Spotkanie z kulturą Islandii. W czwartek 18 listopada o godz. 19.00 zapraszamy do Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) na spotkanie z pisarką i poetką
Gudrun Evą Minervdottir oraz reżyserem
Marteinnem Ţórssonem. Rozmowę poprowadzi tłumacz i znawca tematyki skandynawskiej Jacek Godek. Wstęp wolny.
Zapraszamy do wspólnego komentowania kultury islandzkiej. Gudrun Eva Minervdottir zaprezentuje fragmenty swojej twórczości pisarskiej. Czytamy w języku islandzkim i polskim. Podczas rozmowy obecna będzie tłumaczka.
Ludzie nie noszą tam nazwisk, a książka telefoniczna ułożona jest alfabetycznie według imion. Althingiem, islandzki parlament, wygląda jak mały domek, a w jego pobliżu ponoć sprzedają najlepsze na świecie hot-dogi. Je się tam gnijącego rekina, a ludzie kryją się przed wybuchami wulkanów. No i mają pierwszą wycomingoutowaną premierkę lesbijkę. Poza tym Islandia jako pierwszy kraj musiała ogłosić bankructwo w wyniku niedawnego kryzysu na rynkach finansowych.
Ale Islandia to również kraj o niezwykle bogatej kulturze. Teatr, poezja, literatura, muzyka. Björk, Sigur Rós. Jakim cudem ludzie na tej małej wyspie są tak bardzo twórczy i utalentowani? Czy to kwestia czystej wody płynącej z topniejących lodowców, czy raczej odpowiedniej polityki państwa?
Guðrún Eva Minervudottir urodziła się w Reykjaviku w 1976 r. Jej pierwsza książka Sóley sólufegri została wydana w 1998 r. W tym samym roku ukazał się zbiór opowiadań jej autorstwa Á meðan hann horfir á þig ertu María mey zyskując dużą aprobatę odbiorców i krytyków. Od tego czasu Guðrún Eva opublikowała pięć powieści, zbiór filozoficznych opowiadań dla dzieci oraz zbiorek poezji.
Jej książka
Fyrirlestur um hamingjuna (Lektura szczęścia) została nominowana do Islandzkiej Nagrody Literackiej w 2000 roku. W 2005 roku Guðrún Eva za powieść Yosoy otrzymała nagrodę przyznawaną przez dział kultury "DV", największego dziennika na Islandii. Trzy lata wcześniej do tej nagrody nominowana była również inna jej książka Sagan af sjóreknu píanóunum (Historia pianin, które odpłynęły od brzegu).
Marteinn Þórsson - reżyser, swoje filmy zaczął kręcić wcześnie, w wieku 17 lat. Od tego czasu reżyserował i produkował seriale telewizyjne, komedie, dokumenty, programy rozrywkowe, teledyski i reklamy. Pisał też recenzje dla Icelandic Press i uczył filmoznawstwa w Islandzkiej Akademii Filmowej. W 2004, wraz ze swoim przyjacielem Jeffem Renfroem napisał i wyreżyserował film pełnometrażowy One Point 0. Był on nominowany do nagrody jury festiwalu Sundance i pokazywany w 43 krajach. "Variety Magazine" umieściło Marteinna na liście 10 reżyserów, których warto mieć na oku. Aktualnie zajmuje się post-produkcją swojego drugiego filmu pełnometrażowego Rokland. Latem 2010 nakręcił krótkometrażowy Promil (Prómill), który zakwalifikował się do selekcji międzynarodowego festiwalu filmowego w Rejkiawiku. W styczniu 2011 zamierza nakręcić kolejny niskobudżetowy film (tytuł roboczy Zgon) opowiadający historię alkoholika, który przed pójściem na odwyk postanawia udać się na ostatniego, dwudniowego giganta.
W tym tygodniu odbędzie się również premiera książki Islandia. Przewodnik nieturystyczny KP, ukazującej kraj w innym świetle niż publikacje turystyczne. Dla nas Islandia to nie egzotyka północy - interesujemy się nią, ponieważ dzięki temu możemy opowiedzieć coś o reszcie świata. Także o Polsce.
Spotkanie jest odsłoną festiwalu "Kulturalne oblicza Islandii", który odbędzie się w dniach 19 - 23 listopada w Warszawie w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat (ul. Nowy Świat 63).