"Biografie Gdańskie - Dni Mniejszości Narodowych" to wydarzenie nawiązujące do historycznych tradycji wielokulturowego Gdańska. Celem tego cyklu spotkań jest przybliżenie różnorodności oraz bogactwa mniejszości narodowych, które żyją i mieszkają wśród nas.
Pomysł gdańskich spotkań zrodził się po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Idea wspólnoty dziedzictwa kulturowego, przy zachowaniu szacunku do odrębności państwowej i tzw. "małych ojczyzn", jest bliska funkcjonowaniu Gdańska, który był i jest nadal tyglem kulturowym. To tutaj swój dom znalazły różne narodowości, które "zawierucha dziejowa" przygnała na ziemię gdańską i których kultura i zwyczaje odcisnęły piętno na kulturze miasta. W okresie największego rozkwitu w XVI i XVII wieku w Gdańsku żyli Niemcy, Polacy, Żydzi, Holendrzy, Szkoci. Wszyscy trwale wpłynęli na wizerunek Miasta.
Po II Wojnie Światowej do wyzwolonego i zniszczonego Gdańska zaczęli przybywać nowi mieszkańcy z różnych stron Polski, a razem z nimi przedstawiciele mniejszości narodowych. Pojawili się w Gdańsku ocaleni Żydzi, Tatarzy, Białorusini, Litwini, Ormianie. Pozostała też grupa Niemców. Znaleźli tu też swój dom Ukraińcy przesiedleni z ziem południowo-wschodniej Polski.
Biografie Gdańskie są jedyną okazją do wspólnego spotkania i prezentacji mniejszości narodowych, pokazania tego, czym się zajmują, z jakimi problemami się spotykają, jaki jest ich stosunek do polityki i kultury krajów macierzystych.
Program
Biografie Gdańskie - XII Dni Mniejszości Narodowych | 15-17.10.2015
Czwartek 15 października
18.00 | Spektakl "Każdy przyniósł co miał najlepszego" | Teatr Miniatura, ul. Grunwaldzka 16
Piątek 16 października
19.00 | Jorgos Skolias w projektach: Sefardix - Jorgos Skolias & Oleś Brothers oraz Around the World - Jorgos & Antonis Skolias Duo | Teatr Miniatura, ul. Grunwaldzka 16
Sobota 17 października
12.00 - 14.30 | Panel dyskusyjny z przedstawicielami mniejszości narodowych |Dom Technika NOT w Gdańsku, ul. Rajska 6
15.00-19.00 Prezentacje mniejszości narodowych | Dom Technika NOT w Gdańsku, ul. Rajska 6
15.00 - 15.55 | Spektakl muzyczny ,,Svit za ochi" w wykonaniu Teatru Navpaky
16.10 - 16.50 | Koncert Kapeli Podwileńskiej
16.55 - 17.35 | Pokaz multimedialny "Poezja tatarska"
17.40 - 18.20 | Koncert zespołu Echo Puszczy
18.25 - 18.55 | Koncert zespołu Danziger Pracht
19.00 - 19.40 | Koncert zespołu Krieger Telus Band
Wydarzenia towarzysząceWarsztaty3 i 10 października w godz. 10.00 - 14.00 | "Mój tradycyjny pokój" | Teatr Miniatura, ul. Grunwaldzka 16
11 października, godz. 12.30 | "Emocje od A do Z" - warsztaty dla dzieci i rodziców w oparciu o książkę "Niebieska niedźwiedzica" Joanny M. Chmielewskiej | Teatr Miniatura, ul. Grunwaldzka 16
Konferencja naukowa15-16 października | Międzynarodowa Konferencja naukowa "... IŻ SWÓJ JĘZYK MAJĄ" - w poszukiwaniu tożsamości językowej | Budynek Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 51
KoncertyJorgos SkoliasJorgos Skolias wychowywał się̨ w wielonarodowym i bardzo kulturowo zróżnicowanym środowisku. Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Uczestniczył w imprezach mniejszości greckiej, zajmując się̨ nie tylko muzyką etniczną, ale śpiewając też rocka i bluesa. Wspomina młodość w Zgorzelcu jako niesłychanie inspirującą.
