stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

5 stycznia 2023 - 31 grudnia 2024, g. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
gru 29

niedziela, g. 10:00

Gdańsk Dom Uphagena, Długa 12
bilety 50 zł
ulgowy 40 zł
Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15
Wernisaż: 07.07.2017, piątek godz. 18.00
Wystawa: 07.07 - 27.08.2017
Kuratorka: Monika Weychert

Prace Bownika pokazywane są zwykle w cyklach związanych postkonceptualnym kluczem. Choć nieuważny widz łatwo może dać się im zwieść i uznać je za 'notatkę z rzeczywistości'. Cykle powstają w rytmach, które można by nazywać projektami badawczymi artysty poświęconymi różnym kulturowym fenomenom wraz z gamą erudycyjnych przypisów i odwołań. Fotografie nie są jednak ich dokumentacją, a raczej pracą laboratoryjną: Bownik aranżuje sytuacje, odtwarza obiekty, często tworzy sytuacje niemożliwe i nienaturalne - eksperymentalne. Te kolekcje obrazów wiązane są także rygorem wyboru fotograficznej konwencji - czysto użytkowych: jak fotografia policyjna czy muzealna;  historycznych; a czasem nawiązujących do strategii używanych przez młodych ludzi do kreowania swoich awatarowo-facebookowych tożsamości.
Co jednak stanie się gdy rozbijemy ten dobrze nam znany porządek? Wystawa w Gdańskiej Galerii Miejskiej łamie wszelkie spójne narracje i strategie towarzyszące powstawaniu dzieł Bownika, ale także nawyki percepcyjne ich odbiorców. Cykle rozpadają się i poddawane są rekontekstualizacji czy reinterpretacji. Jak pisał Walter Benjamin: Bo podobnie jak w zamierzchłych czasach dzieło sztuki, z racji faktu, że absolutny ciężar jego znaczenia spoczywa na wartości kultowej, stało się przede wszystkim instrumentem magii, który dopiero później doczekał się poniekąd uznania jako dzieło sztuki, tak dzisiaj dziełu sztuki, z racji faktu, że absolutny ciężar jego znaczenia spoczywa na wartości ekspozycyjnej, przypadają w udziale zupełnie nowe funkcje, wśród których wyróżnia się znana nam, artystyczna, a być może tę z kolei uzna się kiedyś za przypadkową.
Na wystawie obejrzeć będzie można także prace z cyklu Wschód Zachód współautorstwa Marceliny Guni.


---
Bownik (ur. 1977)
Absolwent filozofii na lubelskim Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz fotografii w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Do najbardziej znanych prac artysty należą fotograficzne cykle: Gamers, E-Słodowy, Koleżanki i koledzy, Disassembly. Fotograficzna książka autorska Disassembly, wydana przez wydawnictwo Mundin, otrzymała główną nagrodę w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2014 oraz została nominowana do Kassel Photobook Award 2014. Prace Bownika znajdują się w kolekcjach m.in. Museum In Huis Marseille w Amsterdamie, Fundacji Sztuki Polskiej ING, zbiorach prywatnych.