Bezradność Filozofa. Kultura z wojną w tle. Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu "Bezradność Filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle".
Rok po śmierci profesora Jerzego Limona chcemy kontynuować rozmowę na temat bliskiej mu wizji kultury w kontekście wyzwań cywilizacyjnych, przed jakimi stoimy. Dziś bez wątpienia kluczowym wyzwaniem jest wojna na Ukrainie, która na wiele sposobów przewartościowuje nasze wyobrażenia i przekonania, zmienia priorytety, stawia fundamentalne pytania.
Podczas spotkania zapytamy, jakie zadania pojawiają się w obecnej sytuacji przed kulturą i instytucjami kultury? Jakiej działalności kulturalnej potrzebujemy, żeby nasze otwarcie na uchodźców wojennych z Ukrainy zmieniło na trwałe nasz stosunek do osób innej narodowości? Co zrobić, żeby sprzeciw wobec rosyjskiego autorytaryzmu przełożył się na odbudowę państwa prawa w Polsce?
Gośćmi Piotra Augustyniaka będą Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.
Inspiracją do rozmowy będą fragmenty nowo wydanej książki profesora Jerzego Limona "Szekspir. Siedem grzechów głównych (z zarazą w tle)".
Cykl Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 roku, w 457. rocznicę Urodzin Williama Szekspira. Pierwsza odsłona cyklu, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona była życiu i twórczości zmarłego w marcu bieżącego roku Profesora Jerzego Limona. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu.
Kuratorem cyklu jest
Piotr Augustyniak - filozof, pisarz, dramaturg, eseista, tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem Homo polacus. Eseje o polskiej duszy (2015). Ostatnio opublikował "Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła" (2019) oraz "Jezus Niechrystus" (2021). Publikuje w Kronosie, Przeglądzie Politycznym i Znaku. Mieszka w Krakowie.