stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

7 maja rusza trzecia edycja edukacyjno-kulturalnego projektu BiblioCamp realizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku. BiblioCamp 2013 odbędzie się w trzech modułach tematycznych: MIASTO W SIECI, KULTURA W SIECI ORAZ DZIECI DLA SIECI.

w każdy piątek (do 29.11), g. 16:00 - 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
gru 3-4

wtorek - środa, g. 11:00

Gdynia,
Wstęp wolny
Będą to prezentacje poszczególnych zagadnień, dyskusje z udziałem twórców i specjalistów ale również warsztaty rozwijające umiejętności praktyczne. Zapraszamy na 7 spotkań i 6 warsztatów, które w maju i czerwcu odbędą się w Filii Gdańskiej, Bibliotece Głównej, Bibliotece Manhattan oraz Filii nr 9 WiMBP w Gdańsku.

BiblioCamp jest to edukacyjno-kulturalne przedsięwzięcie prezentujące ciekawe i wartościowe inicjatywy z obszaru "nowych mediów", a zwłaszcza internetu. Szczególną rolę w projekcie odgrywają blogi, portale oraz inne inicjatywy internetowe dotyczące Gdańska. Ważnym elementem projektu są warsztaty, które pozwalają na zdobycie umiejętności praktycznych oraz zachęcają do twórczego wykorzystania możliwości, które daje wirtualna rzeczywistość.

W ciągu trzech lat, w ramach BiblioCampu, odbyło się kilkanaście spotkań z twórcami oraz specjalistami z różnych dziedzin. W Filii Gdańskiej WiMBP gościli twórcy najważniejszych lokalnych inicjatyw internetowych, którzy prezentowali swoją działalność oraz mieli okazję wymienić się doświadczeniami. Na warsztatach przeszkoliliśmy ponad 70 osób z takich zagadnień jak: stosowanie licencji Creative Commons, korzystanie z Bibliotek Cyfrowych, wykorzystywanie Wordpressa, tworzenie oraz obróbka nagrań wideo.

W tym roku w ramach projektu BiblioCamp odbędą się spotkania poświęcone lokalnym inicjatywom internetowym poświęconym dzielnicom Gdańska. W ramach modułu MIASTO W SIECI zaprezentujemy możliwości  gdańskich serwisów internetowych oraz przedstawimy inspirujące przykłady mieszkańców naszego miasta tworzących w sieci.

DZIECI DLA SIECI
to wydarzenia skierowane do najmłodszych użytkowników sieci, wkraczających dopiero w świat internetu. Zapraszamy na warsztaty dla uczniów szkół podstawowych klas 4-6 dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu oraz spotkanie z blogerką piszącą o książkach dla dzieci.

Na zakończenie projektu 8 czerwca w Bibliotece Manhattan, odbędzie się cykl wydarzeń pod hasłem KULTURA W SIECI. Będą to spotkania, prezentacje, dyskusje oraz warsztaty poświęcone zagadnieniom self-publishingu, crowdfundingu oraz współpracy blogerów piszących o książkach z wydawnictwami. Wspólnie z autorami, wydawcami i specjalistami zajmującymi się literaturą zastanowimy się nad fenomenem książki elektronicznej, która coraz częściej pojawia się w rękach czytelników.

MIASTO W SIECI
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
Filia Gdańska ul. Mariacka 42

Społeczności lokalne, konkretnych dzielnic Gdańska, tworzą swoje portale informacyjne oraz blogi, na których poruszają problemy mieszkańców danej dzielnicy. Często gromadzą obszerne informacje dotyczące jej historii. Głównie są to inicjatywy oddolne, niezależnych pasjonatów miejsca, w którym mieszkają, z którym czują się mocno związani. Są też dzielnice Gdańska, jak np. Gdańsk -Śródmieście, jedna z najczęściej odwiedzanych przez turystów dzielnic Gdańska, która jeszcze nie posiada swojego bloga ani portalu stworzonego przez jej mieszkańców. Chcemy zintegrować środowisko osób piszących blogi oraz prowadzących portale o swoich dzielnicach. Zaproponować im warsztaty, na których pogłębią swoją wiedzę, jak sprawnie zarządzać serwisem albo blogiem.

21.05.2013 godz. 17.30

GEDANOPEDIA, czyli Encyklopedia Gdańska w Internecie
Encyklopedia Gdańska to pierwsze w historii Gdańska całościowe kompendium wiedzy ukazujące wszechstronny obraz miasta od zarania dziejów do współczesności. Edycja książkowa Encyklopedii Gdańska okazała się wielkim sukcesem. Niemal pięć tysięcy egzemplarzy zostało zakupionych w subskrypcji, a ponad dwa razy tyle w księgarniach. Tysiące gdańszczan zadeklarowało zainteresowanie historią i kulturą swojego miasta. Opracowywane teraz wydanie internetowe Encyklopedii współtworzą czytelnicy, pasjonaci i miłośnicy dawnego Gdańska. Podczas prac nad Encyklopedią zgromadzony został duży zasób wiedzy, zebrało się także grono światłych ludzi, autorów, redaktorów, grafików, sponsorów, z których wiadomości i energii warto nadal korzystać. Co w połączeniu z wiedzą i zaangażowaniem gdańszczan, da nam Gedanopedię - czyli elektroniczną następczynię drukowanej Encyklopedii Gdańska (www.gedanopedia.pl).

Prof. dr hab. Błażej Śliwiński, Prof. Janusz Górski, Małgorzata Ogonowska, Michał E. Burka, Marcin Sztucki
www.gedanopedia.pl

Udział we wszystkich wydarzeniach projektu BiblioCamp jest bezpłatny.

Zapraszamy na bloga projektu www.bibliocamp.info

Organizatorzy:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy:
Fundacja Projekt Kultura
Instytut Kultury Miejskiej
Edukator Medialny
Stowarzyszenie Arteria
iBedeker.pl

Patronat medialny:
trojmiasto.pl
sbp.pl

Przeczytaj także