stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Bitwa Morska - tajemnice twierdzy Wisłoujście Opinie (15)

Wielkim finałem tegorocznej Bitwy Morskiej będzie widowisko BITWA MORSKA - TAJEMNICE TWIERDZY WISŁOUJŚCIE. Dnia 13 sierpnia 2016 r. o godzinie 21:30 "Bitwa Morska" przedstawiona będzie w odmiennej formule od poprzednich edycji. Wydarzenie ma mieć atrakcyjną oprawę - o historii tego wyjątkowego miejsca mają opowiedzieć lasery, pirotechnika, video mapping 3D. Elementem oprawy będą, zgodnie z tradycją, także ekipy rekonstruktorów XVII w. i XIX w. oraz pływający okręt. Czas trwania bitwy to 40 minut.

w każdą środę (do 08.01.2025), g. 17:00

Wstęp wolny

25 października 2024 - 2 marca 2025

bilety 42 zł
ulgowy 37 zł
Kup bilet
Widownia będzie zlokalizowana przy ulicy Starowiślnej w dzielnicy Nowy Port.

W dniu pokazu 13 sierpnia Twierdza Wisłoujście będzie niedostępna dla zwiedzających.

Tym razem przedstawione zostaną losy Twierdzy Wisłoujście na przestrzeni lat, jej przeobrażenia, zadania i najważniejsze wydarzenia. Usłyszymy o pierwszej drewnianej wieży nad brzegiem morza, dowiemy w jaki sposób kształt renesansowego muru mógł chronić załogę, ze szczytu wieży ponownie dostrzeżemy błysk światła latarni. Kluczowym wydarzeniem będzie również epizod "Bitwy Pod Latarnią 1628 roku, kiedy to nocne niebo rozświetlił spektakularny wybuch jednego z polskich okrętów zaatakowanego przez artylerię szwedzką.

"Wydarzenie adresowane jest do wszystkich, którzy chcieli by dowiedzieć w atrakcyjny i przyjazny sposób czegoś więcej o historii Twierdzy Wisłoujście, ujścia Wisły w tym dzielnicy Nowy Port i Westerplatte. Widowisko kierujemy także do tych z Państwa, którzy od Muzeum Historycznego Miasta Gdańska oczekują więcej niż organizowanie tradycyjnych wystaw, o czym świadczy dobór narzędzi przekazu oraz pora spektaklu. Nigdy do tej pory nie zdecydowaliśmy na organizację tak dużego wydarzenia w nocy. Tym razem podejmujemy to wyzwanie. Pierwsza, tegoroczna odsłona Kina pod Wartownią nr 1 na Westerplatte pokazała, że w opinii gdańszczan te formy przekazywania wiedzy to równie ważny kierunek naszych działań.



W snuciu opowieści o dziejach twierdzy począwszy od średniowiecza aż po czasy II wojny światowej pomogą najnowsze zdobycze techniki. Będzie więc pokaz trójwymiarowych laserów i videomapping. Nie zabraknie jednak i tradycyjnej pirotechniki na najwyższym poziomie (zdradzimy tylko, że podczas pokazu cały statek zostanie wysadzony w powietrze - zalecamy więc wyposażenie się w słuchawki wygłuszające, zwłaszcza najmłodszych dla widzów).

Wydarzenie rozpocznie się od pokazu laserów, które będą "wystrzeliwane" w stronę zgromadzonych przed Twierdzą widzów z pokładu wycieczkowca "Czarna Perła". Ujście Wisły będzie dodatkowo zasnute mgłą, by zwiększyć jeszcze atrakcyjność laserowych kombinacji. Całości towarzyszyć będzie muzyka.

Następnie odbędzie się inscenizacja w formie videomappingu. Obrazy będą rzucane na wieżę twierdzy. W tym czasie wszystkie światła wokół pogasną, a oglądający zobaczą jak wyglądało Ujście Wisły w średniowieczu, jak gdańszczanie palili ogniska znaczące drogę wejścia do portu. Później wyrośnie drewniana, a następnie ceglana wieża twierdzy, nie obejdzie się bez pożaru i zawalenia. Przez ekran przepłyną także m.in. okręty biorące udział w bitwie pod Oliwą i pojawią się postacie związane z historią obiektu (np. szwedzki król Gustaw Adolf, królowie polscy, czy Hanz Kizero - królewski kapitan i dowódca "Żółtego Lwa" pierwszej polskiej jednostki służącej na morzu, który zginął podczas bitwy pod latarnią Wisłoujścia w 1628 roku).

W momencie opowieści o czasach II Wojny Światowej na niebie rozbłysną szperacze - olbrzymie reflektory, które służyły obronie przeciwlotniczej do wyglądania samolotów wojskowych w powietrzu, widzowie usłyszą także pamiętny wystrzał z pancernika "Schleswig-Holstein". Oczywiście - to tylko wybrane fragmenty prezentacji.

Po zakończeniu wideomappingu odbędzie się jeszcze gra świateł, które podkreślać będą poszczególne punkty w strukturze twierdzy. A już zupełnie na koniec zaplanowano pokaz fajerwerków.




Dojazd do Nowego Portu liniami tramwajowymi numer 5 (z Strzyży) oraz 10 (z Brętowa PKM przez Centrum) . Rowerzyści dotrą na ulicę Starowiślną bez większych przeszkód. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaleca zmotoryzowanym skorzystanie z parkingu Stadionu Energa przy ulicy Pokoleń Lechii. Stąd na miejsce trzeba będzie pokonać pieszo 3 km, albo udać się komunikacją miejską. Schemat komunikacyjny prezentuje powyższa mapa.


Tego samego dnia o godz. 22:00 na Wartowni nr 1 odbędzie kolejny seans filmowy, na którym zostanie zaprezentowany film "Hubal". Wszystkich zmotoryzowanych i rowerzystów serdecznie zapraszamy po festiwalu!Więcej szczegółów dotyczących Bitwy Morskiej ukaże się na www.mhmg.pl oraz facebookowym profilu @muzeumhistorycznegdansk.



Przeczytaj także