Program wybrany przez George'a Tchitchinadze zawiera utwory powstałe w XX wieku, ale nawiązujące do przeszłości, lub prowadzące z nią dialog. Stąd tytuł koncertu: Złamany Barok.
O ile jednak w utworze Respighiego mamy do czynienia z aranżacją uroczych miniatur barokowych, stosunek Schnittkego do tradycji jest zupełnie inny. Choć kompozytor sięga po typową formę baroku - concerto grosso, mamy tu wybuchową mieszankę stylistyczną, bardzo nowoczesną brzmieniowo (nawet obok klawesynu kompozytor używa fortepianu preparowanego). A na koniec uroczy pastisz Straussa, który raczej nie kojarzy nam się z taką konwencją.
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
George Tchitchinadze - dyrygent
Jakub Jakowicz - skrzypce
Marcin Markowicz - skrzypce
Orkiestra Symfoniczna PFB
Program:
Ottorino Respighi - Suita Gli uccelli (Ptaki)
Alferd Schnittke - Concerto grosso nr 1
Richard Strauss - Suita Der Bürger als Edelmann op. 60 (Mieszczanin szlachcicem)
Jakub Jakowicz przez parę lat, obok działalności solowej był prymariuszem zespołu Lustosławski String Qurtet (prócz tego grał jeszcze w Zethmair Quartet - tu na drugich skrzypcach). Dziś poświęcił się prawie wyłącznie karierze solowej (choć znajduje jeszcze czas na pedagogikę). Tym razem jednak wystąpi ze swoim kolegą z Kwartetu Lutosławskiego - Marcinem Markowiczem. Markowicz to postać można by rzec renesansowa. Kompozytor (oczywiście tworzy głównie kwartety), skrzypek pełniący na co dzień funkcję koncertmistrza skrzypiec w Orkiestrze Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, kameralista grający w kwartecie i wreszcie organizator, od wielu lat animujący Festiwal imienia Księżnej Daisy w Książu.