stat
Impreza już się odbyła

Bezradność filozofa: tyrania i nierząd

Zapraszamy na wydarzenie "Bezradność filozofa: tyrania i nierząd". Gościem Piotra Augustyniaka będą Leszek Jażdżewski i Jacek Kołtan. Porozmawiamy o społeczeństwie obywatelskim i jego kryzysie.

dr Jacek Kołtan - filozof i politolog, wydawca. Jest pełnomocnikiem Dyrektora ds. naukowych w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się rozwojem współczesnej teorii społecznej i politycznej, hermeneutyką, antropologią filozoficzną i fenomenologią. W dotychczasowych badaniach zajmował się m.in. historią idei solidarności, ruchami społecznymi, pojęciem dizajnu społecznego i przeobrażeniami współczesnej tożsamości podmiotu. Opublikował m.in. "Kontrrewolucja u bram" (współred., 2020), "Solidarność, demokracja, Europa" (współred., 2020), "Przesilenie. Nowa kultura polityczna" (red., 2016), "Solidarność i kryzys zaufania" (red., 2014), "Obywatele ACTA" (współred., 2014), "Wystawa Stała Europejskiego Centrum Solidarności. Antologia" (współred., 2014) oraz monografię "Der Mitmensch. Zur Identitätsproblematik des sozialen Selbst ausgehend von der Frühphilosophie Martin Heideggers und Karl Löwiths" (2012).

Leszek Jażdżewski - inicjator i redaktor naczelny "LIBERTÉ!", współtwórca Igrzysk Wolności. Europe Futures Fellow Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu (IWM). Twórca aplikacji Bookme - popularyzującej czytanie książek w erze internetu. Publicysta i komentator m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Polityce", TOK FM, TVN24. Członek Rady Programowej EFNI, absolwent Marshall Memorial Fellowship. Jeden z 25 liderów na kolejnych 25 lat wytypowanych przez stowarzyszenie "Teraz Polska".

Cykl Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 roku, w 457. rocznicę Urodzin Williama Szekspira. Pierwsza odsłona cyklu, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona była życiu i twórczości zmarłego w marcu bieżącego roku Profesora Jerzego Limona. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu.

Kuratorem cyklu jest Piotr Augustyniak - filozof, pisarz, dramaturg, eseista, tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem Homo polacus. Eseje o polskiej duszy (2015). Ostatnio opublikował "Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła" (2019) oraz "Jezus Niechrystus" (2021). Publikuje w Kronosie, Przeglądzie Politycznym i Znaku. Mieszka w Krakowie.