stat
Impreza już się odbyła

Doświadczamy sytuacji schyłku wielu struktur społecznych, które dotąd porządkowały nasze życie. Zachwiane przez pandemię poczucie bezpieczeństwa, niepewność państw wobec zagrożenia wojną, kryzys tradycyjnych form organizacji religijnych każą nam postawić pytania o to, co trwałe, fundamentalne, porządkujące życie.

Czy rzeczywiście żyjemy w czasie przełomów cywilizacyjnych?
Jakie jest miejsce Boga w sekularyzujących się społeczeństwach?
Które wartości wspólne mogą być fundamentem nowego porządku?
Czy duchowość i myślenie religijne są nam jeszcze potrzebne?


Transmisja: YouTube ECS, Facebook ECS, ecs.gda.pl, gdansk.pl, Facebook Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Gdańsk

Do debaty zapraszamy tych, którzy patrzą na świat z perspektywy filozoficznej, teologicznej, antropologicznej czy socjologicznej. Zależy nam na szerokim oglądzie obecnej sytuacji, zarówno naszego polskiego społeczeństwa, jak i wizji otwartej na wymiar globalny. Za kilka miesięcy będziemy mieli okazję spotkać się z amerykańskim religioznawcą Rezą Aslanem i kontynuować debatę o metafizycznych aspektach współczesnej mentalności w różnych kręgach cywilizacyjnych. Serdecznie zapraszamy!

Program
16.00 - 17.30 | wykłady gości
17.30 - 18.00 | przerwa
18.00 - 19.30 | debata z udziałem publiczności

Goście
prof. Maciej Bała
 | Duchowny rzymskokatolicki, filozof, dziekan Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW. Autor ponad 100 publikacji, w tym podręczników do filozofii: I nadziwić się nie mogę, Filozofia w ćwiczeniach (2003), Pokochać mądrość. Zarys dydaktyki filozofii i etyki (2009). Twórca Akademii Młodego Filozofa, autor audycji radiowych i podcastów filozoficznych, członek Société Francophone de Philosophie de la Religion, Pomorskiego Towarzystwa Filozoficzno-Teologicznego oraz Stowarzyszenia Nauczycieli Filozofii. Z zamiłowania alpinista i taternik.
prof. Monika Kostera | Socjolożka zarządzania, profesor tytularna z zakresu nauk ekonomicznych i humanistycznych, poetka. Członkini Komisji Zarządzania Kulturą i Mediami Polskiej Akademii Umiejętności. Obecnie wykłada na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, a w przeszłości jako wykładowczyni akademicka współpracowała z uczelniami w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Francji. Opublikowała ponad 50 książek, w tym we współpracy z Zygmuntem Baumanem i liczne artykuły naukowe oraz poezje w języku polskim, angielskim oraz szwedzkim. Współredaguje krajowe i międzynarodowe pisma naukowe m.in.: European Management Review, British Journal of Management oraz Gender, Work & Organization. Jej obecne zainteresowania badawcze obejmują socjologię zarządzania, dezalienację pracy i etnografię.
dr Eligiusz Piotrowski | Duchowny rzymskokatolicki i teolog dogmatyk. Autor monografii o teatralnej wizji teologii Hansa Ursa von Balthasara Toedramatyka (1999), tłumacz jego teologii m.in. Wiarygodna jest tylko miłość (2002). Współautor (z T. Węcławskim) antologii teologii niemieckiej Praeceptores teologia i teologowie języka niemieckiego (2007). Ponadto opublikował Traktat o Trójcy Świętej (2007), Początki wiary w zmartwychwstanie Jezusa od Reimarusa do Ratzingera/Benedykta XVI (2022), nominowanej do Nagrody ks. Tischnera w (2023). Współpracownik miesięcznika Znaku i Tygodnika Powszechnego. Były wiceprezydent Europejskiego Stowarzyszenia Teologii Katolickiej.
Marta Zachraj-Mikołajczyk | Ksiądz luterański i teolożka. Absolwentka teologii na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Praktykę duszpasterską rozpoczęła w parafii w Piszu, kontynuowała w Warszawie, a obecnie posługuje w parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu. W 2022 roku, jako jedna z dziewięciu pierwszych kobiet w Polsce, została ordynowana na księdza. W swojej działalności prowadziła lub współprowadziła międzynarodowe wymiany młodzieżowe, które dotyczyły praw człowieka, praw kobiet oraz poszukiwania nowych form służby Kościoła w świecie. Miłośniczka spędzania czasu z mężem i psem na łonie natury.

Prowadzący
Basil Kerski
 | menadżer kultury, redaktor, politolog i eseista, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności
dr Krzysztof Niedałtowski | duchowny rzymskokatolicki, teolog i religioznawca, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej, rektor kościoła św. Jana