stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

7 maja rusza trzecia edycja edukacyjno-kulturalnego projektu BiblioCamp realizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku. BiblioCamp 2013 odbędzie się w trzech modułach tematycznych: MIASTO W SIECI, KULTURA W SIECI ORAZ DZIECI DLA SIECI.

27 listopada - 30 grudnia 2024, g. 07:00

Gdańsk,
bilety 75 zł
ulgowy 69 zł
Będą to prezentacje poszczególnych zagadnień, dyskusje z udziałem twórców i specjalistów ale również warsztaty rozwijające umiejętności praktyczne. Zapraszamy na 7 spotkań i 6 warsztatów, które w maju i czerwcu odbędą się w Filii Gdańskiej, Bibliotece Głównej, Bibliotece Manhattan oraz Filii nr 9 WiMBP w Gdańsku.

BiblioCamp jest to edukacyjno-kulturalne przedsięwzięcie prezentujące ciekawe i wartościowe inicjatywy z obszaru "nowych mediów", a zwłaszcza internetu. Szczególną rolę w projekcie odgrywają blogi, portale oraz inne inicjatywy internetowe dotyczące Gdańska. Ważnym elementem projektu są warsztaty, które pozwalają na zdobycie umiejętności praktycznych oraz zachęcają do twórczego wykorzystania możliwości, które daje wirtualna rzeczywistość.

W ciągu trzech lat, w ramach BiblioCampu, odbyło się kilkanaście spotkań z twórcami oraz specjalistami z różnych dziedzin. W Filii Gdańskiej WiMBP gościli twórcy najważniejszych lokalnych inicjatyw internetowych, którzy prezentowali swoją działalność oraz mieli okazję wymienić się doświadczeniami. Na warsztatach przeszkoliliśmy ponad 70 osób z takich zagadnień jak: stosowanie licencji Creative Commons, korzystanie z Bibliotek Cyfrowych, wykorzystywanie Wordpressa, tworzenie oraz obróbka nagrań wideo.

W tym roku w ramach projektu BiblioCamp odbędą się spotkania poświęcone lokalnym inicjatywom internetowym poświęconym dzielnicom Gdańska. W ramach modułu MIASTO W SIECI zaprezentujemy możliwości  gdańskich serwisów internetowych oraz przedstawimy inspirujące przykłady mieszkańców naszego miasta tworzących w sieci.

DZIECI DLA SIECI to wydarzenia skierowane do najmłodszych użytkowników sieci, wkraczających dopiero w świat internetu. Zapraszamy na warsztaty dla uczniów szkół podstawowych klas 4-6 dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu oraz spotkanie z blogerką piszącą o książkach dla dzieci.

Na zakończenie projektu 8 czerwca w Bibliotece Manhattan, odbędzie się cykl wydarzeń pod hasłem KULTURA W SIECI. Będą to spotkania, prezentacje, dyskusje oraz warsztaty poświęcone zagadnieniom self-publishingu, crowdfundingu oraz współpracy blogerów piszących o książkach z wydawnictwami. Wspólnie z autorami, wydawcami i specjalistami zajmującymi się literaturą zastanowimy się nad fenomenem książki elektronicznej, która coraz częściej pojawia się w rękach czytelników.

MIASTO W SIECI
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
Filia Gdańska ul. Mariacka 42

Społeczności lokalne, konkretnych dzielnic Gdańska, tworzą swoje portale informacyjne oraz blogi, na których poruszają problemy mieszkańców danej dzielnicy. Często gromadzą obszerne informacje dotyczące jej historii. Głównie są to inicjatywy oddolne, niezależnych pasjonatów miejsca, w którym mieszkają, z którym czują się mocno związani. Są też dzielnice Gdańska, jak np. Gdańsk -Śródmieście, jedna z najczęściej odwiedzanych przez turystów dzielnic Gdańska, która jeszcze nie posiada swojego bloga ani portalu stworzonego przez jej mieszkańców. Chcemy zintegrować środowisko osób piszących blogi oraz prowadzących portale o swoich dzielnicach. Zaproponować im warsztaty, na których pogłębią swoją wiedzę, jak sprawnie zarządzać serwisem albo blogiem.

04.06.2013 godz.17.30

Gdańskie blogi i co z nich wynika ?
Dlaczego powstały i nadal powstają kolejne blogi i strony poświęcone poszczególnym dzielnicom, kto je pisze, a kto je czyta? Jakich informacji najczęściej szukają tam czytelnicy, czy bardziej interesują ich aktualności czy też może historia osiedla? Czy dzielnicowy blog zastępuje świetlicę? Dom Sąsiedzki? Czy dzięki niemu lokalna społeczność czuje się bardziej zintegrowana, czuje się wspólnotą? Sprawdzimy też skuteczność tych blogów - czy opisywane tam problemy i niewygody mieszkańców udało się rozwiązać albo komuś pomóc? Zastanowimy się także jaka przyszłość czeka dzielnicowe blogi, jak mogą się rozwijać, ulepszać.

Aleksandra Kozłowska-Grzonka, Tomasz Strug www.staraoliwa.pl, Jarosław Wasielewski www.zwrzeszcza.blogspot.com

Aleksandra Kozłowska - dziennikarka Gazety Wyborczej, interesuje się szeroko rozumianą tematyką społeczną - od najnowszych trendów studniówkowych przez życie imigrantów w Trójmieście po historie osób bezdomnych. Intrygują ją dziejące się zmiany w Gdańsku: debata nad kształtem Młodego Miasta, przyszłość zaniedbanych zabytków i rewitalizujących się dzielnic a także walka z wizualnym chaosem reklam. Autorka książki, zbioru felietonów pt. "Człowiek-Ziemniak kontra Kobieta-Bluszcz".

Tomasz Strug - Oliwianin i gdańszczanin od urodzenia. Dziennikarz radiowy. Twórca portalu "StaraOliwa.pl" oraz współprowadzący internetowe "Wolne Forum Gdańsk". Poszukiwacz dawnych historii.

Jarosław Wasielewski - Wrzeszczanin, absolwent II Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, politologii na Uniwersytecie Gdańskim oraz studiów podyplomowych z zakresu Public Relations na Wydziale Ekonomicznym UG. Historią Wrzeszcza zajmuje się hobbistycznie - publikował w czasopiśmie 30 dni, tworzył hasła na potrzeby Encyklopedii Gdańska, jest współautorem książki Dolny Wrzeszcz i Zaspa, od zeszłego roku prowadzi także historycznego bloga o swojej dzielnicy: www.zwrzeszcza.pl Na co dzień odpowiada za promocję Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Udział we wszystkich wydarzeniach projektu BiblioCamp jest bezpłatny.

Zapraszamy na bloga projektu www.bibliocamp.info

Organizatorzy:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy:
Fundacja Projekt Kultura
Instytut Kultury Miejskiej
Edukator Medialny
Stowarzyszenie Arteria
iBedeker.pl

Patronat medialny:
trojmiasto.pl
sbp.pl

Przeczytaj także