stat
Impreza już się odbyła

BEZRADNOŚĆ FILOZOFA: Propaganda oraz mowa nienawiści. Gościem Piotra Augustyniaka będą Anna Strzałkowska, socjolożka, aktywistka na rzecz równego traktowania, wykładowczyni UG oraz Michał Rusinek, literaturoznawca, tłumacz, pisarz, wykładowca UJ.

lis 22

piątek, g. 18:30

Sopot,
Wstęp wolny

6 lipca - 30 listopada 2024

bilety 35 zł
ulgowy 30 zł
Kup bilet
Porozmawiamy o manipulacji, demagogii i propagandzie. O tym, jak infekują one nasz język, jak degradują naszą wyobraźnię i upośledzają nasze myślenie. Jak zamykają nas w urojonej, paranoidalnej, alternatywnej rzeczywistości, którą kontrolują pozbawieni skrupułów polityczni spin doktorzy, pseudodziennikarze i patoinfluencerzy.

Porozmawiamy o "mowie nienawiści", którą posługuje się dziś populistyczna propaganda. O szczuciu, insynuacjach, szkalowaniu, nienawistnych sugestiach, krzywdzących pomówieniach. O władzy budowanej na strachu przed Innym i mechanizmie kozła ofiarnego. O sprawowaniu kontroli nad społeczeństwem poprzez podsycanie nienawiści. O tragicznych konsekwencjach, do których to prowadzi. Wystarczy wspomnieć uchodźców umierających na polsko-białoruskiej granicy, nękanie osób LGBT, zabójstwo Pawła Adamowicza.

Gośćmi Piotra Augustyniaka będą Anna Strzałkowska i Michał Rusinek.
W trakcie spotkania nawiążemy do Makbeta Szekspira, którego fragmenty zaprezentuje Maria Kania.

Anna Strzałkowska jest psycholożką i socjolożką, nauczycielką akademicką na Uniwersytecie Gdańskim, autorką książek i publikacji z zakresu inkluzji społecznej (m.in. "Zarządzanie zróżnicowanym wiekowo zespołem", "Upragniona i nieznośna dorosłość"). Była współprzewodnicząca Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania w Gdańsku, założycielka Stowarzyszenia na rzecz osób LGBT Tolerado, współkoordynatorka Modelu na rzecz Równego Traktowania. Z zamiłowania trenerka i konsultantka w zakresie zarządzania różnorodnością w biznesie.

Michał Rusinek jest literaturoznawcą, tłumaczem i pisarzem. Przez wiele lat pełnił rolę osobistego sekretarza wybitnej noblistki - poetki Wisławy Szymborskiej. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktor habilitowany literaturoznawstwa. Adiunkt Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ. Autor książek dla dzieci, które w żartobliwy i inteligentny sposób opisują otaczający nas świat.

***
Cykl "Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle" został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 roku, w 457. rocznicę Urodzin Williama Szekspira. Pierwsza odsłona cyklu, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona była życiu i twórczości zmarłego w marcu bieżącego roku Profesora Jerzego Limona. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu.

Kuratorem cyklu jest Piotr Augustyniak - filozof, pisarz, dramaturg, eseista, tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem "Homo polacus. Eseje o polskiej duszy" (2015). Ostatnio opublikował "Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła" (2019) oraz "Jezus Niechrystus" (2021). Publikuje w "Kronosie", "Przeglądzie Politycznym" i "Znaku". Mieszka w Krakowie.
_________________
Piotr Augustyniak: "Jesteśmy bezradni wobec tragicznego, przedwczesnego, niesprawiedliwego odejścia Profesora Jerzego Limona. Powodów do bezradności mamy coraz więcej: pandemia, degeneracja życia politycznego, dewastacja środowiska naturalnego, nierówności społeczne, marginalizacja sztuki i myśli, szerząca się głupota... Zapewne dlatego pragnieniem Profesora Jerzego Limona było, żeby w Teatrze Szekspirowskim odbywały się debaty na temat bezradności filozofa. Filozofa, czyli człowieka myślącego i wrażliwego, starającego się zrozumieć całą złożoność i zawikłanie świata..".

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10 zł
Zakupu biletów można dokonać za pośrednictwem strony. Istnieje również możliwość rezerwacji biletów telefonicznie pod nr tel.: (58) 351 01 01 lub e-mailowo pod adresem: bow@teatrszekspirowski.pl.

Bilety należy odebrać najpóźniej na pół godziny przed Wydarzeniem.
Kasa Teatru czynna jest w godz. 14.00 – 19.00.
Kontakt z kasą: telefonicznie: 58 351 01 01, e-mailowo: bow@teatrszekspirowski.pl