stat
Impreza już się odbyła

Biblioteka podwórkowa w Gdańsku-Brzeźnie

14 czerwca - 14 lipca 2024, g. 21:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Biblioteka podwórkowa w gdańskiej dzielnicy Brzeźno zaprasza co piątek w godzinach 16:30-18:00. Grupa wolontariuszek spędza raz w tygodniu 1,5 godziny rozwijając zajęcia w oparciu o przeczytane książki. Biblioteki podwórkowe są inicjatywą międzynarodowego ruchu ADT Czwarty Świat i realizowane na całym świecie.

Postrzegamy Brzeźno jako miejsce w którym można w ciekawy i rozwijający sposób spędzić wolny czas. Jego najmłodsi mieszkańcy nie muszą tylko grać w gry komputerowe albo kopać w piłkę nożną na podwórku. Chcemy zaprosić ich na bezpłatne zajęcia, które będą propagowały czytelnictwo, pozwalały odkryć swoje talenty, docenić doświadczenia, wzmocnić poczucie przynależności do grupy wiekowej, dzielnicy i miasta.
Brzeźno leży z dala od centrum kulturalnego Gdańska, gdzie mieści się zdecydowana większość galerii, muzeów i innych instytucji kultury. Projektornia GAK jako instytucja kultury działająca także na rzecz dzielnicy, chce pokazać, że kultura to nie tylko spektakle teatralne i koncerty muzyki klasycznej, ale całe spektrum możliwości, z którego każda i każdy może wybrać coś dla siebie. Organizatorki liczą na to, działanie biblioteki podwórkowej wpłynie to na wzrost zainteresowania działaniami kulturalnymi klubu i innych instytucji i organizacji z terenu dzielnicy.

Biblioteki podwórkowe odbywają się na placu przy klubie Projektornia GAK. W razie deszczu przenoszą się do klubu. Spotkania będą organizowane co tydzień w ciągu całego roku, tego samego dnia i o tej samej godzinie. Regularność i stałość tych spotkań pozwala zbudować zaufanie wśród osób uczestniczących w projekcie oraz zaangażować je w życie społeczne dzielnicy.

O projekcie

Projekt bibliotek podwórkowych rozpoczął się w latach 60. we Francji, a wkrótce rozprzestrzenił na całym świecie. Biblioteki pojawiały się wszędzie tam, gdzie dzieci miały utrudniony dostęp do kultury. Spotkania otwarte są dla rodziców oraz opiekunów i opiekunek dzieci, odbywają się na miejskich placach, podwórkach i na klatkach schodowych - w miejscach ogólnie dostępnych i widocznych.

Czytanie książek, oglądanie ilustracji pozwala dzieciom poznać różne historie, a wolontariuszkom, wolontariuszom, dzieciom i ich rodzicom, opiekunom i opiekunkom poznać siebie nawzajem. Bibliotekom towarzyszy idea dzielenia się wiedzą. Józef Wrzesiński, inicjator ruchu i bibliotek, mówił: Posiadać wiedzę, to być świadomym tego, że ma się jakąś rolę do odegrania w świecie, to dotrzeć do swych korzeni, utożsamić się z jakąś rodziną, z jakąś wspólnotą. Posiadać wiedzę, to móc pojąć, co się przeżywa i móc podzielić się tym z innymi, to przeżyć doświadczenia, z których wynosi się uczucie dumy, a nie poniżenia

Książka jest pretekstem do spotkania i wymiany doświadczeń wszystkich osób uczestniczących w wydarzeniu. Biblioteka nie musi się jednak na książce kończyć - może angażować teatr, film, komputer, muzykę, malarstwo i inne dziedziny sztuki. Ma na celu uświadomienie dzieciom, że są twórcze i inteligentne, zachęcać je do korzystania z bibliotek, uczestniczenia w kołach zainteresować, zajęciach sportowych i innych, zintegrować grupę, wyrównywać szanse. Ma uczyć postaw szacunku i stwarzać dzieciom poczucie bezpieczeństwa i zakorzenienia we wspólnocie. Pośrednio służy także propagowaniu praw człowieka - prawa do godnego życia czy dostępu do kultury. Rodzice i opiekunowie oraz opiekunki dzieci mogą także odegrać dużą rolę - czytając książki, sprzątając miejsce, gdzie odbędzie się spotkanie, wskazując dzieci, które jeszcze warto zaangażować. W ten sposób dokonuje się aktywizacja mieszkańców i mieszkanek dzielnicy, nawiązują nowe relacje. Każda biblioteka może wybrać swoją własną nazwę.

Ruch ADT Czwarty Świat

Biblioteki podwórkowe są inicjatywą międzynarodowego ruchu ADT Czwarty Świat, stawiającego sobie za cel walkę z nędzą i wykluczeniem społecznym. Działalność ATD zależy od specyfiki i kultury danego kraju oraz od potrzeb społeczności lokalnych. Jest on otwarty na wszelkie przekonania religijne i polityczne. Posiada status konsultacyjny przy UNICEF, UNESCO, ONZ i Radzie Europy. Ruch założył w 1957 roku ojciec Józef Wrzesiński wraz z osobami bezdomnymi z obozu Noisy-le-Grand. ATD podejmuje starania, by z ludzi najuboższych uczynić najważniejszych partnerów w walce z nędzą i budowaniu świata szanującego godność każdego człowieka. Stara się również ułatwić najuboższym zabranie głosu w publicznej debacie na temat współczesnych problemów społecznych oraz umożliwić im współdecydowanie w kwestiach, które ich bezpośrednio dotyczą.