stat
Impreza już się odbyła

Pod hasłem "Biografie Gdańskie" organizowane są od 16 do 19 października 2014 r. XI Dni Mniejszości Narodowych. Na czterodniowe wydarzenie składają się: cykl koncertów, debata o sytuacji mniejszości, wykłady w bibliotece oraz promocja nowej książki Anny Sobeckiej "Kalejdoskop. Pomorskie spotkania z mniejszościami narodowymi".

mar 8

sobota, g. 19:00

bilety 169-179 zł
Kup bilet
kwi 12

sobota, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 50 zł
Kup bilet
Pomysł gdańskich spotkań zrodził się w 2004 roku, po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Idea wspólnoty dziedzictwa kulturowego, przy zachowaniu szacunku do odrębności państwowej i tzw. "małych ojczyzn", jest bliska funkcjonowaniu Gdańska, który był i jest nadal tyglem kulturowym. To tutaj swój dom znalazły różne narodowości, które zawierucha dziejowa przygnała na ziemię gdańską i których kultura i zwyczaje odcisnęły piętno na obliczu miasta.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


W okresie największego rozkwitu, w XVI i XVII wieku w Gdańsku żyli Niemcy, Polacy, Żydzi, Holendrzy, Szkoci. Wszyscy trwale wpłynęli na wizerunek Miasta. Po II Wojnie Światowej do wyzwolonego, lecz zniszczonego Gdańska zaczęli przybywać nowi mieszkańcy z różnych stron Polski, a razem z nimi przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych. Pojawili się w Gdańsku ocaleni Żydzi, wysiedleni z dawnych ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego Białorusini, Tatarzy czy Litwini, a z południowo-wschodnich terenów Rzeczypospolitej Ukraińcy, ale też Ormianie. Pozostała też grupa Niemców, którzy po wiekach dominacji w mieście stali się w nim teraz mniejszością.

Często w życiu codziennym naszym myśleniem rządzą stereotypy, a Biografie są właśnie po to, by się z nimi zmierzyć. Przez kolejne edycje spotkań staramy się ukazać piękno i bogactwo kulturowe mniejszości, przybliżyć i ukazać naszych sąsiadów - gdańszczan, pokazać inność w jedności. Nie możemy również odrywać mniejszości od konkretnej rzeczywistości społeczno-politycznej, w której przyszło im żyć, dlatego w tym roku temat nadrzędny spotkań to: "Mniejszości narodowe - 25 lat w przemianach ustrojowych Polski i Pomorza", z debatą pod hasłem debaty jest "Mniejszości narodowe wobec przemian w Polsce i Europie". Anna Sobecka zaprezentuje swoją nową książkę "Kalejdoskop. Pomorskie spotkania z mniejszościami narodowymi", która jest pokłosiem audycji prowadzonych w Radiu Gdańsk na przestrzeni kilkunastu lat. Na kartach książki zabierają głos przedstawiciele mieszkających na Pomorzu mniejszości: niemieckiej, żydowskiej, białoruskiej, ukraińskiej, tatarskiej, litewskiej, ormiańskiej, karaimskiej oraz romskiej. Ciekawie przedstawiony materiał, a przede wszystkim poruszana problematyka pozwalają żywić nadzieję, iż książka przyczyni się do podniesienia poziomu wiedzy na temat osób żyjących wokół nas.

Mamy też coś dla miłośników muzyki. 18 października o godz. 19:30 serdecznie zapraszamy do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na jedyny w swoim rodzaju, międzykulturowy koncert zainspirowany pieśniami wolnościowymi "Songs of Freedom"- w wykonaniu Freedom Ensemble, który tworzą: Tomasz Ziętek, Adam Żuchowski, Klaus Kugel, Kamil Pater, Maciej Trifonidis i gościnnie Irek Wojtczak.

Miłośników tradycyjnych pieśni i melodii ludowych zaprosimy w niedzielę, 19 października, do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gdzie od godz. 15:00 odbędą się koncerty: Wus zing der Jid w repertuarze żydowskim, GRYČIA w repertuarze litewskim, Chutar w repertuarze białoruskim, Mira Maj - Malowanie Piaskiem (pokaz tatarski), Susanna "Wesna, wesnoju" w repertuarze ukraińskim oraz Bernsteinblumen w repertuarze niemieckim.

Organizatorem Dni Mniejszości Narodowych jest Miasto Gdańsk wspólnie z Białoruskim Towarzystwem Kulturalnym "Chatka", Stowarzyszeniem Litwinów w Polsce, Muzułmańską Gminą Wyznaniową w Gdańsku, Towarzystwem Społeczno Kulturalnym Żydów w Polsce Oddział w Gdańsku, Związkiem Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku i Oddziałem Pomorskim Związku Ukraińców w Polsce, a partnerami są Gdański Teatr Szekspirowski oraz Filia Gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.