

"IO" to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina.

Historia "IO" za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny - manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Ten portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. Swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla.

Zanurzony w tradycji, śmiało eksplorujący jednak nowe ścieżki kina, film Skolimowskiego jest kolejnym, przy którym polski reżyser współpracował z legendarnym producentem, Jeremym Thomasem (jego filmografia obejmuje choćby "Wrzask", "Ostatniego cesarza", "Pod osłoną nieba", "Nagi lunch", "Tylko kochankowie przeżyją"). Za ekspresyjną, kreacyjną stronę "IO" odpowiadają operator Michał Dymek i wybitna montażystka, Agnieszka Glińska. Monumentalną, uwznioślającą każdy oddech osiołka muzykę skomponował Paweł Mykietyn, a w podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    15 zł
Bilety: 15 zł do kupienia na www.nck.interticket.pl i w Centrum św. Jana na godzinę przed seansem