Jest muzykiem poszukującym nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce, ale również inspiracji w bluesie, jazzie, rocku oraz w muzyce etnicznej, od Grecji poprzez Afrykę̨ do Indii. Artysta studiuje starodawne techniki wokalne w rezultacie czego opanował technikę śpiewania harmonicznego (równoległe prowadzenie trzech głosów), nazywanego również gardłowym. Śpiew gardłowy to sztuka tworzenia harmonicznych dźwięków razem z tonem bazowym, dając złudzenie wydawania kilku dźwięków jednocześnie. Uprawiana w wielu zakątkach świata, jednak znana głownie z Tuwy, kraju lezącego na południu Syberii, tuż ponad Mongolią.
W piątek 16 października o godz. 19:00 wystąpi w gdańskim Teatrze Miniatura w dwóch niezwykłych projektach.
Sefardix - Jorgos Skolias & Oleś BrothersJorgos Skolias - wokal / Marcin Oleś - kontrabas / Bartłomiej Brat Oleś - perkusja
Trio Sefardix - laureat Folkowego Fonogramu Roku 2013 Polskiego Radia - to klimatyczna fuzja muzyki żydowskiej, jazzu, metafizycznych wokaliz rodem z Azji i instrumentalnej wirtuozerii pełnej kulturowych odniesień́. Artyści wykraczają̨ poza stereotypowe traktowanie instrumentów poszerzając paletę̨ brzmieniową wykonywanej muzyki.
Bracia - Marcin Oleś kontrabasista i Bartłomiej Brat Oleś perkusista - od ponad dziesięciu lat tworzą̨ autorską muzykę, której głównym punktem odniesie- nią jest jazz. Są twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata tworząc rytmiczny drem team, jak napisał o nich niemiecki magazyn JazzZeitung. Na liście ich współpracowników pojawiają się nazwiska Kenny'ego Wernera, Davida Murraya, Roba Browna, Chrisa Speeda, Erika Friedlandera, Theo Jorgensmanna, Rudiego Mahalla, Williama Parkera, Andrzeja Przybielskiego i wielu innych. Odnajdują̨ wciąż̇ nowe sposoby na przełamanie stereotypów, udowadniając, że kontrabas i perkusja wystarczą by stworzyć muzykę kompletną, pełną energii i niespotykanych brzmień. Kontynuują dotychczasowe poszukiwania twórcze, aby poszerzyć język jazzu o sonorystykę̨ i koncepcje muzyki współczesnej.
www.bartlomiejoles.comwww.marcinoles.comwww.skolias.strefa.pl
Around the World - Jorgos & Antonis Skolias DuoAround the World to projekt, który broni się przed stylistycznymi klasyfikacjami. Oparty na bogatych doświadczeniach muzycznych i życiowych Jorgosa i Antonisa - ojca i syna, wykorzystuje wpływy muzyki greckiej, afrykańskiej, bluesa, soulu. To emocjonalny i kulturowy tygiel.
Antonis Skolias, urodzony w styczniu 1988 roku. Absolwent szkoły muzycznej pierwszego stopnia w klasie perkusji, od tamtej pory uczy się prywatnie u wielu czynnych muzyków, w tym ścisłej polskiej czołówki (Łukasz Żyta, Atma Anur, Artur Malik). Dotychczas współpracował między innymi z Jorgosem Skoliasem, Bronisławem Dużym, Grzegorzem Kapołką, Dariuszem Ziółkiem, Mr Krime. Wraz z krakowskim zespołem Vladimirska promował na trasach koncertowych debiutancki album nagrodzony nagrodą krytyki niemieckiej. Współpracował z teatrem współczesnym w Szczecinie oraz teatrem Juliusza Osterwy w Lublinie przy produkcji spektaklu "Na końcu łańcucha". Współkomponował muzykę do spektakli "Mój niepokój ma przy sobie broń", "Twardy gnat, martwy świat", "Lordy" w teatrze im Stefana Żeromskiego w Kielcach. Udźwiękowił i skomponował muzykę do słuchowiska Radia Kraków pt. "Lord Kantor". Założył i prowadzi zespół Amusing Companions z którym wydał płytę "their polyphonic endeavour".
Jako miłośnik muzyki pozostaje otwarty na wszelkie nowe doświadczenia artystyczne. W szczególności interesuje go zestawienie tak zwanej starej szkoły, w muzyce rozrywkowej, z elektroniką.
Prezentacje mniejszości narodowych
Spektakl muzyczny "Svit za ochi" w wykonaniu Teatru NavpakyGrupa teatralna Navpaky powstała w 2012 roku w Gdańsku. W przygotowywanych przez nich spektaklach, na przekór tradycji i zwyczajom, patetyczność i wzniosłość zastąpiona została poczuciem humoru, galowe stroje - ubraniami z życia codziennego, a martyrologiczna tematyka - młodzieżową energią. Zespołem kieruje Oksana Terefenko, absolwentka Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, aktorka, wokalistka, reżyserka.
