stat
Impreza już się odbyła

Biennale Traffic Design: działania artystyczne, estetyzacyjne i edukacyjne w przestrzeni publicznej. Program Biennale, które odbędzie się w dniach 30.08-15.09, jest stworzony w oparciu o rekomendacje z badań potrzeb mieszkańców Gdyni: wprowadzanie eleganckiego detalu architektonicznego, odnawianie elewacji, porządkowanie przestrzeni publicznej.

Do udziału w Festiwalu zaproszono między innymi: Oskara Ziętę i Threedotstype, Studio UVMW, Grzegorza Piątka. W ramach festiwalu wykorzystane będą różne techniki: rzeźba architektoniczna, sgraffito, instalacja artystyczna, neon, projekt cyfrowy. Działania artystyczne uzupełnia program wydarzeń okołofestiwalowych: debata, prezentacje, warsztaty, gra miejska, wernisaże, sekretne pokazy filmowe, spotkania z twórcami.

Biennale jest przeformułowaną wersją Festiwalu Traffic Design, organizowanego od 2011 roku.

Harmonogram:
30.08 19:00 Impreza otwarcia
Fyrtel, ul. Św. Piotra 19


01.09 (sobota) godz. 15:00-18:00 Warsztaty fotografii architektury
Oczy | Fyrtel, ul. Św. Piotra 19 / Koszt: 30 zł

Warsztaty skierowane są dla amatorów i półprofesjonalistów którzy chcą rozwinąć umiejętność komponowania obrazu w przestrzeni miejskiej. Będziemy poszukiwać walorów wybranego obiektu w kontekście otoczenia. Poznamy techniczną stronę fotografii architektury, czyli jak poprawnie ustawić aparat oraz jakiego rodzaju akcesoria warto zastosować. Na koniec wspólnie omówimy wykonane zdjęcia i poddamy je fotoedycji. Uczestnicy mogą posługiwać się dowolnym sprzętem od smartfonów po profesjonalne aparaty fotograficzne.

Prowadzenie: Rafał Kołsut - fotograf, wykładowca gdańskiej ASP, specjalizuje się w fotografii architektury i wnętrz. Jest współautorem wystawy zapowiadającej Biennale "Dowody zbrodni"

02.09 (niedziela) godz. 11:00-12:30 Warsztaty dla dzieci (7-9 lat)
Gdynia InfoBox / Koszt: 25 zł

Plastyk miejski i architekt chcą zaprowadzić porządek w najbliższej okolicy. Jak to zrobić? Co jest bałaganem, a co ładem? Dlaczego tak się dzieje? Czy i jak można to zmienić? Kto jest odpowiedzialny za ulicę, podwórko, trawniki? Na te pytania odpowiemy podczas spaceru i warsztatów opartych o meblowanie makiety/rzutu fragmentu miasta za pomocą tekturowych elementów, samochodzików.

Każda uczestniczka i każdy uczestnik warsztatów otrzymają w prezencie książkę "Wspólne nie znaczy niczyje".

Prowadzenie: Mateusz Wysocki, Justyna Kociszewska autorzy książki dla małych użytkowników przestrzeni publicznej: "Wspólne nie znaczy niczyje"

02.09 (niedziela) godz. 13:00 Gra Miejska
Fyrtel

Duże miasta to miejsca, które tętnią życiem. W wysokich, sięgających nieba budynkach, w kamienicach i blokach mieszkają jednak nie tylko ludzie ze swoimi zwierzętami. Takie duże skupiska ludzkie od jakiegoś czasu upodobały sobie duchy, które - dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom - zazwyczaj pozostają niezauważone. Spróbuj dowiedzieć się czegoś więcej o ich zwyczajach i przy okazji wykonać zadania pomocnicze.

04.09 (wtorek) godz. 19:00 Sekretne kino
W festiwalowe wtorki zapraszamy Was na pokazy filmowe w nietypowych przestrzeniach. Zaprezentujemy Wam niszowe produkcje dokumentalne poświęcone architekturze, sztuce i dizajnowi. Informacji o pokazach możecie szukać na naszym profilu na facebooku w zakładce wydarzenia.

