Inscenizację będzie można oglądać TYLKO i WYŁĄCZNIE z NOWEGO PORTU. Dojazd tramwajem nr 10.
MIEJSCE:
Nabrzeże przy przeprawie promowej przez Wisłę - ul. Starowiślna.
Uzbrojony w działa galeon, 90 kg prochu, czterdziestolufowa artyleria twierdzy, 100 żołnierzy z muszkietami w mundurach z epoki napoleońskiej i wybuchy pirotechniczne - to tylko niektóre z atrakcji, które w kwietniowy dzień ubarwią inscenizację historycznej bitwy przy Twierdzy Wisłoujście (przełom XVIII/XIX w). Rekonstrukcja ataku na Twierdzę od strony wody, zwanej Bramą do Rzeczypospolitej, będzie wydarzeniem, jakiego Gdańsk jeszcze nie widział!
Imprezę zorganizowano z okazji oficjalnego zakończenia projektu PL 0248 "Prace Ratownicze Twierdzy w Wisłoujściu - Unikatowa Fortyfikacja w Skali Europejskiej" dzięki finansowemu wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz środków Miasta Gdańska.
Wydarzeniem jej towarzyszącym będzie zrekonstruowane średniowieczne obozowisko, postawione dokładnie na przeciwległym do Twierdzy Wisłoujście brzegu Wisły, w Nowym Porcie (obok przeprawy promowej, skąd będzie można również oglądać bitwę na rzece). Wszyscy miłośnicy historii będą mogli przenieść się do czasów rycerzy, zostać świadkami ich zmagań turniejowych oraz samemu wziąć udział w grach i zabawach z dawnych czasów.
Program:
11.00 - Rozpoczęcie imprezy salwą z hakownic.
11.15 - Turniej Miecza Długiego. Pojedynki piesze.
13.00-14.10 - Bitwa morska na Martwej Wiśle na wysokości Twierdzy Wisłoujście z udziałem grup rekonstrukcyjnych epoki napoleońskiej oraz galeonu "Czarna Perła".
14.15 - Turniej Łuczniczy
14.30 - Melee na drewno - walki drużynowe z przymrużeniem oka.
15.30 - Fireshow i pokaz strzelania z balisty.
ok. 16.00 - Rozdanie nagród i zakończenie
Podczas całej imprezy do dyspozycji zwiedzających będą kramy i warsztaty rzemieślnicze, w tym: warsztat mincerski, na którym można będzie własnoręcznie wybić monetę, stoisko z kwasem chlebowym, kram płatnerza, stoisko cateringowe z rycerskim jadłem, kram ze strojami historycznymi, rękodziełem i zabawkami. Wyjątkową okazją będzie możliwość obejrzenia z bliska repliki średniowiecznej machiny oblężniczej - balisty. Dzieci i dorośli będą brać udział w konkursach i zabawach z nagrodami (m.in. rzut podkową, wyścigi na nartach bolkowskich, strzelanie z łuku), a także obejrzeć wnętrze i wyposażenie namiotu rycerskiego wraz z replikami średniowiecznego uzbrojenia. Niepowtarzalny klimat dawnych wieków stworzy grający na żywo zespół muzyki średniowiecznej.
Dojazd do Nowego Portu z Gdańska Głównego tramwaj nr 10.