Maria i Paweł Fietkiewiczowie są pierwszymi współczesnymi polskimi artystami, którzy potraktowali biżuterię ze srebra i bursztynu jak dzieło sztuki. Od nich zaczęła się, w latach 60-tych XX w, tzw.
polska szkoła bursztynu i srebra, która przyniosła polskiemu złotnictwu i bursztynowi ogromną popularność na świecie. Ich sztuka przywróciła bursztynowi należne miejsce, które wypracowali gdańscy bursztynnicy w wiekach od XVI do XVIII oraz spowodowała wzmożone zainteresowanie bursztynem u innych artystów. Wyroby z bursztynem zerwały z tandetną masówką i stały się wyrafinowanymi, unikatowymi formami artystycznymi.
Retrospektywna wystawa Marii i Pawła Fietkiewiczów prezentować będzie przegląd całej ich twórczości złotniczej, od roku 1964 do dnia dzisiejszego. Oboje ukończyli gdańską Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych, Maria na wydziale malarstwa, Paweł rzeźby. Początkowo zajmowali się również ceramiką, ale to złotnictwo stało się ich wspólną pasją. Razem poszukiwali najlepszego sposobu ukazania i podkreślenia piękna bursztynu. Paweł Fietkiewicz opracował własną, autorską technikę oprawy kamieni jubilerskich, szczególnie bursztynu nazwaną przez znawców złotnictwa ,
techniką zwielokrotnionej cargi. Polega ona na opasywaniu kamienia kilkoma, czasem nawet kilkunastoma srebrnymi, dekoracyjnymi taśmami. Srebrne, wielopiętrowe oprawy bursztynu niebanalnie nawiązują do technik starych mistrzów. W ich sztuce można odnaleźć wiele cytatów z dawnego złotnictwa. Są widoczne również zmiany trendów i technik stosowanych w biżuterii w 2. poł. XX w. Paweł i Maria Fietkiewiczowie mają za sobą dziesiątki wystaw w kraju i zagranicą, ich wyroby znajdują się w wielu muzeach i w prywatnych kolekcjach.
W Sali Sądowej Muzeum Bursztynu zaprezentujemy ok. 150 prac złotniczych, głównie z bursztynem z własnej kolekcji oraz wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum w Gliwicach i Muzeum Sztuki Złotniczej Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu. Na wystawie znajdą się również przedmioty z kolekcji prywatnej Autorów oraz Pań Gabrieli Gierłowskiej i Janiny Grabowskiej.
Niezwykle interesujące są dwa krzyże biskupów: Józefa Kluza, sufragana diecezji gdańskiej wypożyczony z Muzeum Archidiecezjalnego w Oliwie oraz Michała Warczyńskiego, użyczony przez zwierzchnika Diecezji Wielkopolsko-Pomorskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Sopocie. Oprócz wyrobów złotniczych zobaczyć będzie można obrazy ceramiczne wykonane w latach 60-tych przez Marię Fietkiewicz.
Wystawie towarzyszyć będzie bogato ilustrowany katalog z monografią artystów. Rozpoczyna on nową serię wydawniczą Muzeum Bursztynu - "Bursztynnicy", prezentującą sylwetki artystów tworzących w bursztynie.