06.09 (czwartek) godz. 19:00 Szoł & tell
tuBAZA / Wozownia

Jak za pomocą miękkich działań przyłączyć do centrum miasta zapomniany zaułek? Czy w Polsce opłaca się sprzedawać sztukę i jak to robić?

Pięcioro gości z różnych miast Polski i tyle samo ciekawych inicjatyw z pogranicza sztuki, kultury i biznesu. Uczestnicy przedstawią 15 minutowe prezentacje swoich projektów w formule "show and tell", po których będzie czas na dyskusję, pytania i rozmowy w kuluarach.

08.09 (sobota) godz. 17:00 Debata "Ocieplanie wizerunku. Jak modernizować powojenną architekturę mieszkaniową?" w ramach Weekend Architektury
Gdyńskie Centrum Filmowe / Sala Goplana

realizowany w 2017 roku projekt odmalowania bloku na biało był najpopularniejszą realizacją w historii naszych mediów społecznościowych. Biała ściana w kratkę pokonała najbardziej lubiane murale, jakie zrealizowaliśmy w Gdyni. W badaniach, które zleciliśmy w tym samym roku, by sprawdzić, na jakiego rodzaju działaniach najbardziej zależy mieszkańcom miasta, respondenci w większości opowiedzieli się za odmalowywaniem blokowisk z tak zwanej pastelozy.

Wciąż zastanawiamy się, co powinno być artystyczną i projektową odpowiedzią na klasyczne już na polskich osiedlach beże, limonki, brzoskwinie i majtkowe róże. Jak ujednolicić kolorystyczną panoramę blokowiska, uwzględniając potrzeby mieszkańców. Jakie w tym procesie powinna mieć znaczenie specyfika konkretnych osiedli? Do rozmowy o blokach zaprosiliśmy grono znawców tematu z dziedziny architektury i kulturoznawstwa.

Celem spotkania jest stworzenie rekomendacji dla właścicieli i zarządców budynków przygotowywanych do termomedernizacji oraz dla wszystkich osób mających wpływ na przebieg tego procesu ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców. Zaproszeni przez nas goście poruszą nie tylko aspekty związane z estetyką, ale też kwestie społeczne.

Formuła spotkania oscyluje między debatą a warsztatem. Paneliści i uczestnicy będą mogli zapoznać się z briefem, na który będzie składał się między innymi materiał filmowy z drona lecącego nad jednym z gdyńskich osiedli.

08-09.09 (sobota-niedziela) godz. 9:00-17:00 Warsztaty graficzne dla architektów
Gdyńskie Centrum Filmowe / Koszt: 50 zł

Przestrzeń architektoniczna dedykowana jest jej użytkownikom zgodnie z zaprogramowaną funkcją. Gdy forma i program obiektu są gotowe, by ją pełnić, użytkownicy muszą jeszcze wiedzieć, jak z niej korzystać. Dlatego każda przestrzeń publiczna powinna być częścią wspólną dwóch dziedzin projektowania: architektonicznego i graficznego.

Podczas warsztatów przedstawione i przeanalizowane zostaną udane przykłady wykorzystania tego potencjału w miejscach użyteczności publicznej poprzez zintegrowanie grafiki z architekturą. Omówione zostaną podstawowe zagadnienia związane z wayfindingiem (szukaniem drogi) oraz wayshowingiem (pokazywaniem drogi). Uczestnicy podejmą próbę stworzenia koncepcji oznakowania graficznego wybranych projektów.

Prowadzenie: Anna Nowokuńska - Dla architektów jest grafikiem, dla grafików architektem. W rzeczywistości jest i jednym, i drugim. Ukończyła studia architektoniczne oraz graficzne, a obecnie w pracy zawodowej łączy obie te dziedziny projektując systemy oznakowania graficznego przestrzeni architektonicznych.

11.09 (Wtorek) godz. 19:30 Sekretne kino
W festiwalowe wtorki zapraszamy Was na pokazy filmowe w nietypowych przestrzeniach. Zaprezentujemy Wam niszowe produkcje dokumentalne poświęcone architekturze, sztuce i dizajnowi. Informacji o pokazach możecie szukać na naszym profilu na facebooku w zakładce wydarzenia.

