stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Barwy Chóru vol. 1

Czy chór może mieć jakąś barwę? Może, wręcz powinien - to dzięki unikalnej barwie zespół chóralny staje się łatwo rozpoznawalny pośród innych, barwa odróżnia od siebie poszczególnych artystów, co w muzyce wokalnej ma szczególne znaczenie. To właśnie bogactwo kolorów i ich odcieni, podobnie jak na zachwycających płótnach renesansowych mistrzów, stanowi w dużej mierze o pięknie muzyki, jakiej słuchamy. Projektując program koncertów z cyklu Barwy chóru, dokonaliśmy trudnej selekcji utworów, które uznajemy za jedne z najciekawszych, najbardziej wyjątkowych w 45-letniej historii zespołu. To oczywiście siłą rzeczy wybór niepełny. Staraliśmy się jednak, by reprezentację miały w naszych repertuarach dzieła wybitnych kompozytorów polskich oraz twórców zagranicznych, które nie tylko znajdowały uznanie publiczności, ale też pozostały w pamięci chórzystów.

gru 9

sobota, g. 16:00

Gdynia,

muzyka chóralna
Kup bilet
gru 12

wtorek, g. 19:00

Gdynia,
Po długiej zimie doczekaliśmy się wreszcie wiosny, która daje nadzieję na to, że przyroda, a z nią cały świat, obudzi się na nowo. Wiosenne na wskroś jest dzieło Feliksa Nowowiejskiego zatytułowane Teka Białowieska. To tryptyk, cykl trzech utworów, które należą do najwspanialszych osiągnięć polskiej chóralistyki pierwszej połowy XX wieku: Ryś w borze ze słowami Jana Jerzego Karpińskiego, Dąb rażony piorunem do poezji Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej i Taniec na uroczysku do słów Kazimiery Jeżewskiej. Jest to niezwykle oryginalne dzieło, muzyka ilustracyjna obrazująca rysia, który poluje; wiekowy dąb, którego nie zdoła powalić nawet sroga burza, oraz wiosenny rytuał przejścia z udziałem całych zastępów leśnych stworów: nimf, wił i dziwożon, które figlarnym tańcem wabią "w cień posępny, w mrok uroczy".

muzyka chóralna - koncerty w Trójmieście


Polski Chór Kameralny wykona także utwór skomponowany przez Ireneusza Łukaszewskiego, uznanego wokalisty, pedagoga, kompozytora, założyciela Polskiego Chóru Kameralnego (wtedy pod nazwą Schola Cantorum Gedanensis) i jego pierwszego dyrygenta. Melodię do wiersza Kazimierza Przerwy-Tetmajera, pochodzącego z tomu Erotyki wydanego w 1902, napisał ojciec braci Łukaszewskich, Leon, a Ireneusz, z myślą o rodzicach, dokonał twórczego opracowania tego subtelnego, pełnego żalu i miłosnej tęsknoty tekstu na chór a cappella.

Najbliższy koncert to także okazja do przedstawienia Państwu najnowszego dzieła na chór a cappella Pawła Łukaszewskiego. Nasza znajomość trwa od przeszło 25 lat i zaowocowała wieloma prawykonanimi i znakomitymi nagraniami. Tym razem ten wybitny twórca i pedagog podarował naszemu zespołowi kompozycję do słów modlitwy ułożonej przez Sørena Kierkegaarda, duńskiego filozofa i poetę. Utwór wpisuje się tym samym w nurt sakralnej muzyki wokalnej, najliczniej reprezentowany w twórczości Pawła Łukaszewskiego.

Drugą część koncertu zdominują dwa cykle utworów związanych z postacią Williama Shakespeare'a. Skąd ten wybór? Przede wszystkim ze względu na wyjątkowe piękno muzyki, zróżnicowanej, pełnej - nomen omen - rozlicznych kolorów i nastrojów. Poza tym ważne miejsce na kulturalnej mapie Gdańska zajmuje Gdański Teatr Szekspirowski, którego działalność zainspirowała nas, by sięgnąć do muzycznych owoców recepcji twórczości Szekspira. Najpierw zabrzmi 5 Pieśni Ariela na głosy solowe i chór a cappella, powstałych do tekstów pochodzących z Burzy, których twórcą jest Frank Martin (1890-1974), kompozytor i pianista szwajcarski. Koncert zakończą natomiast Three Shakespeare Songs - Trzy pieśni szekspirowskie Ralpha Vaughana Williamsa. Cykl ten składa się z trzech krótkich utworów z dramatu Burza oraz ze Snu nocy letniej.

PROGRAM
Feliks Nowowiejski Teka białowieska op. 56
Ireneusz Łukaszewski Wykołysałem Cię wśród fal
Paweł Łukaszewski Domine Iesu Christe*
Frank Martin 5 Pieśni Ariela
Ralph Vaughan Williams Three Shakespeare Songs

* prawykonanie

WYKONAWCY

  • Polski Chór Kameralny

  • Jan Łukaszewski dyrygentORGANIZATORZY
Miasto Gdańsk
Polski Chór Kameralny

WSPÓŁORGANIZATOR
Muzeum Gdańska

PARTNER ROKU JUBILEUSZOWEGO
Piekarnia - Cukiernia Pellowski

PARTNERZY
Metropolitalna Karta do Kultury
Hakon

PATRONAT MEDIALNY
Polskie Radio Program 2
www.gdansk.pl
trojmiasto.pl
Radio Gdańsk
Dziennik Bałtycki

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    30 - 40 zł
Bilety24.pl oraz na godzinę przed koncertem w Dworze Artusa