stat
Wydarzenie już się odbyło
sty 22-23

środa - czwartek, g. 10:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
sty 24

piątek, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 140 zł
wyprzedane
Co to jest BarCamp?
Formuła BarCampu to "user-generated conference" - demokratyczne, oddolne "antyseminarium", w którym nie ma podziału na ekspertów i biernych słuchaczy. Istotą BarCampu jest dzielenie się wiedzą, powszechna dostępność, otwartość.
Informacje o idei i historii BarCampu: https://en.wikipedia.org/wiki/BarCamp

Jaki jest program BarCampu?
BarCamp nie ma odgórnie narzuconego programu - jest on ustalany przez uczestników. Każdy może zabrać głos przygotowując wystąpienie lub biorąc udział w dyskusji.

Kto może uczestniczyć w BarCampie?
Do udziału w BarCampie zapraszamy uczestników i uczestniczki kursów Laboratorium Indeksu 73 i wszystkie inne osoby zainteresowane wolnością w kulturze. Ilość wystąpień ograniczona jest jedynie czasem. Wstęp jest wolny.

Czego mają dotyczyć wystąpienia? Jak mają wyglądać?
Czekamy na wystąpienia dotyczące szerko pojętej wolności w kulturze. Można pokazać własną pracę artystyczną, która zetknęła się z cenzurą, opowiedzieć o sytuacji ograniczania wolności twórczej, której było się świadkiem, przedstawić swoje przemyślenia, teoretyczne analizy, refleksje po kursie Laboratorium Indeksu 73, ale także praktyczne pomysły jak upowszechniać wolność twórczą i swobodny dostęp do dóbr kultury. Możliwości jest wiele. Liczymy na inwencję uczestników i uczestniczek.
Dla jednej osoby przewidujemy 7 minut na wystąpienie (może to być referat, prezentacja, pokaz krótkiego filmu czy pracy artystycznej etc.) i 7 minut na dyskusję. Moderatorzy pilnują przestrzegania czasu. Na miejscu dostępny będzie rzutnik i laptop z dostępem do internetu.

Jak można się zarejestrować?
Zachęcamy do rejestracji na forum Indeksu 73: https://forum.indeks73.pl/index.php?board=17.0
Można także zgłosić temat wystąpienia na miejscu, w trakcie BarCampu.

BarCamp Wolności w Kulturze jest podsumowaniem projektu Laboratorium Indeksu 73.
Ogólnopolska Inicjatywa Indeks 73 oraz Kultura Miejska prowadzą od sierpnia 2009 Laboratorium Indeksu 73: autorskie kursy odbywające się w Warszawie (dr Ewa Majewska, filozofka), Gdańsku (Hubert Bilewicz, historyk sztuki) i Poznaniu (dr Izabela Kowalczyk, historyczka sztuki) oraz działania on-line na forum.indeks73.pl. W warsztatach biorą udział głównie osoby zajmujące się tworzeniem i dystrybucją kultury: artyści, studenci, doktoranci i wykładowcy kierunków artystycznych, humanistycznych i społecznych, dziennikarze, animatorzy, urzędnicy z działów kultury.

Ideą Laboratorium Indeksu 73 (www.laboratorium.indeks73.pl) jest szeroko rozumiana refleksja nad zagadnieniami wolności w kulturze w zakresie jej tworzenia, uczestnictwa i upowszechniania. Naszym celem jest wypracowanie i upowszechnienie nowych metod badawczych i edukacyjnych poszerzających wolność twórczą w kontekście krytyki artystycznej, prawa, ekonomii, polityki, demokracji.
Inicjatywa Indeks 73 współorganizowała pierwszy związany z kulturą BarCamp w Polsce. Odbył się on w sierpniu 2009 podczas weekendu z wolną, krytyczną kulturą w ramach Wolnego Uniwersytetu Warszawy. Zapraszam do zapoznania się z relacjami (m.in. filmowymi) z tego wydarzenia.