stat
Impreza już się odbyła

Bard w Galerii

Państowowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na spotkanie autorskie z Grzegorzem Marchowskim. Odbedzie się ono w ramach cyklu Bard w Galerii, którego pomysłodawcą i gospodarzem jest Marek Gałązka.

poezja śpiewana - koncerty w Trójmieście


GRZEGORZ MARCHOWSKI - jedna z legend trójmiejskiej poezji śpiewanej. Uczestnik i laureat niezliczonej ilości przeglądów i festiwali. Od czasów studenckich związany z przeglądem piosenki w Szklarskiej Porębie, spotkaniami bazunowymi i Yappą.
Śpiewa głównie własne kompozycje, do wierszy m.in. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Jarosława Iwaszkiewicza, Tadeusza Kubiaka, czy Waldemara Chylińskiego. Utwór "Zielonookiej" ( do wiersza Jerzego Wilmańskiego ), choć powstał wiele lat temu, do dziś jest jednym z obowiązkowych punktów każdego występu Grzegorza.
Od ponad dwóch lat związany jest z warszawską poetką i autorką wielu popularnych piosenek - Grażyną Orlińską, która będzie mu towarzyszyć w trakcie sopockiego spotkania. Wspólnie tworzą nowy repertuar, zapraszając przyjaciół na swój "Zielony Księżyc", będący zapowiedzią autorskiej, planowanej jeszcze w tym roku, płyty obojga twórców. Ich "Konie moje" czy też "Depressjonata terracotica sopotiensis" cieszą się już dużą popularnością, nie tylko wśród publiczności trójmiejskiej. Oboje są także autorami kołyszącej nas co wtorek piosenki "Rum do rana", która stała się swoistym hymnem Kawiarenki Pod Żaglami.
W styczniu tego roku, nakładem wydawnictwa Eurograf, ukazała się płyta "Kołysankowo", na której Grzegorz śpiewa piosenki dla dzieci do kompozycji własnych oraz W. Nahornego, M. Hertla i A. Skorupki. Autorkami tekstów są min. G. Orlińska, J. Papuzińska i W. Chotomska. Na płycie towarzyszy Grzegorzowi młoda, utalentowana wokalistka warszawska, Magdalena Choryło.
Piosenki Grzegorza Marchowskiego, nastrojowe ballady o miłości, życiu i śmierci,
często goszczą w radiowych programach, poświęconych piosence literackiej. Wystarczy wspomnieć choćby trójkowy "Gitarą i piórem" czy "Salon artystyczny" Radia Gdańsk.

Zapraszamy na stronę artysty, na której można znaleźć więcej informacji, a także posłuchać starych i całkiem nowych piosenek: www.marchowski.art.pl


Grażyna Orlińska - poetka, scenarzystka, autorka tekstów piosenek.
Spod jej pióra wyszły m.in.: - "Chałupy welcome to" (Zbigniew Wodecki) - "Baw się lalkami" (Andrzej Zaucha) - "Nie bój się żyć" (Halina Frąckowiak) - "Bajdy - znajdy" (Irena Santor) - "Szał by night" (Andrzej Dąbrowski) - "Wołaj" (Marlena Drozdowska) - "Dla mnie ty" (Bohdan Łazuka) - "Czas na miłość" (Ewa Bem) - "Mały gigant" (Maryla Rodowicz) - "Co tam łzy" (Barbara Dziekan) - "Kiedy do nieba szedł Parasolnik" (Hanna Banaszak) - "Toniemy" (Katarzyna Cerekwicka)
Muzykę do jej tekstów tworzyli m.in. Ryszard Poznakowski, Włodzimierz Nahorny, Włodzimierz Korcz, Jacek Skubikowski, Czesław Majewski, Mirosław Czyżykiewicz, Ryszard Szeremeta. Piosenki, do których słowa napisała, znajdują się na płytach wielu czołowych wykonawców oraz w archiwum Polskiego Radia. Piosenka "Nie bój się żyć" (z muz. Marka Stefankiewicza, w wykonaniu Haliny Frąckowiak) zdobyła nagrodę w koncercie premier festiwalu Opole '91, a "Wołaj" (z muz. Andrzeja Piątkowskiego, w wykonaniu Marleny Drozdowskiej) jest laureatką Bratysławskiej Liry.
Najbliższa Grażynie Orlińskiej jest piosenka aktorska i poetycka. Pisała teksty do spektakli wystawianych w warszawskim Teatrze Syrena oraz w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie. Była kierownikiem literackim Kabaretu "Barometr" Czesława Nowickiego - popularnego "Wicherka".
W swym dorobku artystycznym posiada dwa programy telewizyjne "Jestem tekstylna" i "Bez makijażu" (z cyklu "Piosenki z kontekstem", oba w reżyserii Anny Barcikowskiej), których była bohaterką i współautorką, oraz reportaż zrealizowany w Radiu Gdańsk przez Hannę Wilczyńską - Toczko - "Sopocki lubczyk"(wznawiany parokrotnie na antenie ogólnopolskiej).
Grażyna Orlińska chętnie pisze dla dzieci. Jest autorką piosenek do programu telewizyjnego "5 - 10 - 15" oraz piosenek wydanych na płycie "Narysujmy wielkie serce". Jest tłumaczką i współscenarzystką dwujęzycznego spektaklu teatralnego dla dzieci: "I'll never be alone czyli Muminek i mleko" wg Tove Jansson oraz mini form teatralnych "Splot" i "Spełni się - nie spełni", prezentowanych (i nagradzanych) na przeglądach teatrów młodzieżowych.