stat
Impreza już się odbyła

w każdy wtorek (do 01.07.2025), g. 16:15 - 19:15

Gdańsk,
bilety 150 zł
W dniu 15 października 2005 roku odbędzie się w Gdańsku warsztat Berta Hellingera „Miłość w służbie życia”– niemieckiego psychoterapeuty, twórcy metody ustawień systemowych. Wydarzeniu patronuje Polskie Towarzystwo Psychoterapii Hellingerowskiej.

Warsztaty odbędą się w Auli Wydziału Filologiczno- Humanistycznego Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 55 w godzinach 10.00- 18.00 (z przerwą). Koszt udziału 155 zł.
Wszelkie informacje na temat warsztatu i możliwości uczestnictwa udziela Jacek Szast pod numerem telefonu: 504 389 464 oraz na stronach internetowych: www.ptph.pl, www.hellinger.pl.


Bert Hellinger - urodzony w 1925 roku, studiował filozofię, teologię i pedagogikę; pracował przez szesnaście lat jako członek katolickiego zakonu misyjnego wśród Zulusów w Afryce Południowej. Następnie został psychoanalitykiem, a poprzez doświadczenia dynamiki grupowej, terapii pierwotnej, analizy relacji i metod hipnoterapeutycznych doszedł do utworzenia własnej metody – niezwykłej terapii sięgającej w przeszłość, ukazującej rodzinne ponadpokoleniowe uwikłania i problemy.

Żaden ze współczesnych kierunków terapii systemowej nie wywołał tylu dyskusji i kontrowersji, co podejście Berta Hellingera. Opinie na ten temat są bardzo zróżnicowane. Zarówno wśród jego zwolenników jak i przeciwników jest wielu wybitnych psychoterapeutów i myślicieli. Hellinger rozwinął niezwykłą „ultrakrótkoterminową terapię”, której podstawową forma pracy jest „ustawienie rodziny”. Zakłada on istnienie nadrzędnego, pierwotnego porządku, który wyznacza funkcjonowanie wszelkich systemów społecznych.

[…] Nie znam żadnego innego terapeuty, który w tak krótkim czasie jest w stanie tak precyzyjnie rozpoznać problemowe zależności, tak skutecznie we właściwym momencie przerywa oraz z humorem, szacunkiem i życzliwością powoduje istotnie zmiany […]
Gunthard Weber

„Metoda ustawień to współczesny sposób pracy z systemami, który znajduje zastosowanie w psychoterapii. Jest twórczym połączeniem hipnozy i psychodramy z oryginalną koncepcją teorii systemowej. Pozwala odkryć nieświadome procesy zachodzące w rodzinach- destrukcyjnie lub korzystnie wpływające na funkcjonowanie jednostki Poza skutecznością dodatkową zaletą tej metody jest to, te można pracować z jednym przedstawicielem rodziny (np. matką czy ojcem) i poprzez zmiany w jednostce stymulować zmiany w całym systemie.
Terapia w nurcie ustawień systemowych odbywa się w grupie. Może stanowić dobre uzupełnienie własnej terapii indywidualnej czy rodzinnej lub być ważnym jednostkowym doświadczeniem wnoszącym inne spojrzenie na siebie i swoich najbliższych.”
Krzysztof Klajs

„Ustawienia rodzin to przede wszystkim metoda. Metoda ta rozwinęła się z psychodramy, dynamiki grupowej i terapii Gestalt. W stosowanej przeze mnie formie polega na tym, że uczestnik wybiera osoby reprezentujące członków swojej rodziny i ustawia je we wzajemnych relacjach. Tak w każdym razie było na początku. Chcieliśmy tylko zobaczyć, co ujawnia się poprzez relacje zachodzące w rodzinie, kiedy zilustruje się je ustawiając osoby reprezentujące - niezależnie od określonych celów. Ustawienia rodzin były więc początkowo neutralne - nieukierunkowane na żaden cel.
„Powstaje oczywiście pytanie, do czego takie ustawienia służą, na czym polega ich szczególna wartość. Jest rzeczą zdumiewającą, że w ustawieniach osoby reprezentujące wykazują zmienioną percepcję. Zaczynają nagle odczuwać tak, jak osoby przez nie reprezentowane, mimo że nawet ich nie znają. Ustawienie ujawnia zatem poprzez osobę reprezentującą zjawiska dotąd ukryte - i nie da się tego wytłumaczyć ani manipulacją, ani wcześniejszą znajomością stanu rzeczy. Jest to fenomen, który można wprawdzie łatwo sprawdzić, ale nie da się go wyjaśnić ani filozoficznie, ani psychologicznie. A przecież jest faktem.
Otóż fakt ten można wykorzystać, aby poprzez ustawienie wydobyć na światło dzienne problem, a dalej aby poprzez zmiany w ustawieniu odkryć, w jaki sposób problem można rozwiązać ku zadowoleniu wszystkich uczestników relacji. Ustawienia służą zatem poszukiwaniu rozwiązań na poziomie relacji”
Bert Hellinger. 2003 (cyt. za www.hellinger.com)