stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Muzeum Bursztynu zaprasza na wystawę "Bogdan Mirowski. W srebrze", którą można podziwiać w Sali Sądowej w Katowni muzeum.

29 czerwca 2024 - 5 stycznia 2025, g. -

bilety 14 zł
ulgowy 10 zł

8 grudnia 2024 - 4 maja 2025

Wstęp wolny
Wystawa czynna: 8 czerwca 2012 - 30 września 2012.

Godziny otwarcia:
wtorek - sobota: 10.00 - 19.00
niedziela: 11.00 - 19.00

Bogdan Mirowski należy do grona najoryginalniejszych polskich artystów tworzących w srebrze i bursztynie. Mieszka i pracuje w Sopocie. Już od trzydziestu pięciu lat projektuje i osobiście wykonuje biżuterię, rzeźby, pełnoplastyczne obrazy. Najbardziej znanym dziełem Bogdana Mirowskiego jest ,,Bursztynowy Słowik", Nagroda Grand Prix na Festiwalu Piosenki w Sopocie, którą tworzy od 20 lat. Jego prace, wielokrotnie nagradzane, były pokazywane na wielu wystawach organizowanych w Polsce i za granicą.

Wystawa będzie niepowtarzalną okazją do obejrzenia na jednej ekspozycji wypożyczonych z prywatnych kolekcji rzeźb, obrazów, martwych natur, instalacji artystycznych i biżuterii. Bogdan Mirowski słynie z niespotykanych rzeźb i płaskorzeźb ze srebra, z użyciem bursztynu, kamieni polnych, drewna i innych materiałów. Każda rzeźba to niezwyczajna i dowcipna opowieść o ,,Skąpcu", ,,Wędrowcu", ,,Golfiście" czy ,,Arlekinie". Wyraźne i ważne w jego twórczości jest odwołanie do dawnych mistrzów holenderskich. W wyrafinowanych scenach rodzajowych i martwych naturach, olej i płótno zostało zastąpione srebrem i bursztynem. Są to dzieła emanujące niezwykle sugestywnym klimatem starego malarstwa. W zaskakujący i nowatorski sposób został użyty bursztyn. Zamknięty w ramach historycznych scenografii może być książką, beretem, inkluzją, witrażem.

Innym podobieństwem do dawnych mistrzów jest wręcz wyjątkowa wirtuozeria w posługiwaniu się technikami złotniczymi. Wszystkie prace są wykonywane przy użyciu unikalnej technologii, przez lata udoskonalanej, będącej znakiem rozpoznawczym jego twórczości. Materiałem wykorzystywanym jest srebrna blacha - cięta, repusowana, puncowana, lutowana, szlifowana, barwiona, poddawana pracochłonnym technikom. Jego twórczość nie ma naśladowców, ponieważ dzisiaj już nikt nie posiada takiej biegłości w sztuce złotniczej. Dlatego też jego prace, bez sprawdzenia sygnatury są rozpoznawalne.
Mistrza Mirowskiego przy pracy będzie można zobaczyć i podpatrzeć tajniki warsztatu za pośrednictwem filmu dokumentalnego Hanny Kordalskiej - Rosiek, z cyklu ,,Tajemnice warsztatu - W srebrze". Muzeum Bursztynu serdecznie dziękuje Telewizji Gdańsk za udostępnienie materiału archiwalnego.

Dzięki uprzejmości Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART na dziedzińcu Muzeum Bursztynu stanie ,,Bursztynowy Słowik" o wysokości 2,70 m wykonany ze stali, styropianu i plexi. Sztuka Bogdana Mirowskiego - wyszukana, efektowna, narracyjna, oryginalna, doskonale zaprezentuje polską sztukę bursztynniczą wszystkim odwiedzającym Gdańsk
w trakcie sezonu letniego i w czasie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10 zł
  • Bilet ulgowy
    5 zł
  • Kontakt
    58 573-31-28
normalny - 10zł
ulgowy - 5zł
Rodzinny - 20zł
zbiorowy normalny - 9zł
zbiorowy ulgowy - 4zł