stat
Impreza już się odbyła

Boogie Boys Opinie (1)

paź 1-2

wtorek - środa, g. 18:45

Gdańsk,
Wstęp wolny
paź 25

piątek, g. 21:00

bilety 20 zł
To pierwsza w Polsce formacja fortepianowa grająca muzykę boogie woogie z domieszką czarnego bluesa. Niesamowite brzmienie dwóch fortepianów przenosi słuchaczy w odległe czasy pędzących parowozów i szalonego rytmu amerykańskiej rzeczywistości. Pianiści: Michał Cholewiński i Bartek Szopiński, oraz najmłodszy z nich perkusista Szymon Szopiński, pomimo swojego młodego wieku doskonale wpasowują się w stylistykę boogie czerpiąc tak z dorobku rdzennych bluesmanów jak i polskiej muzyki rozrywkowej. Zręczne połączenie warsztatu, pasji i charyzmy z nowymi pomysłami na brzmienie starych polskich tematów daje niezwykłą mieszankę żywiołowej muzyki. Dodajmy muzyki, która porusza, bez wyjątku, ludzi w różnym wieku io różnych upodobaniach muzycznych.

koncerty w Trójmieście


Poznali się jesienią 2002 w jednym z poznańskich klubów, gdzie do białego rana jammowali przy starym pianinie. Do tej pory mają za sobą koncert na XI Blues Express Festival, oraz szereg koncertów w polskich klubach bluesowych, grając u boku takich sław boogie jak Christopher Steinbach, Frank Mushalle czy Axel Zwingerbrger.
Jako najmłodsi w europejskim gronie boogie-woogie dostali zaproszenie na urodzinowy koncert Vince'a Webera, legendy bluesa i boogie, obchodzącego swoje 50-te urodziny, co dało początek ich wielkiej europejskiej ekspansji. Od tego czasu uczestniczyli w większości festiwali boogie-woogie na starym kontynencie. Otwierali koncerty m.in. przed Aną Popovic (Polska 2004), Erickiem Burdonem (Austria 2005), Danną Gillespie (Francja 2005), Johnnym Rawlsem (Polska, Czechy 2005), Mofo Party Band (Polska, Belgia 2006), Alem Copleyem (Polska, Austria 2004, 2005) czy legendarnym Chrisem Barberem (Austria 2007). Mieli przyjemność uczestniczyć także w kilku trasach koncertowych, gdzie jako „backup” towarzyszyli pierwszym nazwiskom amerykańskiego bluesa. Tak było w przypadku Europejskich tras Johnnego Rawlsa (2005) oraz legendarnego gitarzysty Phila Guya (2006). Współpraca z Philem Guyem, jednym z ostatnich wielkich, historycznych postaci bluesowego Chicago zaowocowała kolejną, planowaną na przyszły rok trasą po Europie Wschodniej i Skandynawii. Boogie Boys wprowadzili polski akcent na międzynarodowe sceny gatunku. Począwszy od roku 2005, stali się także inicjatorami jedynego festiwalu boogie-woogie w Europie Środkowo-Wschodniej. Polish Boogie Festival jest pierwszym w historii Polski festiwalem tego typu, na którego scenie goszczą najlepsi pianiści z całego świata.
W dorobku fonograficznym grupa posiada debiutancki album „Revelation”. Wydany z początkiem roku 2005 swoją premierę miał we Francji, gdzie został bardzo entuzjastycznie przyjęty. We wrześniu 2005, podczas tarnobrzeskiego festiwalu „Satyr Blues”, chłopcy zarejestrowali także materiał DVD. Wydany w bardzo niskim nakładzie, stał się gratką dla pasjonatów boogie-woogie.
W roku 2005 czytelnicy kwartalnika „Twój Blues” w ankiecie BLUES TOP 2004, przyznali zespołowi tytuł „ODKRYCIE ROKU 2004”. Rok później Bartek Szopiński został uznany „PIANISTĽ ROKU 2005”. W kwietniu 2007 Bartek Szopiński i Michał Cholewiński odebrali nagrodę jako „PIANIŚCI ROKU 2006”. Jednocześnie Szymon Szopiński zajął drugą pozycję w swojej kategorii.
W przygotowaniu jest drugi album, którego premiera planowana jest w pierwszej połowie 2008 roku. Mijający rok okazał się bardzo pracowity pod względem koncertowym. Poza udziałem w polskich festiwalach bluesowych i jazzowych, gościli także na scenach europejskich. Towarzyszyli pochodzącej z Kalifornii grupie Mofo Party Band w ich letniej trasie koncertowej. U ich boku zagościli na scenach Belgii, Holandii, Francji, Niemiec oraz Luxemburga. W listopadzie współpracowali z gwiazdą Chicagowskiej sceny Studebakerem Johnem, z którym koncertowali w Polsce i Belgii. Podczas kolejnej jesiennej trasy koncertowej odwiedzili Austrie, Słowacje, Węgry i Chorwacje. W planach na rok 2008 poza premierą nowego albumu wymieniają udział w największych europejskich festiwalach Boogie-Woogie: w niemieckim Baden-Baden, austriackim Salzburgu, szwajcarskim Lugano oraz Paryżu.


