stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

Weź udział w warsztatach i wykonaj bursztynową pracę. Gwarantujemy wytchnienie od codziennych obowiązków i trosk, rozmowy o naszych marzeniach w dobrym towarzystwie oraz poznanie podstawowych sposobów ręcznej obróbki bursztynu bałtyckiego, który zawiera kwas bursztynowy, co wyróżnia go spośród około stu innych żywic kopalnych. Choć to kwas to działa pozytywnie na człowieka: pobudza, reguluje, dezynfekuje i odtruwa. Bursztyn ma specyficzny zapach i jest źródłem energii. Potarty ręką pachnie podobnie do woni kadzidła i przyciąga drobinki suchej trawy, skrawki papieru. W ten sposób ładuje się elektrycznie ujemnie ale "dodatnio" i przyjaźnie dla człowieka. Dzięki tym cechom ludzie od wieków przypisują mu właściwości lecznicze i magiczne. Nazywają go "kamieniem życia", amuletem, który uzdrawia, pomaga i chroni.

lut 15

sobota, g. 12:00

Gdańsk, ul. Batorego 18
bilety 60 zł

w każdy wtorek (do 24.06), g. 17:00

Gdańsk,
bilety 220 zł
Naturalny bursztyn bałtycki z Gdańska i delty Wisły wyróżnia się szczególnym bogactwem odmian, zróżnicowaniem barw i stopniem przezroczystości. Jest stwardniałą żywicą ale lekką i kruchą. Cechy te nabywał przez miliony lat wygrzewany w wydmach przez promienie słońca, wietrzejąc w piaskach czy sprasowany naciskiem lodowca. Nie ma dwóch takich samych bursztynów, każdy jest unikatowy i wyjątkowej urody, o zmieniającej się na przestrzeni lat barwie. Dzięki temu bursztyn bałtycki jest od wieków cennym materiałem jubilerskim i nie bez przyczyny nazywany jest żywicą szlachetną.

Poczuj tą magię, dotknij naszego dziedzictwa kulturowego i weź udział w warsztatach.
Serdecznie zapraszamy!

Cel warsztatów:
uczestnicy samodzielnie wykonają pracę z bursztynu bałtyckiego replikami archaicznych narzędzi, odpoczną od codziennych obowiązków i nabiorą pozytywnej energii oraz zwiedzą największe na świecie targi bursztynu.

Uczestnicy będą używać ręcznych furkadełek do wiercenia otworów, pilników, a także materiałów do końcowej obróbki, takich jak ircha, flanela, papier ścierny i pasty polerskie.

Warsztaty zaprojektował i poprowadzi:
Robert Pytlos
, wieloletni sekretarz Światowej Rady Bursztynu, wyróżniony Medalem Bursztynowego Kręgu Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, członek honorowy Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu, wyróżniony Honorową Odznaką Związku Rzemiosła Polskiego, autor haseł o bursztynie i bursztyniarstwie w Encyklopedii Gdańskiej, członek Rady Muzeum Gdańska.

Konsultanci:
Eryk Popkiewicz,
archeolog, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, znany bursztyniarz, zajmujący się archeologią eksperymentalną, twórca replik narzędzi średniowiecznych używanych podczas warsztatów, www.eryk.amberart.pl.

Dorota Cenecka, mistrzyni złotnictwa i bursztyniarstwa, przewodnicząca Rady Programowej Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, znana polska projektantka biżuterii z bursztynem bałtyckim, wyróżniona medalem Prezydenta Gdańska za promocję Gdańska- światowej stolicy bursztynu.

Liczba uczestników: max 15 osób.
Zapisy: https://forms.office.com/pages/responsepage.aspx?id=96lw8qPS40ujtj-jw4HBDAdKfV9vGRFLt4q18qjn5pRUQVFYVVEzUUFTVEYwWURONTRWWkY5WU41MC4u

Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii AMBERIF Autumn. Warunkiem udziału w warsztatach jest wcześniejsza rejestracja i zakup biletu wstępu na Targi. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Termin:
29.08.2024 15:00-18:00
30.08.2024 15:00-18:00
31.08.2024 11:00-14:00

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    43 - 106 zł
Zapisy: https://forms.office.com/pages/responsepage.aspx?id=96lw8qPS40ujtj-jw4HBDAdKfV9vGRFLt4q18qjn5pRUQVFYVVEzUUFTVEYwWURONTRWWkY5WU41MC4u

Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii AMBERIF Autumn. Warunkiem udziału w warsztatach jest wcześniejsza rejestracja i zakup biletu wstępu na Targi.