stat
Impreza już się odbyła

Barbara Karlik

wrz 28

sobota, g. 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
gru 29

niedziela, g. 16:00, 19:00

bilety 140 zł
Kup bilet
W niedzielę 19 lipca o godzinie 14 pod gdańskim Ratuszem, w sąsiedztwie Neptuna rozbrzmi wyjątkowa muzyka, polska harfiarka Barbara Karlik [https://www.harfiarka.pl]jako jedna z tysięcy muzyków na całym świecie włączy się w akcje "Harpists for Peace".

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Zapraszamy do odwiedzenia centrum Gdańska, zanurzenia się w pełnej magii,
niezwykłej muzyce, która przenosi w świat baśni i czarów.

Artystka o sobie:

Na harfie gram od 2001 roku, ucząc się z książek i na warsztatach od Ann Heymann, Siobhán Armstrong, Javiera Sainz i Paula Dooley.

Zawsze chciałam grać na harfie. Kiedy rozpoczęłam współpracę z zespołem muzyki celtyckiej Ould Land moje marzenia nabrały realniejszych kształtów. Kiedy, szukając wśród stron internetowych sklepów i rzemieślników, zobaczyłam harfy o metalowych strunach - przepadłam. Dźwięk takich strun zawsze bardziej mi odpowiadał w gitarze, postanowiłam zatem taki właśnie instrument nabyć. Dzięki pomocy Roberta Parry w 2001 roku kupiłam swą pierwszą harfę - Shirkę (Limerick Lap Harp z firmy Musicmakers Kits) i po złożeniu jej u poznańskiego lutnika Mirosława Barana zaczęłam uczyć się wydawać z niej dźwięki. Moim pierwszym przewodnikiem była książka Ann Heymann "Gaelic Harpers First tunes". Po trzech latach samodzielnej pracy z książką udało mi się nawiązać kontakt z założycielką Historical Harp Society of Ireland - Siobhán Armstrong. Wyjazd do Irlandii dał mi całkowicie nowe możliwości, najpierw długiej lekcji u Siobhán, później juz uczestnictwa w letniej szkole harfy Scoil na gCláirseach w Kilkenny. Tam uczyłam się od Siobhán Armstrong, Ann Heymann, Javiera Sainz, Paula Dooley i wzbogaciłam moją biblioteczkę o "Coupled hands for harpers". Wiadomości zdobyte w Kilkenny pozwoliły mi na wybór kolejnego instrumentu i w roku 2006 dzięki pomocy przyjaciół skontaktowałam się z Leszkiem Pelcem, który na podstawie tłumaczenia "Harps of Irland and highlands" R. B. Armstronga wykonał cláirseach odwzorowującą wymiary Harfy Królowej Marii wystawionej w muzeum w Edynburgu.

Naukę śpiewu rozpoczęłam i nieprzerwanie kontynuuję od 2001 roku pod okiem Donaty Hoppel. Na lekcjach pracuję nad repertuarem klasycznym, zaś przy harfie stosuję formę pośrednią między emisja klasyczną a piosenkarską, jako że ballady irlandzkie są wymagające pod względem zasięgu głosu.

Obecnie mieszkam w Gdańsku i występuję w Polsce, i za granicą.

Brałam udział w tworzeniu takich przedstawień teatralnych jak "Historia Świętego Patryka" (Teatr "U Przyjaciół") oraz "Historia Irlandii muzyką i tańcem pisana" (Projekt Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego w Poznaniu)

Prywatnie uczę się na poznańskiej AR, interesuję się tańcem, muzyka, sokolnictwem, jazdą konno i grami RPG.