Michał Cholewiński

Pasjonat boogie woogie. Jako kilkuletnie dziecko usłyszawszy boogie zwariował na punkcie tego stylu. Jest muzykiem samoukiem. Niezaprzeczalny talent i upór doprowadziły go do perfekcji w tej dziedzinie. Jako jeden z najmłodszych brał udział w koncertach i festiwalach boogie w Europie, gdzie zyskał uznanie mistrzów tego gatunku. Konsekwencją tego były wspólne koncerty z Viencem Weberem i Axelem Zwingenbergerem, Frankiem Muschalle, Christopherem Steinbachem, Jo Bohnsackiem i wieloma innymi tytanami tego gatunku. Jako nastolatek miał okazję podpatrywać najlepszych. Chętnie korzystał z rad Wojciecha Skowrońskiego i Piotra Kałużnego. Po śmierci Wojciecha Skowrońskiego, wspólnie z Piotrem Kałużnym, wykonał w Poznaniu koncert upamiętniający tą wielką postać. Aktywnie uczestniczy w kreowaniu boogie w Polsce. Postawił sobie za cel uczynić Poznań polską stolicą boogie. Od kilku lat konsekwentnie do niego dąży, organizując koncerty wielkich mistrzów boogie - woogie. Wydając na świat największe nazwiska polskiego boogie, Poznań stał się bez wątpienia mekką dla propagatorów tego stylu. Nie ulega wątpliwości, że Michał Cholewiński jest następnym z nich...

Bartłomiej Szopiński

Razem z młodszym bratem Szymonem współtworzył trzon najmłodszej grupy bluesowej w Polsce Junior Blues Band. Grupa ta w swojej krótkiej karierze została doceniona jako nadzieja polskiego bluesa, a występując u boku takich gwiazd jak Junior Wells, John Primer, Carlos Johnson czy wreszcie polskich, Sławka Wierzcholskiego, Irka Dudka czy Leszka Cichońskiego udowodniła, że zasługuje na tozaszczytne miano. Koncertowanie i współpraca przy tworzeniu albumów chociażby takich grup jak L.O.27, Dzień Kobiet czy Jafia Namuel pokazuje wszechstronność tego młodego instrumentalisty. Wciąż, jako sideman towarzyszy różnym solistom wspomagając swoimi umiejętnościami ich produkcje. Jak twierdzi, blues & boogie, to muzykaw pełni wyrażająca jego charakter, pasje i radość grania.

Szymon Szopiński

To niezwykle utalentowany, najmłodszy perkusista, w Polsce. Gra od 5 -go roku życia. Początki zespołowego muzykowania sięgają roku 1994, kiedy to wraz z bratem założyli zespół Junior Blues Band. Zespół brał udział w wielu festiwalach i koncertach, głównie bluesowych między innymi: Głogowskie Spotkania Jazzowe, Bluesada w Szczecinie, Noc Bluesowa w Rawie Mazowieckiej i Blues Express w Zakrzewie, ponadto koncerty w Niemczech i Szwajcarii. W 1997 r. Szymek zaczynał grać w bardzo popularnej, młodzieżowej formacji pop rockowej L.O. 27. Z zespołem tym dotychczas nagrał dwie płyty. Nie zmieniło to jednak zainteresowań Szymka innymi gatunkami muzyki. Otwartość na różne style muzyczne sprawia, że Szymek jest muzykiem bardzo uniwersalnym, potrafiącym łączyć w swojej grze doskonałe umiejętności techniczne oraz wrodzoną muzykalność. Jako najmłodszy profesjonalny muzyk jest wielokrotnie zapraszany do współpracy przez czołowych instrumentalistów i solistów. W lipcu 2003 zagrał kilka koncertów z austriackim pianistą Christopherem Steinbach-em reprezentującym europejską czołówkę boogie woogie.