stat
Wydarzenie już się odbyło

Bermudzki trójkąt nauki: wiedza, edukacja i innowacje

lis 17

niedziela, g. 16:00

Gdynia,
bilety 20 zł
lis 23

sobota, g. 11:00

bilety 350 zł
Rada Rektorów Województwa Pomorskiego
Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej
oraz
Hotel Rezydent*****
w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki

mają zaszczyt
zaprosić Państwa do Kawiarni Naukowej

na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki
28 maja 2009 roku (czwartek), godz. 18:00
prof. dr hab. inż. Andrzej Wiszniewski (Politechnika Wrocławska
Bermudzki trójkąt nauki: wiedza, edukacja i innowacje.

Społeczna rola nauki sprowadza się dziś do tych trzech obszarów. W przeszłości ograniczała się tylko do nauki, czyli tworzenia nowej wiedzy oraz edukacji, czyli przekazywania tej wiedzy, traktując innowacyjność motywowaną zyskiem jako będącą poniżej godności uczonego. Jednak naciski tak polityczne jak i gospodarcze sprawiły, że innowacyjność zaczęto uważać za podstawowy obowiązek naukowców.

Zapewne dlatego w krajach mających wysoki poziom gospodarczy (słynna gospodarka oparta na wiedzy) większość badaczy pracuje w instytucjach komercyjnych zajmujących się tworzeniem innowacji. Inaczej jest w Polsce, bowiem w naszym kraju około 70% naukowców pracuje na uczelniach i to publicznych, starając się z najwyższym trudem sprostać tym trzem zadaniom. Jest to prawdopodobnie zadanie niewykonalne i dlatego przy niezłym poziomie tworzonej w Polsce nauki, przy gigantycznym rozwoju edukacji, innowacyjność mierzona choćby liczbą patentów, kuleje. Poszukiwanie dróg wyjścia z tego "trójkąta bermudzkiego" powinno być głównym zadaniem wszystkich odpowiedzialnych za rozwój polskiej nowoczesnej nauki.

Prof. dr hab. inż. Andrzej Wiszniewski urodził sie w Warszawie w lutym 1935 roku. W roku 1957 ukończył Wydział Elektryczny Politechniki Wrocławskiej. Tamże w 1961 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych, zaś w 1966 - doktora habilitowanego. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1972, profesora zwyczajnego w 1990. Jest Doktorem Honoris Causa Central Connecticut State University (1993), Politechniki Lwowskiej (1999) i Politechniki Wrocławskiej (2001).
Od 1972 roku do dziś jest profesorem Politechniki Wrocławskiej, był profesorem i dziekanem wydziału na University of Garyounis, Benghazi (1976 - 1979), prorektorem Politechniki Wrocławskiej (1981), a w latach 1990 - 1996 rektorem tej uczelni. W latach 1997 - 2001 był ministrem nauki, przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych w rządzie prof. Jerzego Buzka.

Profesor Wiszniewski jest autorem ponad 135 artykułów naukowych publikowanych w wielu krajach świata, autorem 9 książek, w tym po jednej w RFN i USA. napisał też kilkaset artykułów popularnych.
Jest członkiem NSZZ Solidarność nieprzerwanie od 1980 do chwili obecnej, był doradcą przewodniczącego Regionalnej Komisji Solidarność (1984 - 1989), członkiem Rady Społecznej Metropolity Wrocławskiego (1983 - 1989), przewodniczącym Konwentu NASZ WROCŁAW (1993 - 1996), członek Akcji Wyborczej Solidarność (1997 - 2002), przewodniczącym Rady Fundacji na rzecz Rozwoju Politechniki Wrocławskiej (od 2002do dziś) oraz członkiem Rektorskiego Zespołu Godności Honorowych (od 2003 do dziś).

Otrzymał liczne wyróżnienia, m.in. Krzyż Kawalerski i Krzyż Oficerski OOP, Krzyż Komandorski Orderu Papieskiego św. Sylwestra, Wielki Krzyż z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Peru, Wielki Krzyż z Gwiazdą Orderu św. Stanisława oraz Medal Honorowy Solidarności Politechniki Wrocławskiej.
Profesor jest żonaty, ma jedna córkę i dwie wnuczki. W chwilach wolnych oddaje sie literaturze i... tajnikom komunikacji społecznej. Uwielbia zwierzęta i narciarstwo..