Serdecznie zapraszamy na projekcję filmu pt. Lamb w reżyserii Valdimara Jóhannssona, która odbędzie się 24 listopada 2023 r. (piątek) o godzinie 18:00 w Bibliotece pod Żółwiem.
Najoryginalniejszy film roku to dzikie dziecko horroru i mrocznej baśni, urodzone w krainie, w której nie sposób odróżnić dnia od nocy, dobra od zła, a człowieka od zwierzęcia.
Oniryczny, a przy tym serwujący co chwilę gwałtowne pobudki islandzki Lamb to kolejny po Midsommar. W biały dzień, Dziedzictwie. Hereditary czy The Lighthouse przebój firmowany przez amerykańskie studio A24, specjalizujące się w kinie gatunkowym w mocno odświeżonej wersji. Choć jednym kopytkiem tkwi w ludowych wierzeniach, ten wywołujący dreszcze film opowiada na wskroś współczesną historię o ciemnej stronie macierzyństwa, żałobie i dzikości, która drzemie w nawet najspokojniejszych sercach.
Akcja Lamb rozgrywa się na osamotnionej owczej farmie, którą prowadzi milcząca para, María i Ingvar. Ich spokojne, wypełnione pracą życie odmieni się, gdy w zagrodzie przyjdzie na świat niezwykła istota. Pod wpływem niesamowitych zdarzeń owce przestaną milczeć, zaś w ludziach obudzi się zwierzęcy instynkt. W półmroku białych nocy, pośród surowych, nasiąkniętych mgłą wzgórz zatrze się granica pomiędzy cywilizowanym a dzikim. Wraz z tajemniczym stworzeniem narodzi się pytanie o to, czyją matką tak naprawdę jest natura?
Debiut Valdimara Jóhannssona, który otrzymał nagrodę za oryginalność w canneńskiej sekcji Un Certain Regard, wiele zawdzięcza scenariuszowi. Jego współtwórcą jest Sjón, jedna z najciekawszych postaci islandzkiej sceny artystycznej: poeta, pisarz i muzyk, autor tekstów dla Björk (nominowany do Oscara za piosenkę do Tańcząc w ciemnościach) oraz współautor scenariusza do nowego filmu Roberta Eggersa The Northman. Imponująca jest również obsada: w głównej roli zagrała gwiazda, Noomi Rapace (Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Prometeusz, Tożsamość zdrajcy), Szwedka, która spędziła dzieciństwo na Islandii. Rola Maríi kobiety przechodzącej głęboką transformację należy do najlepszych w jej dorobku.
[Źródło: Gutek Film]
Prelekcja i prowadzenie debaty:
Dr Bartosz Filip doktor nauk humanistycznych, filmoznawca, wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Współpracownik Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej oraz Akademii Polskiego Filmu. Publikował m. in. na łamach Dwutygodnika, Ekranów i Kina, współredaktor książki Orson Welles: twórczość recepcja dziedzictwo. Pracuje w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, kurator Festiwalu Filmów Jednominutowych.