stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

O książkach. Na luzie. Bez spiny. To nie zwykłe spotkanie autorskie - nawet nie będzie prowadzącego. Będzie za to nachalna promocja czytelnictwa, pogaduchy, mnóstwo poduszek i prawdziwe barłożenie z Sylwią Chutnik i Karoliną Sulej. Czytanie podane jako część stylu życia - związane z tym, co jemy, w co się ubieramy, jak spędzamy wolny czas.

sty 8

środa, g. 18.00

Sopot,
Wstęp wolny
lut 1

sobota, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 50 zł
ulgowy 30 zł
Kup bilet
Spotkanie z autorkami Barłogu Literackiego odbędzie się w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni - w bibliotecznej wizji barłogu, więc jeśli masz ochotę poczuć się bardziej "jak u siebie", możesz przyjść ze swoją poduszką...

Barłóg Literacki to program o książkach, kulturze czytania, roli literatury w życiu codziennym. To program, który pokazuje, że czytanie, krytyka literacka, zainteresowanie literaturą, to część życia, która jest dostępna dla każdego, może być praktykowana z poczuciem humoru, w każdym domu. Nazwa programu żartobliwie nawiązuje do miejsca, w którym najczęściej czytamy - do łóżka. Zarówno książki, jak i literackie gadżety, jak i zapraszani goście - wszystko ląduje wraz z prowadzącymi w łóżku, które jest centralnym elementem odcinka - jego jedyną scenografią.
"Barłożenie się" - wylegiwanie się w łóżku, odpoczywanie, relaks z książką, kubkiem kawy czy herbaty - to nasza alternatywa dla telewizora, powrót do czasów, kiedy weekend oznaczał to, że można dłużej pospać, zjeść w łóżku śniadanie i poczytać gazety czy książki. Czytanie i rozmawianie o książkach w łóżku to naszym zdaniem rodzaj polskiego hygge - tak modnej ostatnio sztuki szczęścia według Duńczyków. Nasze hygge to wygodne, ładne łóżko, sprawiające przyjemność ubrania i gadżety oraz książki, jeszcze raz książki i nasi rozmaici goście - których zapraszamy w naszą przestrzeń i którzy godzą się na to, aby pokazać się nam z domowej strony.

Sylwia Chutnik - ur.w 1979 roku w Warszawie. Doktorantka Instytutu Kultury Polskiej UW. Kulturoznawczyni, technik księgarz. Prezeska Fundacji MaMa działającej na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce. Przewodniczka miejska po Warszawie. Członkini Związku Literatów Polskich. Pisarka i felietonistka ,,Polityki", "Pani" , "Wysokich Obcasów" i ,,Gazety Świątecznej". Współpracowniczka TVP Kultura (program literacki "Cappuccino z książką" i "Zapomniani­odzyskani"). Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych oraz w wielu katalogach do wystaw sztuki współczesnej i programach teatralnych (min. Teatru Wielkiego­ Opery Narodowej, Galeria Bunkier Sztuki). Autorka powieści "Kieszonkowy Atlas Kobiet" (Ha!Art 2008), ,,Dzidzia" ( Świat Książki 2009), ,,Cwaniary" (Świat Książki 2012), "Jolanta" (Znak 2015). "Smutek cinkciarza" (Od Deski do Deski 2016) oraz książki "Warszawa Kobiet" (Biblioteka Polityki 2011) , zbioru felietonów ,,Mama ma zawsze rację" (Mamania 2012), ,,Proszę wejść. Więzienie, historie nieprawdziwe" (Nowy Teatr 2012) i zbioru opowiadań ,,W krainie czarów" (Znak 2014). Obie powieści zostały wystawione przez Teatr Powszechny w Warszawie i Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Jej książki zostały przetłumaczone i wydane w Niemczech, Rosji, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Chorwacji, Ameryce Północnej, Serbii i na Litwie.

Twórczyni sztuki "Muranooo" (Teatr Dramatyczny w Warszawie i teatr w Tel Avivie), "Aleksandra" (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu), "Wanda" (współautorka, Teatr Stary w Krakowie) "Gwałt. Głosy" (Teatr Powszechny 2015) oraz słuchowiska radiowego "Piwnica" (premiera w Trójce 4.08.2014) Laureatka konkursu ,,Dama Warszawy 2007″ i "Wawoaktywnych 2008 Życia Warszawy", nominowana do "Stołka" nagrody Gazety Stołecznej 2008, nominowana do tytułu Polki Roku 2007 Gazety Wyborczej i Kobiety Glamour 2008 oraz Róży Gali w kategorii literatura w 2010 roku, do nagrody "3 X Ona" portalu "Onaonaona.com", do "Okularów Równości 2012". Jej "Kieszonkowy Atlas Kobiet" został Książką Roku radiowej Trójki. Stypendystka Homines Urbani 2008, Instytutu Books from Lithuania 2009, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010, Miasta Stołecznego Warszawy 2010, Instytutu Goethego 2010. Laureatka Paszportów Polityki 2008 (literatura).Trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike (w 2009, 2012 i 2015 roku). W 2010 roku dostała Społecznego Nobla Fundacji Ashoka za działalność społeczną. W 2011 roku została laureatką nagrody Fundacji Polcul za działalność społeczną.

Karolina Sulej - ur. 1985 w Warszawie. Dziennikarka freelancerka i redaktorka prowadząca Wysokich Obcasów/ Gazety Wyborczej, gdzie zajmuje się także działem Styl Życia, Moda i Dizajn. Zaczynała jako 19-latka w "A4″, potem pracowała m.in jako wicenaczelna magazynu "Exklusiv", redaktorka kultury w "Natemat", dziennikarka "Przekroju", redaktorka mody w magazynie "Pulp", redaktorka prowadząca w magazynie "Podróże". Współprowadziła program w TVP Kultura "Cappuccino z książką". Była kuratorką sekcji eksperymentalnej Miesiąca Fotografii w Krakowie w edycji poświęconej modzie w 2013 roku, czego rezultatem było stworzenie magazynu "Maj", oraz była w zespole współkurującym wystawę główną "Pogranicza mody" w Bunkrze Sztuki. Pisze do "Wysokich Obcasów", "Dużego Formatu", "Magazynu Książki", "Culture.pl", "Kuk­buka", "Podróży". Jest doktorantką w Instytucie Kultury Polskiej, gdzie zajmuje się studiami nad Zagładą ( wraz z zespołem Badań Pamięci o Zagładzie wydała ksiażkę "Ślady Holokaustu w kulturze polskiej" Krytyka Polityczna 2017) i działa w Zespole Badań nad Modą. Jest autorką książki "Modni. Od Arkadiusa do Zienia" Świat Książki 2015 - zbioru reportaży o polskiej modzie po 89 roku oraz zbioru reportaży "Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island" Dowody na Istnienie 2018.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Przeczytaj także