Zapraszamy na wernisaż wystawy "Beata Czapska. Podróż w głąb natury" do Muzeum Narodowego w Gdańsku, oddział Zielona Brama.
Wernisaż: 15 marca 2016 r. o godz. 18.00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Zielona Brama
ul. Długi Targ 24, 80-828 Gdańsk
BEATA CZAPSKA - rzeźbiarka, architektka, designerka i malarka. Mieszka i tworzy w Paryżu. Studiowała architekturę na Politechnice Śląskiej oraz w École Nationale Supérieure des Beaux Arts w Paryżu. Projektowała i realizowała budynki mieszkalne, małą architekturę, wnętrza, meble, tworzyła malowidła ścienne oraz plakaty. Pod koniec lat 80. Czapska skierowała swoje zainteresowania ku rzeźbie; warsztat rzeźbiarski doskonaliła w pracowni René Coutelle'a.
Artystka swoją twórczość prezentuje od 1992 roku. Brała udział w ponad 80 wystawach we Francji, Polsce, Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwajcarii, również w galeriach paryskich, londyńskich, warszawskich i krakowskich. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych we Francji, w Polsce, Belgii, Niemczech, Izraelu, USA, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Egipcie, Chinach i na Węgrzech.
Beata Czapska rzeźbi metodą taille-directe (kucie bezpośrednio w materiale, bez uprzedniego modelowania w glinie) w kamieniu, między innymi w granicie, marmurze, wapieniu, a także w drewnie oraz wykonuje odlewy w brązie. Jej twórczość obejmuje przede wszystkim obszar flory i fauny. Szczególnie pociąga ją świat dzikich zwierząt, uchwycenie tak właściwego ich naturze wyrazu niezależności (Silver Back, Eggs). Dzięki mistrzowsko opanowanej technice oraz trafnemu wyborowi materiału tworzy formy odzwierciedlające niesamowitą wrażliwość na otaczającą naturę, pełne ekspresji, a jednocześnie proste i harmonijne. W specyficznej interpretacji połączonej z wyjątkową umiejętnością syntezy i skupienia daje swoim pracom niespotykaną siłę wyrazu (Wolf's Dream, Green Woman). Rzeźbiąc postać ludzką, artystka stara się odkrywać wnętrze i charakter swojego modela, przeniknąć w jego życie (Nuit, Pose, Portret syna). Za bardzo trafne uważa porównanie jej osoby do szamanki, bo tak jak szamanka przeżywa to, co czuje model, a tworząc, przekazuje to, czego on doświadcza. To zaś, czego - według niej - nie sposób wykuć w kamieniu, artystka pastelami i węglem przelewa na papier. Sztuka Beaty Czapskiej jest uniwersalna, poza wszelką modą, zrozumiała w każdej kulturze.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni trwania wystawy Beata Czapska poprowadzi zajęcia w formie wykładów i warsztatów. Podczas zajęć artystka będzie rzeźbiła, poza tym oprowadzi zwiedzających po wystawie, opowie o stosowanych technikach i używanych materiałach.
Kuratorka: Małgorzata Ruszkowska