Najtrudniejszym i często punktem zwrotnym dla rodziców jest zmierzyć się z chorobą dziecka. Towarzyszy im spektrum uczuć. Od złości, bezsilności, niezrozumienia, żalu przez apatię i bezradność. Opiekunowie stając pod przysłowiową ścianą szukają pomocy aby życie całej rodziny mogło wrócić do normy.
Atopowe Zapalenie Skóry Jest to genetycznie uwarunkowana choroba alergiczna przebiegająca przewlekle lub nawrotowo Charakteryzuje się świądem, suchością skóry, zmianami o charakterze wypryskowym. U jej podłoża leży nadwrażliwość alergiczna.
Na AZS cierpi około 20 % ludzi na świecie. Leczenie AZS jest przewlekłe i uciążliwe. Choroba ta ma ogromny wpływ na obniżenie jakości życia zarówno pacjenta jak i dla całej rodziny.
Życie osoby dotkniętej AZS jest trudne. Dokuczliwy świąd nie pozwala spokojnie spać, uniemożliwia koncentrację na codziennych czynnościach.
W związku z odmiennością budowy skóry często pojawia się problem jej nadmiernej suchości .Skora staje się wtedy szorstka a jej powierzchnia złuszcza się i pęka .W wyniku tego łatwiej reaguje odczynem zapalnym i jest bardziej wrażliwa na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych oraz wnikanie alergenów powietrznopochodnych .Nadmiernej suchości skóry odwiecznie towarzyszy przykre , uporczywe uczucie świądu
Po każdym drapaniu pozostają widoczne gołym okiem ślady, w końcu skóra przypomina natłuszczony pergamin, staje się niemal przezroczysta i widać przez nią żyły.
Ból, brak akceptacji, pomoc która czasowo łagodzi objawy, obawa i niechęć społeczna to codzienność osoby chorej na AZS.
Czy można wyjść z zaklętego kręgu Atopowego Zapalenia Skóry?Tak. Po to powstała Szkoła Atopii imienia dr.n.med Teresy Małaczyńskiej, założona przez lekarkę 10 lat temu. Bezpłatne spotkania dla rodziców to cyklicznie organizowane warsztaty prowadzone przez wybitnych specjalistów w dziedzinie alergologii przy współpracy ze specjalistami pracującymi z rodzinami dotkniętymi chorobą - psychologami, dietetykami, pedagogami oraz innymi z którymi chcą rozmawiać rodzice. To wspólny czas, który umożliwia dyskusję o problemach, dzielenie się doświadczeniami i poszukiwanie dróg dzięki którym nasze dzieci będą w stanie żyć jak zdrowi rówieśnicy. Bez odrzucenia i bólu. Z radością jaka powinna towarzyszyć każdemu dziecku.
Inicjatorem Szkoły Atopii jest Fundacja Sport na Zdrowie oraz Szpital Dziecięcy Polanki w Gdańsku. Spotkania mają charakter edukacyjny i doradczy. Dzięki Fundacji Sport na Zdrowie dzieci dotknięte AZS otrzymują szansę na poprawę komfortu życia i czynnie uczestniczą w aktywnościach na pozór dostępnych tylko dla osób zdrowych.