stat
Impreza już się odbyła
maj 14

środa, g. 18:15

bilety 84,9 zł
ulgowy 84,9 zł
przedsprzedaż 74,9-81,9 zł
maj 14

środa, g. 18:15

bilety 84,90 zł
przedsprzedaż 74,90-81,90 zł
"Kępa Oksywska - Kosakowo 2006"

Z początkiem września 2005 roku Wójt Gminy Kosakowo Pan Jerzy Włudzik zwrócił się do kpt. Piotra Adamczaka z grupy rekonstruującej oddziału „Lądowej Obrony Wybrzeża” o możliwość zorganizowania na terenie Tutejszej Gminy imprezy plenerowo-batalistycznej, która nawiązywała by swą wymową do wydarzeń sprzed 67 laty, kiedy to noc nadciągającej wojny nieuchronnie pogrążała Kraj w mroku. Czyli zarówno do 23 lipca kiedy to płk. Stanisław Dąbek objął dowództwo Lądowej Obrony Wybrzeża oraz do późniejszych heroicznych walk toczonych o Gdynię i dalej o Kępę Oksywską określaną mianem OKSYWSKICH TERMOPIL.

Bliska znajomość naszych grup zaowocowała współpracą w projekcie. Po analizie całej sytuacji, Piotr Adamczyk przychylił się do włączenia naszego wcześniejszego pomysłu knutego z grupą Dzimi Militarni z Redy a nakładającego się na czas realizacji oraz miejsce – region Województwa Pomorskiego. Jak wiemy Kępa Oksywska była również świadkiem ostatnich wydarzeń z kwietnia 1945 roku. Kiedy to polscy pancerniacy z 1 Brygady im. Bohaterów Westerplatte wraz z oddziałami sowieckimi ostatecznie przełamały opór hitlerowców i dotarły do brzegów Bałtyku –zamykając w ten sposób rozdział hitlerowskiego panowania nad Polskim Pomorzem! Ta swoista parabola historii w naszej ocenie pozwoli na pełniejsze i bardziej refleksyjne zwrócenie uwagi obserwatorów na owy tragiczny czas. Pozwoli widzom zastanowić się nad wymiarem tamtych wydarzeń poprzez pryzmat dnia dzisiejszego i co najważniejsze, zapewne wywoła dyskusję o ich skutkach – o których dziś już możemy śmiało mówić.

Tak też pomysł został przyjęty – również Wójt Gminy zaakceptował nasz tok myślenia – dając nam zielone światło do działania.
Z początkiem stycznia 2006 roku gotowe były już wstępne założenia oraz plan. W projekcie zdeklarowały się w gwarantowanej i sprawdzonej współpracy grupy :Dzimi Militarni Team, LOW, TGRH, 3 BG, Cytadela, Wrzesień (Kraków), LTRH, „Rekin”, Związek Byłych Żołnierzy Zawodowych „Tropiciel” z Gorzowa, Mundury Historyczne – grupa z Poznania, grupy pancernej Stasia i Klossa z Lęborka a także niezależni rekonstruktorzy z Koszalina, Janikowa, Olsztyna, Bydgoszczy, Tczewa, Pokucic oraz Trójmiasta.

Na dzień dzisiejszy pracujemy nad dostosowaniem planowanych sił i środków do możliwości materialnych gospodarza i pomysłów koordynatorów oraz projektu inscenizacji - dwóch epizodów. Zadaniem jest osiągnięcie kilku rozwiązań podnoszących poprzeczkę rekonstrukcji w kraju. Stawiamy na uporządkowaną – sekwencyjną akcję, która już na kilku takich imprezach udowodniła wyższość scenariusza i jego znajomości nad chaotyczną bieganiną. Wzbogacenie projektu o początek i schyłek II Wojny Światowej znacznie wydłuży czas działań a tym samym różnorodność ich obrazu. Planowany sprzęt oraz sposób jego użycia w odniesieniu do usytuowania publiczności pozwoli wszystkim widzom w sposób równomierny poczuć i zobaczyć to co zamierzamy zrealizować na polu walki. Skupimy się na zapewnieniu uczestnikom imprezy godnych warunków socjalnych.. Jest to część założeń, które będziemy razem szlifować i starać się by plan wykonać ze „Stachanowskim” poświęceniem (ale na pewno nie epilogiem).
Oczywiście mamy nadzieję, iż impreza ta wejdzie na stałe do kalendarza –co bezwzględnie daje szansę na organizację jej w z większym rozmachem i co oczywista udziału w niej jeszcze większej ilości innych grup rekonstrukcji historycznej.

Sama inscenizacja odbędzie się 23 lipca br. o godzinie 17.00 na której obejrzenie serdecznie zapraszamy. Dnia poprzedzającego imprezę tj. w sobotę - planujemy paradę pojazdów militarnych po terenie miejscowości należących do Gminy Kosakowo - szczegóły już wkrótce na naszej stronie.