13.09 (czwartek) godz. 19:00 SYFONSTUDIO
Bar Mleczny Słoneczny

Smaki baru mlecznego w nietypowej formule menu degustacyjnego poznacie podczas spotkania z Ulą i Filipem Tofilami. Twórcy nowej identyfikacji wizualnej opowiedzą o procesie projektowania w kontekście współpracy z klientem i o tym jak powstała koncepcja zmiany szyldu i oznakowania kultowej gdyńskiej jadłodajni.

(Na spotkanie obowiązują zapisy, by wziąć w nim udział do (data) wypełnij formularz na stronie )

15.09 (sobota) godz. 17:00 Blok Party - Finisaż
Oczy | Fyrtel, ul. Św. Piotra 19

Biennale Traffic Design zamknie prawdziwie uliczna impreza. Wzorując się na block parties z Bronxu lat '70, przenosimy hip-hopowy klimat na gdyński Fyrtel. Muzykę zapewniają Tomasin i Wojak (DwaZera) oraz ekipa z UNDA Records. Oprócz sztuki będzie pyszne jedzenie a nawet coś dla najmłodszych, dlatego przychodźcie tak jak lubicie: sami, z ziomkami albo/i z dzieciakami. Tego dnia zabierzemy Was również na spacery po wszystkich biennalowych realizacjach i przygotujemy masę podwórkowych atrakcji


Robimy Biennale, by miasto było piękniejsze
Stowarzyszenie Traffic Design działa aktywnie w przestrzeni miejskiej od 8 lat. Zmieniając formułę festiwalu z corocznej na biennale, organizatorzy zdecydowali się sprawdzić jak ich realizacje są odbierane przez mieszkańców. Zewnętrzna firma przeprowadziła badania, na podstawie których zostały stworzone rekomendacje do dalszych działań. Ponad 80% badanych pozytywnie ocenia projekty stowarzyszenia, respondenci chętnie widzieliby w przyszłości więcej odnowionych elewacji i projektów wprowadzających ład w przestrzeń publiczną.

Projektanci na ulicach Gdyni
Do realizacji projektów artystycznych zaproszeni zostali przede wszystkim artyści na co dzień kojarzeni z grafiką projektową. W mieście powstaną realizacje: Syfon Studio, czy UVMW. Pojawi się również instalacja artystyczna "Zażółć gęślą jaźń" stworzona we współpracy z jednym z najbardziej znanych polskich designerów: Oskara Zięty z Marianem Misiakiem z Threedotstype.

Dobór technik i filozofia działań artystycznych jest wynikiem poszukiwań detalu architektonicznego w modernizmie w całym kraju i materiałów zebranych do wystawy "Dowody zbrodni". Jedna z elewacji zostanie rozrzeźbiona za pomocą gresu, na kolejnej powstanie sgraffito.

Na nowo odkrywamy dzielnicę portową
Traffic Design odchodzi od realizacji, z którymi jest kojarzone, czyli od muralizmu i realizacji z obszarów street artu, ale powraca do miejsca, w którym zaczęła się historia festiwalu, czyli do dzielnicy Portowej u zbiegu ulic Św. Piotra i Żeromskiego, gdzie dziś tworzy się zalążek tutejszego życia artystycznego - to tutaj odbędzie się wernisaż otwierający Biennale 30.08 składający się z 3 wystaw: zbiorowej wystawy sitodruków artystów realizujących projekty miejskie, wystawy nawiązującej do gdyńskiego modernizmu stworzonej przez Less Studio oraz projektu cyfrowego: wizualizacji odmalowanych z pastelozy blokowisk.

W edukacji siła
Podczas Festiwalu odbędą się również wydarzenia dla uczestników z różnych grup wiekowych: warsztaty dla młodych architektów, warsztaty fotograficzne, gra miejska oraz propozycja dla najmłodszych: "Wspólne nie znaczy niczyje" - zajęcia o przestrzeni publicznej dla dzieci. Działania edukacyjne są istotnym elementem programu Biennale. Te skierowane do dzieci stanowią kontynuację filozofii, którą zapoczątkowała zeszłoroczna, zapowiadająca wydarzenie realizacja ze żłobka "Niezapominajka", by o estetyce w przestrzeni publicznej mówić już najmłodszym jej użytkownikom i prezentować dobre przykłady projektowania również dla tej grupy wiekowej.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Gdynia.

Przeczytaj także