Czy o przeprowadzanych przez ostatnie 20 lat można wypowiadać się tylko pozytywnie? Czy nie dopuszcza się już innych krytycznych głosów w dyskusji nad skutkami tzw. reform Leszka Balcerowicza, systemu emerytalnego czy edukacji? Przykładem powszechnego oburzenia na nieuznawanie trafności wybranych rozwiązań była polemika wywołana w grudniu 2009 roku słowami Macieja Gduli, który przyrównał zmianę systemu gospodarczego w 1989 roku do szoku po wprowadzeniu stanu wojennego.
Zapraszamy na spotkanie, podczas którego zastanowimy się, w jaki sposób 20-lecie polskiego liberalizmu wpłynęło na polskie społeczeństwo. Pomimo wprowadzenia standardów demokracji i wielu obietnic o równości obywateli, okazało się, że wiele grup społecznych jest nieustannie wykluczanych, a różnice między najniższymi i najwyższymi zarobkami rosną. Zapytamy przedstawicieli młodej polskiej lewicy, jakie rozwiązania przyjąć. Punktem odniesienia będzie książka Stracone szanse? Bilans transformacji 1989-2009 pod redakcją Jakuba Majmurka i Piotra Szmlewicza.
3 marca (środa) o godz. 19.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście przy ul. Nowe Ogrody 35 (II piętro) w Gdańsku
W dyskusji udział wezmą:
Magdalena Żadkowska (socjolożka, IFSiD Uniwersytetu Gdańskiego),
Jakub Majmurek (współredaktor książki, Krytyka Polityczna),
Piotr Szumlewicz (współredaktor książki, lewica.pl),
Grzegorz Ilnicki (Młodzi Socjaliści).
Prowadzenie: Łukasz Zaremba (Krytyka Polityczna).
Książka jest zbiorem esejów z krytycznej perspektywy ujmujących społeczne, ekonomiczne i polityczne przemiany zachodzące w Polsce od dwudziestu lat. W toczącej się debacie na temat transformacji dominują jak dotąd entuzjastyczne głosy, podkreślające sukcesy przemian. W książce pod redakcją Jakuba Majmurka i Piotra Szumlewicza jest przedstawione inne spojrzenie na polskie reformy. W ujęciu autorów publikacji konflikty polityczne ostatnich lat koncentrowały się głównie wokół sporów środowiskowych. Za nimi ukrywał się głęboki konsens wobec podstaw ustrojowych, kształtu gospodarki, wizji edukacji i służby zdrowia czy relacji między państwem i Kościołem. Książka ma na celu przełamanie status quo i przedstawienie alternatyw wobec dominujących interpretacji wydarzeń z ostatnich lat. Krytyczna refleksja nad kształtem dotychczasowych reform mogłaby stać się punktem wyjścia do nakreślenia bardziej sprawiedliwych i bardziej demokratycznych rozwiązań.