Barbara Karlik - wczesna harfa celtycka, śpiew. Program: "Irlandia w muzyce i legendach"
Program: "Tradycyjne utwory Irlandii i Szkocji, a także dawną muzykę irlandzkich harfiarzy i pieśni" zainspirowanych postaciami z celtyckich legend.
folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście
Wczesna harfa celtycka - Cláirseach - to instrument, na którym grano od X do XIX wieku w Irlandii i Szkocji. Od innych harf odróżniają ją metalowe struny (z mosiądzu i metali szlachetnych) oraz technika gry. W źródłach historycznych mówi się o grze na lewym ramieniu tak, że lewa ręka grała melodie, zaś prawa akompaniament, choć aż ręce często przeplatały się tak, że obserwatorom trudno było jednoznacznie to określić. Harfiarze grali za pomocą długich paznokci, uderzając nimi struny i wyciszając je opuszkami palców.
Barbara Karlik - harfiarka, wokalistka. Na wczesnej harfie celtyckiej gra od 2001 roku. Zaczynała jako samouk, w 2004 po raz pierwszy wyjechała do Irlandii uczyć się gry na harfie celtyckiej. Od tego czasu co roku jeździ na warsztaty Scoil na Cláirseach w Kilkenny, by tam uczyć się od współczesnych mistrzów harfiarskich.
Harfa na której będzie grała artystka na tym koncercie to polskiej produkcji replika XVI wiecznej Harfy Królowej Marii, która obecnie wystawiona jest w muzeum w Edynburgu. Instrument Barbary wykonany został pod Rzeszowem przez Leszka Pelca. Ma 29 strun z mosiądzu oraz metali szlachetnych, nastrojonych diatonicznie z charakterystycznym strojem zawierającym podwojona strunę g - "na comhluighe".
Barbara Karlik występuje na różnego rodzaju imprezach i festiwalach nie tylko w Trójmieście ale i całym kraju.
Patronaty:
https://www.trojmiasto.pl
https://www.gdansk.pl