stat
Impreza już się odbyła

Bursztynowa Fregata: Archeologiczna podróż do Peru, cz. 1 i 2

W ramach Bursztynowej Fregaty zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego Katarzyny Masin p.t. "Archeologiczna podróż do Peru" (2000).

26 listopada - część 1 i 2
3 grudnia - część 3

Podczas drugiego (grudniowego) spotkania autorka pokaże dodatkowo zdjęcia ze swojej tegorocznej podróży do Kanady.

Część 1: Tropami tajemnic [ czas trwania: 26'50'']
Pierwszy odcinek przedstawia moją podróż w nieznane i nigdzie dotąd nie prezentowane stanowiska archeologiczne odkryte przez Polaków.

Jedno z nich to Tablada de Lurin, której odkrywcą jest polski profesor Krzysztof Makowski oraz stolica państwa Chancay, którą odnalazł krakowski archeolog dr Andrzej Krzanowski.

W filmie pokazano m.in. eksponaty z muzeum Włoskiej Misji Archeologicznej, która ściśle współpracuje z Ośrodkiem Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego.
W muzeum zgromadzono zabytki należące do starożytnej kultury Nasca, twórców słynnych geoglifów.
Zbiory z tego muzeum nie były dotąd pokazywane w żadnej TV na świecie.

Część 2: Nevado Coropuna - Święta Góra Inków [ czas trwania: 26'43'']
Archeologia wysokogórska to najtrudniejsza odmiana tej dziedziny nauki.
Odnajdywanie stanowisk archeologicznych i prowadzenie prac badawczych na wysokości ponad 6000 m.n.p.m. to wręcz tytaniczny wysiłek.

W drugim odcinku filmu autorka była uczestnikiem ekspedycji archeologicznej pod wulkan Nevado Coropuna.
Kierownikiem wyprawy był profesor Mariusz Ziółkowski, wybitny specjalista archeologii wysokogórskiej. Polski badacz prowadzi jedyne na świecie, coroczne wykopaliska archeologiczne na świętej górze Inków Nevado Coropuna, na wysokości ponad 4000 m.n.p.m.

W filmie pokazano zabytki, które w trakcie swojej ponad 25 letniej działalności na terenie Peru odkrył kierownik Ośrodka Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego.



Katarzyna Masin - rocznik 67, archeolog i podróżniczka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego.

0 sobie:
"Archeologia i podróże to pasja, która pozwala mi spełniać moje marzenia z dzieciństwa i pokonywać trudności związane z chorym kręgosłupem."

O filmie:
"Telewizje zagraniczne donoszą o odkryciach angielskich czy amerykańskich naukowców, natomiast w polskiej telewizji brak było programów popularno-naukowych, które ukazywałyby dorobek polskich badaczy. Studiując archeologię i antropologię na Uniwersytecie Warszawskim poznałam znakomitych naukowców, którzy wyjaśnili wiele tajemnic świata starożytnego. Rezultaty tych badań nie były dotąd znane szerokiej publiczności.
Mój projekt został przychylnie przyjęty przez archeologów. Gwarantowali mi oni dostęp do poszczególnych stanowisk archeologicznych i pomoc w uzyskaniu potrzebnych zezwoleń na kręcenie wybranych przeze mnie miejsc oraz konsultacje naukową.
Wszystkie miejsca, do których dotarłam znane byly polskim badaczom, ale ze względu na ich położenie geograficzne do tej pory dotarło do nich niewielu śmiałków. Wybrane przeze mnie miejsca nie były do tej pory przedstawiane w żadnej telewizji na świecie, stąd ich wartość była ogromna."


Więcej informacji na: www.katarzynamasin.com