Na spotkaniu inauguracyjnym 15. numeru kwartalnika Bliza gośćmi Pawła Huelle będą: Mykoła Riabczuk, ukraiński poeta, krytyk literacki, eseista i publicysta; Adam Pomorski, prezes Polskiego PEN Clubu, tłumacz literatury pięknej m.in. z języka ukraińskiego, a także Renata Gorczyńska, dziennikarka i tłumaczka, sekretarz Czesława Miłosza.
W przeddzień okrągłej dziesiątej rocznicy Pomarańczowej Rewolucji, jak również w niedługo po dwudziestej rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości, staramy się przybliżyć polskiemu czytelnikowi kulturę i kraj naszego sąsiada, zadając pytania o jakość naszego sąsiedztwa, o to, czy złoty wiek w naszych relacjach mamy już za sobą.
Kolejny numer - 2 (15) - "Blizy" poświęcony jest Ukrainie, bliskiemu geograficznie i historycznie sąsiadowi Polski, w gruncie rzeczy nieznanemu szerszej publiczności. Interesuje nas przed wszystkim Ukraina współczesna, jednocześnie ze swoim bogactwem historycznym i kulturowym, a opowiadamy o niej dwugłosem polsko - ukraińskim, gdyż do zabrania głosu zaprosiliśmy obie strony. Wśród gości, z którymi rozmowę przeprowadzi redaktor naczelny Blizy Pawła Huelle, znajdzie się m.in. Mykoła Riabczuk, poeta i publicysta ukraiński a przede wszystkim tłumacz klasyków polskich. W Polsce teksty jego autorstwa były publikowane m.in. na łamach "Więzi", "Tygodnika Powszechnego" czy "Akcentu". W 1999 otrzymał nagrodę POLKUL Fundation za działanie na rzecz dobrych stosunków polsko-ukraińskich, w 2002 został laureatem polsko-ukraińskiej Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego. W grudniu 2009 z rąk ministra Radosława Sikorskiego otrzymał Odznakę Honorową "Bene Merito".
- Kiedy pada słowo "Ukraina" - w sercu każdego Polaka odzywa się żywe tętno. Jedni wyliczają historyczne krzywdy, zaszłości. Inni - sentymentalnie wspominają zapach stepów, wspominają niebywałe, wielokulturowe środowisko. A dlaczego gdyński kwartalnik zajmuje się takimi zagadnieniami? Otóż dlatego, że Gdynia była największym sukcesem II Rzeczypospolitej. I jest miastem otwartym na wszelkie odmienności, mniejszości narodowe - pisze we wstępie do numeru Paweł Huelle.
"Bliza" to pierwszy w historii magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. "Bliza" stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.
Redagują: Paweł Huelle - redaktor naczelny; Adam Kamiński - sekretarz redakcji; Piotr Millati - redakcja eseju; Wojciech Boros - redakcja poezji.