stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Pomorski Związek Piłki Nożnej organizuje w sobotę 26 maja na stadionie Gdańskiego Ośrodka Sportu przy ulicy Traugutta 29 Benefis Lecha Kulwickiego, wychowanka Unii Tczew, który później z Lechią Gdańsk sięgał po Puchar Polski.

gru 2

poniedziałek, g. 19:00

Gdynia,
bilety 20 - 80 zł
maj'25 3

sobota, g. 13:00

bilety 65 - 530 zł
Kup bilet
Lech Kulwicki, popularny "Jadzia", urodził się 2 listopada 1951 roku w Tczewie. Swoje pierwsze kroki w piłce nożnej stawiał w miejscowej Unii. Jego kolejnymi klubami były Flota Gdynia i Stoczniowiec Gdańsk. Grał w linii defensywy. W gdańskiej Lechii zadebiutował w 3 września 1977 roku. Dla biało-zielonych rozegrał 213 spotkań, w których strzelił 8 bramek. Na debiut w ekstraklasie z Lechią musiał poczekać 7 lat. Premierowy występ w elicie krajowych rozgrywek zaliczył 11 sierpnia 1984 roku. Lechia przed własną publicznością zremisowała z Górnikiem Wałbrzych 1:1.

Bez wątpienia największym osiągnięciem ówczesnej Lechii z Lechem Kulwickim w składzie było zdobycie Pucharu Polski (22 czerwca 1983 r., 2:1 z Piastem Gliwice) oraz Superpucharu Polski (30 lipca 1983 r., 1:0 z Lechem Poznań). Właśnie zdobycie krajowego trofeum dało gdańszczanom prawo gry w europejskich pucharach, a dokładnie w Pucharze Zdobywców Pucharów. Dwumecz z Juventusem, choć przegrany, jest wspominany do dziś. Lech Kulwicki był wtedy kapitanem w pojedynkach z Włochami. Ostatnim występem w Lechii naszego bohatera był mecz kończący sezon 1984/85 ze Śląskiem Wrocław.

Po wielu latach spędzonych w Gdańsku wrócił do Tczewa, w którym grał tym razem w Wiśle. Następnie wyjechał do Australii, gdzie był zawodnikiem Polonii Sydney. Po powrocie do ojczyzny Lech Kulwicki był asystentem trenerów Lechii: Janusza Kupcewicza, Jerzego Jastrzębowskiego i Romualda Szukiełowicza. Był także szkoleniowcem Wisły Tczew, Unii Tczew, Orła Trąbki Wielkie i Motławy Suchy Dąb.

Postać Lecha Kulwickiego jest wybitna i zasłużona dla pomorskiej piłki. Dzięki jego benefisowi ponownie będziemy mieć okazję zobaczyć w grze bohaterów z 1983 roku oraz zawodników, którzy później godnie reprezentowali biało-zielone barwy. Naprzeciw siebie staną Oldboje Lechii Gdańsk i Przyjaciele "Jadzi". Po jednej stronie staną między innymi Tadeusz Fajfer, Andrzej Merchel, Zbigniew Kowalski, Jacek Grembocki czy Jerzy Kruszczyński. W drugim zespole zaprezentują się między innymi Sławomir Wojciechowski, Maciej Kalkowski, Tomasz Borkowski, Jarosław Bieniuk, Grzegorz Król czy Tomasz Dawidowski. Oldboje Lechii będą prowadzeni przez Jerzego Jastrzębowskiego, Jerzego Gładysza i Zdzisława Puszkarza. Natomiast Przyjaciółmi "Jadzi" dowodzić będą Wojciech Łazarek, Bogusław Kaczmarek, Stanisław Stachura, Marian Geszke i Roman Korynt.

Nim jednak na boisko wybiegną byli zawodnicy biało-zielonych, swoje "pięć" minut będą mieć drużyny młodzieżowe, które rozegrają mecz między sobą.

Otwarcie bram nastąpi o godzinie 16:30. Mecz drużyn młodzieżowych odbędzie się o godzinie 17:00. Pierwszy gwizdek meczu Oldbojów Lechii Gdańsk i Przyjaciół "Jadzi" rozbrzmi o godzinie 18:00. Wstęp na benefis wolny na podstawie nieodpłatnych biletów, które będzie można odbierać w kasach stadionu od godziny 16:30.

Jest to już nasza trzecia tego typu impreza, organizowana przez Pomorski ZPN. W 2016 roku świętowaliśmy Benefis Bogusława Kaczmarka, zaś przed rokiem Benefis Wojciecha Łazarka.

Serdecznie zapraszamy!

Informacja o biletach

- na podstawie nieodpłatnych biletów, które będzie można odbierać w kasach stadionu od godziny 16:30.