Spektakl muzyczny "Svit za ochi" opowiada historie osób znajdujących się w różnych sytuacjach życiowych. Pokazuje emocje wywołane problemami dotykającymi ludzi niezależnie od czasów w których żyją. Scenografia nieprzypadkowo budzi skojarzenia z sytuacją na Ukrainie. Ma nam pomóc uświadomić sobie, że walczący o wolność na Ukrainie nie są odlanymi z brązu bohaterami, lecz ludźmi z krwi i kości, przeżywającymi uniesienia, rozterki i dylematy.
Większość tekstów oparta jest na poezji Tarasa Szewczenki. Wykorzystano również utwory zespołu Fata Morgana z albumu "Rock Legendy Ukrainy" (2004) oraz Ołeny Karpenko, Wiktora Harasymczuka, Witalija Radysza i W. Ruraka.
Spektakl ,,Svit za ochi" (Gdzie wzrok nie sięga) jest prezentowany w języku ukraińskim z synchronicznie wyświetlanymi polskimi napisami. Autorem przekładów jest Jakub Kornacki. Śpiewającym aktorom towarzyszy zespół muzyczny. Reżyseria - Oksana Terefenko.
Koncert Kapeli PodwileńskiejKapela Podwileńska pod kierownictwem Rafała Jackiewicza powstała w 2009 roku pod nazwą "Kapela Miejska". Jak się okazało, zdobywca złotego pucharu za mistrzowską grę na saksofonie we Włoszech, jest też świetnym akordeonistą i wokalistą. Założył kapelę, której swoistym hymnem stała się piosenka "Jesteśmy znad Wilii", a w repertuarze znajdują się "Walc niemenczyński", "Śni mi się Polska" do słów Apolonii Skakowskiej oraz inne doskonale wykonane przez Rafała Jackiewicza melodie.
Pokaz multimedialny "Poezja tatarska"Pokaz multimedialny będzie obejmował recytację wierszy poetów Tatarów krymskich zwłaszcza Bekira Czobanzade, największego poety krymskotatarskiego w XX wieku, zamordowanego przez NKWD w 1938 roku. Wiersze zostały przełożone na język polski przez dr hab. Selima Chazbijewicza i prof. Henryka Jankowskiego z UAM, najwybitniejszego współczesnego znawcę języka Tatarów krymskich w Polsce. W tle recytowanych utworów odbędzie się pokaz slajdów z rodzajowymi obrazkami i krajobrazami Krymu, któremu towarzyszyć będzie muzyka Tatarów krymskich.
Koncert zespołu Echo PuszczyZespołu Pieśni Hajnowskiego Domu Kultury Echo Puszczy powstał w 1982 roku. Zespół występował wielokrotnie w okolicznych wsiach. W ramach działalności w województwie podlaskim zespół koncertował w takich miejscowościach: Zabłocie, Tuczno i Hanna. Zespół brał udział w XI Ogólnopolskim Przeglądzie Kultury Mniejszości Narodowych w Młynarach woj. warmińsko - mazurskie. W roku 2000 i 2012 czynnie uczestniczył w Międzynarodowych Spotkaniach Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych ŹRÓDŁO w Dobrodzieniu. Echo Puszczy miał zaszczyt również wystąpić podczas Dni Kultury Białoruskiej organizowanych przez Konsulat Białoruski w Gdańsku, a także uczestniczył w VII Przeglądzie Wspólnota w Kulturze w Warszawie. Podczas zagranicznych wyjazdów 21 razy odwiedził Białoruś, 4 razy Czechy i Słowację, 2 razy Estonię oraz raz Litwę.
Koncert zespołu Danziger PrachtDanziger Pracht - to zespół złożony z przedstawicieli mniejszości niemieckiej z Gdańska. Muzycy podczas Biografii Gdańskich 2015 zaprezentują utwory opierające się na starogermańskich tekstach w ramach formuły wykorzystującej współczesne klubowe brzmienia.
Koncert zespołu Krieger Telus BandMuzycy z Krieger Telus Band zaprezentują utwory z płyty "Biała Warszawa - Ballada o Polskich Poetach Żydowskich". Płyta zawiera 13 kompozycji opierających się na wierszach cudem ocalałych z pożogi dziejów, które - przetłumaczone na język polski z jidysz - traktują o miłości, przywiązaniu i tęsknocie do Polski.