stat
Impreza już się odbyła

Breathing the waves

Wydarzenie w ramach

Breathing the waves (Oddychając falami) to multimedialna wystawa prac malezyjskich artystów, naukowców w większości związanych z uniwersytetem Putra Malaysia. Tytuł i główna idea projektu pochodzi od jednej z dwóch realizacji di8IT collective , interdyscyplinarnej grupy działającej na styku nauki, projektowania i sztuk wizualnych. Praca zainicjowała rozważania na temat pojęcia fali na jej wielu poziomach semantycznych. Możemy je odnaleźć w realizacjach właśnie di8IT collective jak i w pozostałych indywidualnych pracach składających się na ekspozycję.

Fale pojawiają się więc w tej najbardziej dosłownej postaci jako sparametryzowany zapis ich częstotliwości i intensywności. Dane dotyczące pływów oceanu, pierwotnie zbierane na potrzeby planowania źródeł energii odnawialnej zostały zwizualizowane światłem na fundamentach 300-letniego tradycyjnego tropikalnego domu. Ta oparta o ścisłe naukowe dane praca w istocie ujawnia związek malezyjskiej architektury z naturalnymi procesami, zmiennością żywiołu wody. Idea zestawia tradycję z nowym paradygmatem technologicznym, przy czym oba zjawiska współgrają z przyrodą, wywodzą się z niej.

Fala obrazuje również otaczający nas ogrom danych w cyfrowym świecie. Docierają do nas z różną, zmienną dynamiką, a ich przyswajanie przypomina oddychanie, hiperwentylację kiedy brakuje nam tchu wobec gwałtownych bodźców i swobodne gdy powietrze jest łagodne. Proces nie przebiega liniowo. Autorom wystawy towarzyszy też refleksja na temat natury informacji, ich przepływu w erze cyfrowej, możliwości komunikacji i współpracy. Pasuje to do modelu Social Breathing (Kaiser & Butler, 2021), w którym istotą jest wymiana i współtworzenie, przenikanie kultur . Sama ekspozycja, wernisaż w którym artyści będą brali udział jedynie wirtualnie jest zobrazowaniem tego modelu.
Cyfrowa notatka, zapis osobistych refleksji , obraz niewielkiego kawałka świata dociera do nas. Istotą procesu jest nie tylko zaspokojenie ciekawości kulturą materialną Jatti Miriek z Borneo, czy architekturą długiego domu rzecznego ludu Melanau, ale doświadczenie transmisji danych, dostępność, wieszczony przez Nicholasa Negroponte koniec dystansu, przypływ fali...

Breathing the waves czerpie obrazy i dźwięki z malezyjskiego kontekstu, ale są one przekazywane w języku uniwersalnym, stonowanym, niemal kontemplacyjnym. Prace skupione są na naturze ludzkiej percepcji szczególnie w dobie wymuszonej fizycznej izolacji, która ostatnio stała się naszym wspólnym doświadczeniem. Z tej perspektywy artyści przyglądają się przemijaniu i kruchemu trwaniu ludzi i kultur, wrażliwie przekształcają obraz stosując współczesne narzędzia artystycznego wyrazu, naukowe dane, kodowanie, algorytmy sztucznej inteligencji, itp.
dr hab. Marta Branicka

di8IT Collective
Dr. Hanif Baharin - Universiti Kebangsaan Malaysia/Interaction Design
Mr. Nasir Baharudin - Curator/coordinator of Malaysian side
Mr. Hafiz Mastro - Engineering Consultant
Dr. Puteri Nor Ellyza Nohuddin - Universiti Kebangsaan Malaysia/Big Data Analytics
Dr. Afdallyna Fathiyah Harun - Universiti Teknologi MARA/User Experience
Assoc. Prof. Dr. Shureen Faris Abdul Shukor - Universiti Putra Malaysia/Restorative Landscape
Dr. Mohd Shahrudin Abdul Manan - Universiti Putra Malaysia/Architecture
Dr. Nazrita Ibrahim - Universiti Tenaga Nasional/Energy and Thermal Comfort

Individual works
Hakimi Halim - Universiti Malaysia Sarawak/Visual artist & photographer
Mohamad Zamhari Abol Hassan - Universiti Malaysia Sarawak/Visual artist
Hishamuddin Siri - Universiti Malaysia Sarawak/Photographer
Mohamad Faizuan Mat - Universiti Malaysia Sarawak/Visual artist
Dr. Hanif Baharin - Universiti Kebangsaan Malaysia/Interaction Design
Mr. Nasir Baharudin/Curator/coordinator of Malaysian side
Assoc. Prof. Dr. Shureen Faris Abdul Shukor - Universiti Putra Malaysia/Restorative Landscape

Kuratorki: prof. ASP dr hab. Marta Branicka, dr inż. arch. kraj. Dominika Gołębiewska