BEZRADNOŚĆ FILOZOFA: Propaganda oraz mowa nienawiści. Gościem Piotra Augustyniaka będą Anna Strzałkowska, socjolożka, aktywistka na rzecz równego traktowania, wykładowczyni UG oraz Michał Rusinek, literaturoznawca, tłumacz, pisarz, wykładowca UJ.
Porozmawiamy o manipulacji, demagogii i propagandzie. O tym, jak infekują one nasz język, jak degradują naszą wyobraźnię i upośledzają nasze myślenie. Jak zamykają nas w urojonej, paranoidalnej, alternatywnej rzeczywistości, którą kontrolują pozbawieni skrupułów polityczni spin doktorzy, pseudodziennikarze i patoinfluencerzy.
Porozmawiamy o "mowie nienawiści", którą posługuje się dziś populistyczna propaganda. O szczuciu, insynuacjach, szkalowaniu, nienawistnych sugestiach, krzywdzących pomówieniach. O władzy budowanej na strachu przed Innym i mechanizmie kozła ofiarnego. O sprawowaniu kontroli nad społeczeństwem poprzez podsycanie nienawiści. O tragicznych konsekwencjach, do których to prowadzi. Wystarczy wspomnieć uchodźców umierających na polsko-białoruskiej granicy, nękanie osób LGBT, zabójstwo Pawła Adamowicza.
Gośćmi Piotra Augustyniaka będą Anna Strzałkowska i Michał Rusinek.W trakcie spotkania nawiążemy do Makbeta Szekspira, którego fragmenty zaprezentuje Maria Kania.
Anna Strzałkowska jest psycholożką i socjolożką, nauczycielką akademicką na Uniwersytecie Gdańskim, autorką książek i publikacji z zakresu inkluzji społecznej (m.in. "Zarządzanie zróżnicowanym wiekowo zespołem", "Upragniona i nieznośna dorosłość"). Była współprzewodnicząca Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania w Gdańsku, założycielka Stowarzyszenia na rzecz osób LGBT Tolerado, współkoordynatorka Modelu na rzecz Równego Traktowania. Z zamiłowania trenerka i konsultantka w zakresie zarządzania różnorodnością w biznesie.
Michał Rusinek jest literaturoznawcą, tłumaczem i pisarzem. Przez wiele lat pełnił rolę osobistego sekretarza wybitnej noblistki - poetki Wisławy Szymborskiej. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktor habilitowany literaturoznawstwa. Adiunkt Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ. Autor książek dla dzieci, które w żartobliwy i inteligentny sposób opisują otaczający nas świat.
***
Cykl "Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle" został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 roku, w 457. rocznicę Urodzin Williama Szekspira. Pierwsza odsłona cyklu, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona była życiu i twórczości zmarłego w marcu bieżącego roku Profesora Jerzego Limona. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu.
Kuratorem cyklu jest
Piotr Augustyniak - filozof, pisarz, dramaturg, eseista, tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem "Homo polacus. Eseje o polskiej duszy" (2015). Ostatnio opublikował "Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła" (2019) oraz "Jezus Niechrystus" (2021). Publikuje w "Kronosie", "Przeglądzie Politycznym" i "Znaku". Mieszka w Krakowie.
_________________
Piotr Augustyniak: "Jesteśmy bezradni wobec tragicznego, przedwczesnego, niesprawiedliwego odejścia Profesora Jerzego Limona. Powodów do bezradności mamy coraz więcej: pandemia, degeneracja życia politycznego, dewastacja środowiska naturalnego, nierówności społeczne, marginalizacja sztuki i myśli, szerząca się głupota... Zapewne dlatego pragnieniem Profesora Jerzego Limona było, żeby w Teatrze Szekspirowskim odbywały się debaty na temat bezradności filozofa. Filozofa, czyli człowieka myślącego i wrażliwego, starającego się zrozumieć całą złożoność i zawikłanie świata..".